سود عجیب ترکیه از آیفون ، دولت از اپل بیشتر عایدی کسب کرد!

به گزارش مجله 90 جعبه، افزایش قیمت تجهیزات فناورانه در جهان به یک اتفاق سراسری تبدیل شده است.

سود عجیب ترکیه از آیفون ، دولت از اپل بیشتر عایدی کسب کرد!

به خبرنگاران و به نقل از گزارش گیزموچاینا، گوشی های هوشمند پرچمدار قبلا حدود 600 تا 700 دلار قیمت داشتند، اما اکنون تا محدوده بیش از هزار دلار قیمت گذاری می شوند؛ چرا که تلفن های هوشمند به چیزی بیش از ابزار ارتباطی تبدیل شده اند و با قابلیت هایی که دارند ما را بیش از همواره به خود وابسته نموده اند. اما قیمت این وسیله حیاتی در ترکیه از سایر کشورها بیشتر است. طی 30 روز گذشته، محصولات اپل در ترکیه 3 بار افزایش قیمت داشته است. این یعنی که ترکیه اکنون گران ترین آیفون دنیا را می فروشد و براساس محاسبات، سود دولت این کشور از فروش آیفون بیشتر از خود اپل به عنوان شرکت سازنده است.

ترکیه را اکثرا به عنوان یک مقصد مقرون به صرفه برای وقت گذرانی در تعطیلات می شناسند اما واقعیت این است که زندگی برای اهالی این کشور با این تصور کاملا فرق دارد. مردم این کشور با افزایش سرسام آور هزینه های زندگی و مالیات در جدال هستند که با سیاست های دولت نیز در حال بدتر شدن است. این بحران در بحث مسکن و خوراک بیشتر نمایان شده است. با این حال هزینه واردات کالاها ازجمله کالاهای فناوری به طرز چشمگیری افزایش یافته است؛ این مسئله نیز یکی از مسائل مردم برای تامین نیازهای اولیه است.

بحران مالی در ترکیه باعث شده است ارزش لیر به شدت کاهش یابد. این امر در کنار افزایش نرخ مالیات و نرخ تبدیل دلار، به افزایش قیمت محصولات وارداتی منجر شده است. اپل که محصولات خود را در ترکیه می فروشد، مجبور شده است قیمت های خود را چندین بار در یک ماه مجددا تنظیم کند. در نتیجه، آیفون14 پرومکس با فضای ذخیره سازی یک ترابایت در حال حاضر گران ترین آیفون دنیا در کشور ترکیه است.

آیفون14 پرومکس یک ترابایتی 1599 دلار در ایالات متحده قیمت دارد اما در ترکیه، قیمتی بیش از 2 برابر یعنی 3273 دلار دارد. با این حال، تنها 1636 دلار از این مبلغ به اپل تعلق می گیرد و مابقی پول به صورت مالیات به دولت ترکیه می رسد. دولت عایدی مالیاتی زیادی از گوشی های هوشمند دریافت می نماید که بسیار بیشتر از سود شرکت سازنده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1402 بروزرسانی: 23 خرداد 1402 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2176

به "سود عجیب ترکیه از آیفون ، دولت از اپل بیشتر عایدی کسب کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود عجیب ترکیه از آیفون ، دولت از اپل بیشتر عایدی کسب کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید