آمریکا عضو برجام نیست و به همین دلیل در نشست وین حضور نخواهد داشت

به گزارش مجله 90 جعبه، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی ضمن تشریح برنامه نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک برجام در وین گفت، از آن جا که آمریکا هنوز به توافق هسته ای بازنگشته است، در این نشست حضور نخواهد داشت.

آمریکا عضو برجام نیست و به همین دلیل در نشست وین حضور نخواهد داشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، میخائیل اولیانوف کننده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در گفت وگو با خبرگزاری تاس گفت کمیسیون مشترک برجام روز ششم آوریل (17 فروردین) در وین تشکیل خواهد شد تا وظایف دو گروه کاری را مشخص کند و بحث درباره مسائل مرتبط با ازسرگیری کامل اجرای توافق هسته ای ایران را آغاز کند.

این دیپلمات روس گفت: کمیسیون مشترک نشستی مجازی را برگزار کرد و جلسه آفلاین مدیران سیاسی در تاریخ ششم آوریل برگزار خواهد شد.

وی اضافه نمود انتظار می رود در این جلسه، ابتدا وظایف به روشنی معین شوند، پیش از آن که دو گروهِ کارشناسی کار خود را در وین آغاز کنند. یکی از این گروه ها به مسائل برداشته شدن تحریم های ضد ایرانی و دیگری به تعهدات هسته ای تهران و اجرای آن ها خواهد پرداخت.

کننده روسیه در ادامه گفت: آمریکایی ها در این نشست حضور نخواهند داشت زیرا آن ها عضو برجام نیستند. آن ها هنوز اجرای تعهدات خود را از سر نگرفته اند و بعد از آن مسئله بازگشت آن ها به توافق هسته ای و ازسرگیری شرایط آن ها به عنوان یک مشارکت کننده در برجام بررسی خواهد شد.

اولیانوف همچنین گفت آمریکا، ایران و سایر شرکت کنندگان در برجام خواستار بازگشت به توافق اولیه در شرایط بدون تحریم های آمریکا و اجرای کامل تعهدات از سوی ایران هستند.

وی اضافه نمود: برنامه ریزی شده که چگونگی دستیابی به این هدف استراتژیک مورد بحث قرار بگیرد تا راهی برای احیای کامل توافق هسته ای یافت شود. این کار ساده ای نیست.

کننده روسیه در سازمان های بین المللی دیروز هم در توییتی بعد از سرانجام نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام نوشت: مباحث کاملاً منظم و حرفه ای بود و ادامه خواهد داشت. به نظر می رسد در جهت درستی قرار داریم اما راه پیش رو آسان نخواهد بود و نیازمند تلاش های فشرده است. به نظر می رسد ذینفعان (طرف های توافق) برای آن آمادگی دارند.

نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و به ریاست انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی از سوی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته به صورت مجازی برگزار و طرفین توافق کردند ادامه مذاکرات را روز سه شنبه 17 فروردین ماه در وین به صورت حضوری از سر بگیرند.

دیروز نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش کرد که قرار است آمریکا هم در همان زمان نشست در وین حضور یابد. در همین خصوص سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در اظهاراتی با بیان این که در نشست سه شنبه در وین صرفا اعضای کنونی برجام حضور خواهند داشت، شرح داد: آمریکا در هیچ نشستی که ایران در آن حضور داشته باشد از جمله نشست کمیسیون مشترک برجام حضور نخواهد داشت و این قطعی است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1482

به "آمریکا عضو برجام نیست و به همین دلیل در نشست وین حضور نخواهد داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا عضو برجام نیست و به همین دلیل در نشست وین حضور نخواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید