رونق یک شبه یک کسب وکار

به گزارش مجله 90 جعبه، کارآفرینان پس از بنیان گذاشتن کسب وکار خود و فراوری محصول یا خدمت قابل عرضه باید به فکر مشتریان باشند. این سخن به معنای آن است که باید گاهی با هزاران کسب وکار و شرکت مشابه خود رقابت نمایند. به طور معمول، موفقیت با کسی است که بتواند بر سر زبان ها بیفتد؛ کسی که به دلیل ویژگی های جذاب یا جدید محصول یا خدماتش مشتریان به صورت داوطلبانه در خصوص آن صحبت نموده، آگاهی اطرافیانشان را نسبت به آن افزایش داده و به این صورت باعث افزایش تصاعدی خرید شوند.

رونق یک شبه یک کسب وکار

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از کتاب: چگونه این (کسب وکار) را ساختم، اما بر سر زبان ها افتادن و ورود به مکالمات روزمره مشتریان بالقوه آنچنان که به نظر می رسد، ساده نیست. افراد تمایلی ندارند درباره بعضی محصولات صنایع عادی و غیرجذاب صحبت نمایند. به عنوان مثال، به طور معمول محصولات صنایع شوینده یا جوراب از این مزیت بی بهره اند. بعضی شرکت های عظیم هم می توانند با تبلیغات چالش برانگیز یا برجسته، نظر مخاطبان خود را جلب نمایند. اما چنین کاری هم اغلب نیازمند سرمایه گذاری های سنگین است و کسب وکار های کوچک توان اقتصادی آن را ندارند. راهکار، پیدا کردن داستان گو ها یا نمایش دهندگان است.

داستان گو ها می توانند امثال روزنامه نگاران یا ادمین های مجازی را شامل شوند که با شرحات یا مطالب خود، محصول و خدمت جدید را برای مشتریان بالقوه تشریح می نمایند. اما نمایش دادن محصول و کاربرد عملی آن، راهی است که ابداع نماینده ورزش تی آر ایکس (TRX) در پیش گرفت. او برای نمایش محصول خود در زمان مناسب، در مکان مناسب بود.

رندی هنریک، عضو سابق یگان ویژه نیروی دریایی ارتش آمریکا و سازنده سیستم تمرین تعلیقی تی آر ایکس بود. او به این نتیجه رسید که برای بر سر زبان ها افتادن، بهترین مکان، اجلاس دنیای آیدیا در شهر سن دیگو است. فرد نمایش دهنده هم داریو بریز، یکی از بازیکنان معروف فوتبال آمریکایی بود.

اجلاس و نمایشگاه دنیای آیدیا، هر سال بیش از 10 هزار متخصص سلامت و تناسب اندام از سراسر دنیا را گرد هم می آورد. سال 2006 و در آن نمایشگاه، بهترین فرصت بود تا تسمه های تمرینی نایلونی کوردورا به نمایش درآیند. رندی سال ها قبل و در زمان ماموریت های فرامرزی اش در نیروی دریایی این ورزش را ابداع نموده بود و بعد ها و در سال های تحصیل در مدرسه کسب وکار استنفورد، آن را به شکل یک کسب وکار جدید درآورده بود. او یک غرفه تقریبا 4 در 4 متر در طبقه همکف نمایشگاه ایجاد کرد و یک درب کاذب برای آن گذاشت که بتواند تسمه های تمرین خود را از آن آویزان کند. سه روز بعد از آن را، به نمایش تمرینات و کاربرد این تسمه ها برای مربیان و باشگاه داران علاقه مند گذراند.

رندی برایم شرح می دهد: لحظه عظیمی بود. به این دلیل که مربیان، افرادی یک دنده هستند و اگر نظر مثبتی به یک چیز پیدا نمایند، کارتان روی غلتک می افتد. اما اگر احساس نمایند یک وسیله ورزشی احمقانه، خطرناک یا بی فایده است، همان غلطک می تواند روی کسب وکارتان بیفتد و تمام ساخته هایتان را ویران کند.

لحظه سرنوشت سازی بود. به نظر می رسید که رندی و محصولش بر سر زبان ها خواهد افتاد، اما مساله این بود که هنوز نمی دانست این اتفاق به بهترین شکل رقم خواهد خورد یا بدترین شکل. ممکن بود به عرش برود یا به فرش فرو افتد. به همین دلیل است که نمایش و تشریح محصول و خدمات بسیار مهم است. این موضوع به ویژه برای رندی اهمیت داشت.

تصور کنید که او فقط می خواست با کلمات، تی آر ایکس را برای مخاطبان شرح دهد. سیستم تمرینی شامل یک تسمه نایلون قابل تنظیم و مستحکم بود که قابلیت نصب بر درب یا یک قلاب سقفی داشت و پس از آن می شد ضمن آویزان شدن از دسته هایش به انجام تمام انواع تمرین های بدن سازی پرداخت.

به ندرت مخاطبی پیدا می گردد که در اولین بار با این گونه تشریح کلامی متوجه مزایا و معایب تی آر ایکس گردد. اما اگر می توانستید کاربرد عملی آن را به دیگران نشان دهید و درحالی که یک نفر مشغول تمرین است، اقدام به شرح کنید، داستان دیگری است. دست کم این وسیله جدید ورزشی توانست با نمایش خود، نظر فعالان تناسب اندام در اجلاس دنیای آیدیا 2006 را جلب کند.

تا انتها روز نخست، رندی تمام تسمه های تی آر ایکس خود را فروخته بود. شب با دفتر شرکتش تماس گرفت و از دستیار خود خواست که شبانه تمام محصولات باقی مانده در شرکت را از سانفرانسیسکو به هتل او در سن دیگو بفرستد. تا روز دوم، علاقه عمومی به تی آرایکس چنان افزایش یافته بود که بسیاری از افراد برای دیدن شنیده هایشان به غرفه رندی سر می زدند.

آن ها مشتاق بودند که کاربرد این تسمه ها را ببینند و به زودی خودشان هم نمونه ای از آن داشته باشند. رندی بدون آنکه محصولی باقی مانده باشد، به نمایش کاربرد آن می پرداخت و در ازای دریافت قیمت محصول، یک برگه بدهکاری به افراد می داد! خودش به یاد می آورد: عملا در حال پیش فروش محصول بودم. خوشبختانه بسته پستی ام روز سوم از راه رسید و توانستم سفارش های مردم را تحویل دهم.

پس از انتها اجلاس و نمایشگاه، طولی نکشید که تی آرایکس توانست به لطف نمایش آن در جمع مربیان و متخصصان تناسب اندام، به برنامه ورزشی بعضی ورزشکاران اضافه گردد. برجسته ترین آن ها داریو بریز بود که به دلیل مصدومیتی در ناحیه دست، خطر انتها دوران حرفه ای تهدیدش می کرد. مصدومیت باعث شده بود که او را از تیم اصلی (سن دیگو چارجرز) کنار بگذارند و به دنبال واگذاری رایگانش به باشگاهی دیگر باشند.

رندی شرح می دهد: داریو که دوران نقاهتش را می گذراند، چنان عاشق تی آرایکس شده بود که پس از امضای قرارداد با تیم جدید، سراغ من آمد و چند جین از تجهیزات دریافت کرد تا شاید بتواند باشگاه خود را به استفاده از آن ها مجاب کند.

حرکت شگفت انگیزی بود، اما فرصت واقعی برای رندی و تی آرایکس زمانی بود که یکی از مجله های ورزشی معروف (Sports Illustrated) تصاویری از رندی را هنگام ورزش با تسمه ها منتشر کرد. به ناگاه تمام مربیان و ورزشکارانی که مجله را ورق می زدند، با خود اندیشیدند که شاید آن ها هم باید به این ورزش توجه نمایند.

تا سال 2007، زمزمه ای که رندی در یک اجلاس و نمایشگاه ورزشی شروع نموده بود، به تبادل نظر های روزمره یگان ویژه نیروی دریایی، کلاس های درس استنفورد، مجلات ورزشی، مربیان و ورزشکاران بسیاری از سراسر دنیا بسط یافته بود. اکنون تنها مشکل رندی، فراوری محصول کافی برای عقب نماندن از تقاضای بازار بود.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1559

به "رونق یک شبه یک کسب وکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق یک شبه یک کسب وکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید