خطیب زاده در گفت وگو با فارس: سفر گروسی در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس انجام می گردد

به گزارش مجله 90 جعبه، سخنگوی وزارت امور خارجه سفر گروسی را در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برشمرد و گفت: امیدواریم شورای حکام تحت تاثیر بعضی فشارها، اقدامی را صورت ندهد که جهت همکاری معمول ایران و آژانس تخریب گردد.

خطیب زاده در گفت وگو با فارس: سفر گروسی در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس انجام می گردد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، قرار است رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امشب در رأس هیأتی وارد تهران گردد و فردا (یکشنبه) با محمد اسلامی رئیس تازه سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت وگو کند.

در همین خصوص سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار درباره اهداف سفر گروسی به تهران این سفر را در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برشمرد و گفت: در چند ماه اخیر مسائل فنی بین ایران و آژانس وجود داشت که کوشش شد در چارچوب همکاری های دوجانبه ایران و آژانس حل و فصل گردد و این سفر هم در چارچوب و در راستای یاری به حل و فصل موضوعات فیمابین تنظیم شده است.

راستای که ایران همیشه به آژانس توصیه و پیگیری نموده است همکاری در بستر فنی و حرفه ای است

خطیب زاده یادآور شد: البته بعضی کشورها بودند که کوشش کردند موضوعات فنی بین ایران و آژانس را سیاسی نمایند. راستای که ایران همیشه به آژانس توصیه و پیگیری نموده است همکاری در بستر فنی و حرفه ای است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اعلام نمود: امیدواریم این سفر با حفظ این رویکرد به نتایج خوبی منجر گردد.

امیدوارم شورای حکام تحت تاثیر بعضی فشارها اقدامی را صورت ندهد که راستا همکاری معمول ایران و آژانس تخریب گردد

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره نشست پیش روی شورای حکام آژانس هم گفت: امیدوارم شورای حکام تحت تاثیر بعضی فشارها اقدامی را صورت ندهد که راستا همکاری معمول ایران و آژانس تخریب گردد. بدیهی است وظایف ذاتی آژانس الزام جدی برای آن دارد که درگیر مسائل سیاسی نگردد.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی 15 شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی با بیان این که اجلاس پیش روی شورای حکام یک نشست عادی است، اضافه کرد: هیچ طرفی اشتباه محاسباتی نکند و به سمتی نرود که مذاکرات وین تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی با بیان این که استفاده سیاسی از بستر فنی آژانس پاسخ متفاوتی را از ایران در پی خواهد داشت، اعلام نمود: روابط ایران و آژانس بسیار فنی و محترمانه است و مفاهمه درست و عمیقی بین دو طرف وجود دارد و امیدواریم بقیه دخالتی در این مفاهمه ننمایند.

خطیب زاده بعلاوه گفت که روابط در سطوح بسیار خوبی بین دو طرف در موضوعات فنی ادامه دارد و سؤالات مطرح شده پاسخ داده شده و گفت وگوها بین ایران و آژانس به صورت منظم ادامه دارد.

به گزارش فارس، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، امروز (شنبه) از سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در امروز (شنبه) به تهران اطلاع داد و اضافه کرد: گروسی در این سفر با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت وگو خواهد نمود و دو طرف، بعلاوه بیانیه مشترکی را هم صادر خواهند کرد.

دیدار گروسی با اسلامی پیش از ظهر یکشنبه

در همین خصوص هم سازمان انرژی اتمی ایران گفت که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت وگو در مورد موضوعات همکاری های ایران و آژانس، امشب برای سفری یک روزه وارد تهران خواهد شد و این دیدار پیش از ظهر روز یکشنبه انجام می گردد و هیأت آژانس بعد از ظهر یکشنبه به وین مراجعت خواهد نمود.

این نخستین سفر گروسی به تهران در دولت سیزدهم و اولین دیدار وی با محمد اسلامی رئیس تازه سازمان انرژی اتمی است. این سفر در آستانه نشست شورای حکام آژانس انجام می گردد.

پیش از این بعضی رسانه ها از سفر گروسی به تهران اطلاع داده بودند. خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات که از نزدیک آژانس بین المللی انرژی اتمی را دنبال می نمایند گزارش داد سفر مدیرکل آژانس به ایران تایید شده و او احتملاً اوایل روز یکشنبه وارد تهران می گردد.

پیش تر شبکه آمریکایی بلومبرگ به نقل از چند مقام گزارش داد که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی دیدار با محمد اسلامی رئیس تازه سازمان انرژی اتمی ایران پیش از نشست شورای حکام در وین است.

وی با بیان این که اجلاس پیش روی شورای حکام یک نشست عادی است، اضافه کرد: امروز تأکید می کنم که هیچ طرفی اشتباه محاسباتی نکند و به سمتی نرود که مذاکرات وین تحت تاثیر قرار بگیرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1704

به "خطیب زاده در گفت وگو با فارس: سفر گروسی در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده در گفت وگو با فارس: سفر گروسی در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید