تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه

به گزارش مجله 90 جعبه، فرهنگستان ربان و ادب فارسی با تدریس دو واحد زبان و ادبیات کردی در دانشگاه های استان کردستان موافقت کرد.

تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط رفتن به کانادا برای تحصیل هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

فرهنگستان در این باره گفت:

دانشگاه سنندج، با استناد به ماده واحده اختصاص و پیش بینی دو واحد درس زبان و ادبیات مربوط به زبان ها و گویش های محلی و بومی برای تدریس در دانشگاه های مرکز استان های ذی ربط مصوّب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تدریس یک درس دوواحدی زبان و ادبیات کردی را در مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی و آزاد استان کردستان، به این شورا پیشنهاد کرد. بر اساس این مصوّبه، در اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی و به منظور صیانت از اجزای ارزشمند فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و تقویت بنیان های مقوم این فرهنگ، به وزارت های علوم، تحقیقات و فنّاوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، اجازه داده می گردد که دو واحد درسی زبان و ادبیات مربوط به زبان و گویش های بومی و محلی کشور، مانند آذری، کردی، بلوچی و ترکمن، در دانشگاه های مرکز استان های ذی ربط به صورت اختیاری ارائه و تدریس گردد.تبصره 1: تهیۀ متون و تربیت مدرسان مورد احتیاج طبق برنامه ای خواهد بود که به تصویب کمیتۀ فرهنگ و تمدن ایران و اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی می رسد. تبصره 2: تشخیص زبان ها و گویش های مشمول این ماده واحده، بر عهدۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی خواهد بود. متن پاسخ فرهنگستان زبان و ادب فارسی به این درخواست چنین است:بسمه تعالی جناب آقای دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی با سلام، به موجب ماده واحدۀ مصوّب جلسۀ 644 مورّخ 1388.3.5 شورای عالی انقلاب فرهنگی، در موضوع اختصاص و پیش بینی دو واحد درس زبان و ادبیات مربوط به زبان ها و گویش های محلی و بومی برای تدریس در دانشگاه های مرکز استان های ذی ربط، به اطلاع می رساند پس از آنالیز کارشناسی و علمی، در جلسۀ شورای علمی و پژوهشی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با درخواست دانشگاه سنندج مبنی بر تدریس یک درس دوواحدی با عنوان زبان و ادبیات کردی در مقطع کارشناسی، در دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی مرکز استان کردستان موافقت شد. غلامعلی حدّاد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسیمنبع: ایسنامنبع: کجارو
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 645

به "تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید