سعد الجابری کیست و چرا بن سلمان به دنبال اوست؟

به گزارش مجله 90 جعبه، ولی عهد سعودی به طور جدی به دنبال استرداد سعد الجابری از کاناداست؛ فردی که اطلاعات و اسناد حیاتی در دست دارد.

سعد الجابری کیست و چرا بن سلمان به دنبال اوست؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع اگاه و مرتبط با دایره قدرت در ریاض از کوشش محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی برای بازگرداندن سعد الجابری رئیس اسبق دستگاه اطلاعات سعودی از کانادا خبر می دهند.

به گفته این منابع به رویترز، در شرایطی که بن سلمان در طول سال های گذشته تمام کوشش خود را برای حذف رقیبان به کار گرفته است؛ یکی از آن ها توانسته فرار کند و خود را به کانادا برساند؛ فردی که گفته می گردد اسناد مهمی را با خود به همراه دارد و چه بسا کلید تکیه بر قدرت در عربستان باشد؛ بنابراین گزارش، در ماه های گذشته، ولی عهد سعودی فشار های خود را بر خانواده و نزدیکان سعد الجابری افزایش داده و فرزندانش را بازداشت نموده است تا او را برای بازگشت به عربستان مجبور کند.

سعد الجابری معاون محمد بن نایف پیش از کودتای بن سلمان در ژوئن 2017 بود و ریاست سازمان اطلاعات سعودی را بر عهده داشت و گفته می گردد، اسنادی که در دست دارد، می تواند برای حذف کامل بن نایف و دیگر رقبا مفید باشد و همزمان می تواند به شدت علیه بن سلمان به کار گرفته گردد و بنابراین لزوم بازگشت وی به عربستان برای بن سلمان مسجل است.

یک مسئول امنیتی و دیپلمات سابق سعودی به رویترز گفت که سعد الجابری همچنین اسنادی از معاملات حساس مسئولان رده بالای سعودی از جمله سلمان بن عبدالعزیز و بن سلمان را در دست دارد. این اسناد برای دوره ای است که سلمان در زمان ملک عبدالله حاکم منطقه ریاض بود.

مأموران سعودی پس از بازداشت محمد بن نایف در مارس 2020 (اسفند 98) پسر 21 ساله و دختر 20 ساله سعد الجابری را نیز بازداشت کردند. برادر او نیز در ماه می گذشته دستگیر شد.

در این خصوص یک مسئول آمریکایی به رویترز گفت که سعد الجابری مدت های طولانی با آمریکایی ها در حیطه مبارزه با تروریسم همکاری نموده و واشنگتن نگران شرایط وی و خانواده اش است.

یکی مسئول دیگر نیز گفت: ما به شدت در مورد گزارش ها درباره بازداشت فرزندان الجابری نگران هستیم و هرگونه ظلمی را به خانواده وی سوای اینکه الجباری چه جرمی دارد، محکوم می کنیم.

سیرین خوری سخنگوی وزارت خارجه کانادا نیز گفت که این کشور نگران بازداشت بچه ها سعد الجابری است و ارتباط خود را با خانواده او ادامه می دهد.

خالد الجابری فرزند ارشد سعد الجابری به رویترز گفت که در ابتدای کار رابطه پدرش با بن سلمان خوب بود، اما بعضی از نزدیکان، ولی عهد و افراد مرتبط با ابوظبی، الجابری را به جانبداری از اخوان المسلمین متهم کردند و به مرور موجب ایجاد فضای مسموم علیه او شدند؛ تا جایی که پدرش مجبور می گردد به کانادا فرار کند.

سیاست فشار بر شاهزادگان فراری از عربستان برای بازگشت به این کشور به وسیله بازداشت بستگان، از ابتدای روی کار آمدن بن سلمان در پی گرفته شده و از سوی دیگر ده ها شاهزاده نیز ممنوع الخروج هستند.

لیست افراد ممنوع الخروج با اعضای خانواده عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان سعودی شروع می گردد که مرگش در سال 2015 بازی تاج و تختی را به راه انداخت که تا به امروز نیز ادامه دارد. در حال حاضر 27 فرزند و بین 52 تا 57 نوه او قادر به خروج از عربستان سعودی نیستند. چهار پسر ارشد پادشاه سابق این کشور نیز از سال 2017 به اتهام فساد در حبس خانگی یا زندان به سر می برند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 988

به "سعد الجابری کیست و چرا بن سلمان به دنبال اوست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعد الجابری کیست و چرا بن سلمان به دنبال اوست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید