دماغه امید نیک، شبه جزیره ای دیدنی در آفریقای جنوبی، عکس

به گزارش مجله 90 جعبه، دماغه امید نیک (The Cape of Good Hope) در حقیقت شبه جزیره ای است که در نزدیکی شهر کیپ تاون در کشور آفریقای جنوبی قرار گرفته است. دماغه امید نیک به شکل یک برآمدگی صخره ای در راس شبه جزیره کیپ واقع شده و در زمان های گذشته برای دریانوردان دارای اهمیت زیادی بوده است زیرا کشتی هایی که از اروپا حرکت می کردند، می دانستند که با رسیدن به این نقطه، راستا حرکت خود که تا کنون به سمت جنوب بود را باید به سمت شرق تغییر دهند.

دماغه امید نیک، شبه جزیره ای دیدنی در آفریقای جنوبی، عکس

با تور افریقای جنوبی یه جذابترین کشور قاره آفریقا سفر کنید، ترکیبی از سافاری های دلنشین و اقامت در هتل های لوکس را در این سفر پر هیجان تجربه کنید.

امروزه بخش عمده ای از شبه جزیره کیپ از جمله دماغه امید نیک، به عنوان بخشی از پارک ملی تیبل مونتاین (Table Mountain) به حساب می آید. موضوع دیگری که باید درباره این منطقه مطرح کرد، نام خاص و ویژه آن است زیرا دماغه امید نیک دارای یکی از رومانتیک ترین نام ها در بین مناطق و عارضه های جغرافیائی است.

علت نامگذاری دماغه امید نیک

پیشینه نامگذاری این منطقه با عنوان دماغه امید نیک به قرن پانزدهم میلادی و دوران اکتشافات دریایی بازمی گردد. در این زمان قدرت های اروپائی از جمله اسپانیا و پرتقال با هدف شناسایی منابع جدید ثروت، اقدام به اعزام کشتی های اکتشافی به مناطق ناشناخته دنیا می کردند.

نخستین دریانورد اروپائی که به دماغه امید نیک رسید، یک دریانورد پرتقالی به نام بارتولومئو دیاس (Bartolomeu Dias) بود که در پی شناسائی جنوبی ترین بخش قاره آفریقا، به منظور دسترسی به مناطق شرقی کره زمین بود زیرا هدف اصلی این سفر دریایی، پیدا کردن راهی به سمت هندوستان از جنوب آفریقا مشخص شده بود.

سفر این مکتشف پرتغالی با مخاطرات، هیجان ها و رویدادهای ناخوشایندی مانند درگیری با بومیان همراه بود. در این منطقه آن ها دچار طوفان شده و کشتی هایشان دچار آسیب شد. بر اساس بعضی متون تاریخی؛ دیاس نام این دماغه را دماغه طوفان ها (Cape of Storms) گذاشت اما بعدها و به پیشنهاد شاه ژان دوم (King John II) پادشاه پرتغال که گمان می کرد این نام ناخوشایند می تواند موجب ترس دریانوردان از سفر به هندوستان از راستا فوق گردد، نام این محل تغییر نموده و این دماغه با عنوان دماغه امید نیک شهرت یافت.

تاریخچه دماغه امید نیک

دماغه امید نیک نقش مهمی در تاریخ آفریقای جنوبی ایفا می نماید و در زمان گذشته این دماغه، محل توقف کشتی های تجاری و نظامی بود که بین قاره اروپا و مناطق شرقی تحت استعمار این کشورها، در تردد بودند. در ابتدا کشتی های اروپائی اقدام به تجارت و مبادله غذا و آب با ساکنان بومی این منطقه یعنی مردم خوی خوی (Khoikhoi) می کردند اما در سال 1652 میلادی، کمپانی هند شرقی هلند اقدام به ساخت یک پایگاه کوچک در جان پناه صخره ای موجود در شبه جزیره کرد که نخستین سکونت گاه اروپائیان در این محل محسوب می شد. امروزه این پایگاه کوچک که با هدف ارائه آب تازه و مواد غذائی به کشتی های اروپائی تاسیس شده بود، تبدیل به شهر عظیم کیپ تاون شده است.

طبیعت منطقه

شبه جزیره کیپ یکی از هشت منطقه حفاظت شده در این بخش به حساب می آید که به دلیل ویژگی های طبیعی و تنوع پوشش گیاهی خود در فهرست میراث دنیای یونسکو قرار گرفته است. اگرچه مساحت 553 هزار هکتار پوشش گیاهی در منطقه کیپ، تنها نیم درصد از زمین های دارای پوشش گیاهی آفریقا را تشکیل می دهد اما بیش از 20 درصد از گونه های گیاهی این قاره، در منطقه فوق قرار گرفته اند. در هنگام بازدید از پارک ملی تیبل مونتاین شما ممکن است با محیط بانانی روبه رو شوید که در حال کندن و جداسازی بعضی گونه های گیاهی مهاجم از قبیل رویکرانز (rooikrans)؛ جگن (wattle)؛ کاج و صنوبر (pine) و گیاه بلوگام (blue gum) که خطر بالقوه ای برای گونه های بومی محسوب می شوند، هستند.

دماغه امید نیک

حیات وحش

شبه جزیره کیپ از نظر تنوع جانوری و حیات وحش و به طور ویژه وجود گونه های مختلف پرندگان نیز دارای تنوع مناسبی است. سواحل شبه جزیره کیپ، زیستگاه مرغ ماهیخوار کیپ (cape gannet)؛ مرغ صدفخوار سیاه آفریقائی، چهار گونه مختلف قره قاز (cormorant) و ده ها گونه دیگر جانوری است که در این میان مشهورترین گونه جانوری بومی این منطقه، پنگوئن آفریقائی موسوم به (jackass penguins) محسوب می گردد که عمدتاً در ساحل بولدرز (Boulders Beach) زندگی می نمایند.

در خلیج فالس (False Bay) نیز شما امکان دیدن 3 هزار کلنی مختلف پرندگان را خواهید داشت که برای دسترسی به این منطقه پیاده روهایی بسیار مناسب و دارای امکان حرکت ویلچیر وجود دارد. بهترین زمان بازدید از این منطقه، حدفاصل ماه های فوریه تا آگوست است که پنگوئن ها طی این زمان جفت گیری نموده و شما شانس دیدن بچه پنگوئن های بامزه و کرکدار را دارید.

لازم به ذکر است در زمان گذشته دریانوردان اعتقاد داشتند دماغه امید نیک، جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا محسوب می گردد در حالیکه جنوبی ترین نقطه این قاره، کیلومترها دورتر واقع شده است. امروزه این منطقه کمتر شناخته شده و تنها ده درصد از گردشگرانی که به دماغه امید نیک مراجعه می نمایند، از این نقطه دیدن نموده و به جنوبی ترین بخش قاره آفریقا مراجعه می نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 899

به "دماغه امید نیک، شبه جزیره ای دیدنی در آفریقای جنوبی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دماغه امید نیک، شبه جزیره ای دیدنی در آفریقای جنوبی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید