اعلام آتش بس در لیبی، السیسی استقبال کرد؛ ژنرال حفتر سکوت

به گزارش مجله 90 جعبه، دولت وفاق ملی لیبی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده آتش بس و توقف عملیات جنگی در سراسر خاک این کشور خاطرنشان کرد.

اعلام آتش بس در لیبی، السیسی استقبال کرد؛ ژنرال حفتر سکوت

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران ، دولت وفاق ملی با صدور بیانیه ای آتش بس فوری را در این کشور بیان کرد که بر اساس آن به درگیری ها در تمامی خاک این کشور سرانجام داده خواهد شد.

دولت وفاق ملی لیبی در بیانیه خود همچنین بیان کرد: تحقق عملی آتش بس ایجاب می نماید که مناطق سرت و الجفره(سرت و الجفره دروازه ورود به شرق لیبی محسوب می شوند) خلع سلاح باشد.

این بیانیه اضافه نمود: هدف نهایی بازگرداندن حاکمیت کامل بر خاک لیبی و خروج نیروهای بیگانه و مزدور است.

این بیانیه توضیح داد: باید فراوری و صدور نفت از چاهها و اسکله های نفتی از سرگرفته شده و درآمد به حساب سازمان ملی نفت ریخته گردد.

این بیانیه تاکید نمود: سازمان ملی نفت تنها مرجعی است که حق نظارت بر تامین امنیت حوزه ها و اسکله های نفتی دارد.

فایز السراج نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی نیز بر دعوت خود برای اجرای انتخابات مجلسی و ریاست جمهوری در ماه مارس آینده براساس قاعده ای قانونی که مردم لیبی درباره آن توافق می نمایند، تاکید نمود.

استقبال رئیس مجلس طبرق از آتش بس

همزمان عقیله صالح رئیس مجلس طبرق نیز گفت: ما آتش بس فوری و توقف همه عملیات های جنگی در سراسر لیبی را از سوی همگان خواستاریم.

وی اضافه نمود: آتش بس راه را به روی دخالت های خارجی مسدود می نماید و به اخراج مزدوران و مکوششی شدن شبه نظامیان منتهی می گردد.

عقیله صالح گفت: فراوری و صادرات نفت از سرگرفته می گردد و درآمدهایش بلوکه می گردد و تنها بعد از دستیابی به یک سازش سیاسی در آن دخل و تصرف صورت خواهد گرفت.

وی اضافه نمود: ما در کوشش برای گذر کردن از صفحات درگیری هستیم و به آینده و ساختن کشور به وسیله فرایند انتخاباتی مطابق با قانون اساسی چشم دوخته ایم.

استقبال سازمان ملل از برقراری آتش بس در لیبی

همزمان سازمان ملل نیز از بیانیه های شورای ریاستی لیبی و مجلس طبرق برای آتش بس و فعال سازی فرایند سیاسی استقبال کرد.

در همین حال، هیئت سازمان ملل در لیبی نیز خواستار اجرای فوری دعوت فایز السراج نخست وزیر دولت وفاق ملی و عقیله صالح برای شکستن محاصره به منظور فراوری و صادرات نفت شد.

السیسی آتش بس را گامی در جهت حل سیاسی جنگ لیبی دانست

هنوز ژنرال خلیفه حفتر به این آتش بس واکنش نشان نداده است اما عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و متحد وی اعلام آتش بس در لیبی را گامی مهم در جهت دستیابی به یک راهکار سیاسی دانست.

واکنش ارتش تحت امر دولت وفاق ملی لیبی

در همین حال، ارتش دولت وفاق ملی لیبی نیز گفت: ما از دعوت به آتش بس و از سرگیری فرایند سیاسی استقبال می کنیم.

ارتش لیبی اضافه نمود: ما از شبه نظامیان ژنرال خلیفه حفتر می خواهیم که فوری از مناطق سرت و الجفره عقب نشینی کند و اگر برخلاف آن رفتار کند، ما آماده پاسخ هستیم.

کشور لیبی از سال 2011 میلادی در پی دخالت نظامی آمریکا و همپیمانان غربی آن بدون مجوز سازمان ملل، صحنه جنگ و درگیری داخلی است. این کشور که پس از سرنگونی معمر قذافی با بحران سیاسی گسترده ای روبرو شده است، اکنون به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است و به دنبال آن صف بندهای بین المللی در حمایت از هر یک از این دولت تشکیل شد.

در بخش غربی به مرکزیت طرابلس، دولت موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج بر سرکار آمد که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد است و در بخش شرقی این کشور، خلیفه حفتر یک ژنرال بازنشسته، کنترل این منطقه را در دست دارد.

عربستان سعودی، روسیه ، مصر، امارات، فرانسه و یونان از ژنرال حفتر حمایت می نمایند و ترکیه، قطر و ایتالیا نیز دولت فایز السراج را مورد پشتیبانی خود قرار داده اند.

آمریکایی ها هم در این بین می کوشند خود را بی طرف تحولات لیبی نشان دهند و با تمام بازیگران تحولات داخلی لیبی در ارتباط باشند ولی به نظر می رسد هر گروهی که در میدان نبرد دست برتر را دارد خود را به او نزدیک تر می نمایند تا از این طریق برنامه ها و اهداف مورد نظر خود را در این کشور پیاده نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1137

به "اعلام آتش بس در لیبی، السیسی استقبال کرد؛ ژنرال حفتر سکوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آتش بس در لیبی، السیسی استقبال کرد؛ ژنرال حفتر سکوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید