جزئیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی

به گزارش مجله 90 جعبه، رئیس کل سازمان خصوصی سازی جزئیاتی از بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی ایران مبنی بر فروش 18 درصد از سهام شرکت پالایش شازند خاطرنشان کرد.

جزئیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی

به گزارش فارس، حسین قربان زاده رئیس کل سازمان خصوصی سازی امروز در ارتباط زنده با شبکه خبر بیان کرد: بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی برای واگذار 18 درصد از سهام شرکت پالایش شازند استان مرکزی که کل پالایشگاه به ارزش 350 هزار میلیارد تومان است، به زودی انجام می گردد.

وی گفت: 18 درصد از سهام پالایشگاه شازنده به صورت بلوکی و سهام مدیریتی و کنترلی عرضه می گردد که به دو صورت امکان پذیر است یا یک بلوک 18 درصدی یکجا و یا اینکه به صورت سه بلوک 6 درصدی عرضه خواهد شد و، چون این مقدار از سهام ارزش بالایی دارد، خریداران آن محدود هستند و شرکت های حقوقی در بازار سرمایه خواهند خرید.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص زمان عرضه سهام پالایشگاه شازند، گفت: زمان عرضه در اختیار وزیر امور مالی و دارایی به عنوان رئیس شورای عالی بورس است.

قربان زاده مطرح نمود: با توجه به نوسانات بازار احتمالاً تا اواخر آذرماه عرضه بلوکی سهام پالایشگاه شازند انجام می گردد. زمان واگذاری بخشی از هلدینگ خلیج فارس نیز معین نیست و در آینده معین خواهد شد.

وی در خصوص مزایده بزرگ پالایشگاه شازند و اثر بر بازار بورس، گفت: این واگذاری، چون که خرد و تدریجی نیست، بلکه به صورت بلوکی عرضه می گردد، در این زمینه نگرانی نیست و سهام به صورت بلوکی عرضه می گردد، اما در خصوص عرضه اولیه پالایشگاه شازند با توجه به عرضه اولیه بودن و تخفیف قائل شده برای آن احتمالاً استقبال خوبی از آن انجام گردد، اما زمان عرضه اولیه معین نیست و باید به گونه ای باشد، به بازار لطمه ای وارد نگردد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص اینکه دولت چه مقدار از کسری بودجه خود را به وسیله عرضه شرکت ها تأمین می نماید، گفت: براساس قانون بودجه امسال 250 هزار میلیارد تومان تکلیف قانون از محل واگذاری ها معین شده است که از این رقم 160 هزار میلیارد تومان در قالب رد دیون دولت به دستگاه ها و سازمان ها است و 90 هزار میلیارد تومان از محل فروش سهام پیش بینی شده است که البته پیش بینی می گردد تا خاتمه سال کمتر از 90 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی عرضه کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 19 دی 1400 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1839

به "جزئیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید