طول خطوط مترو در کلان شهرها دو برابر می گردد

به گزارش مجله 90 جعبه، رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: اکنون طول خطوط مترو در کلان شهرها 294.2 کیلومتر است که تا پنج سال آینده دو برابر می گردد.

طول خطوط مترو در کلان شهرها دو برابر می گردد

مهدی جاقتصادی نژاد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره وضعیت خطوط مترو و چشم انداز حمل و نقل درون شهری در کلان شهرهای کشور اضافه کرد: در خاتمه برنامه پنج ساله توسعه حمل و نقل شهری در شهرهای بزرگ، 289.3 کیلومتر به طول خطوط مترو اضافه می گردد که این افزایش طول، حجم جابجایی مسافر را 2.8 برابر افزایش می دهد. وی با بیان این که بیشترین حجم جابجایی مسافر در پایتخت انجام می گردد، گفت: در مجموع سالانه 824 میلیون نفر سفر در خطوط مترو در پنج کلان شهر تهران، مشهد، شیراز، اصفهان و تبریز انجام می گردد.

وی همچنین گفت: طول خطوط مترو در تهران 205 کیلومتر است و سالانه 730 میلیون نفر سفر در خطوط متروی تهران صورت می گیرد؛ میزان جابجایی در مشهد 47 میلیون، در شیراز و اصفهان هر کدام 18 میلیون و در کلان شهر تبریز 11 میلیون نفر سفر به صورت سالانه است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان این که در کلان شهرهایی که خطوط مترو وجود دارد، 193 ایستگاه به بهره برداری رسیده است، اعلام کرد: کلان شهر تهران با 109 ایستگاه بیشترین تعداد و تبریز با 11 ایستگاه، کمترین تعداد را به خود اختصاص داده اند؛ این در حالی است که مشهد 33 ایستگاه و کلان شهرهای شیراز و اصفهان نیز هر کدام 20 ایستگاه بهره برداری شده، دارند.

جاقتصادی نژاد شرح داد: تعداد کل واگن های موجود در خطوط مترو فعال در کشور، یک هزار و 739 دستگاه است که از این تعداد، یک هزار و 438 دستگاه در خطوط متروی تهران، 100 دستگاه در کلان شهر مشهد، 65 دستگاه در شیراز و همچنین در اصفهان و تبریز هر کدام 60 دستگاه واگن فعال هستند و به کرج 14 دستگاه و به کلان شهر قم نیز دو دستگاه واگن تعلق گرفته است. 82.3 کیلومتر خط مترو در 4 کلان شهر تا سال 1402

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: اکنون در چهار کلان شهر کرج، اهواز، قم و کرمانشاه خط مترو به بهره برداری نرسیده است، اما بر اساس برنامه تا 1402 در مجموع 82.3 کیلومتر خط مترو در این چهار شهر به بهره برداری می رسد. جاقتصادی نژاد با بیان این که تا سال 1402 مجموع طول خطوط مترو در 9 کلان شهر کشور 583.5 کیلومتر می گردد، گفت: طول خطوط متروی تهران و حومه تا پنج سال آینده به 311 کیلومتر می رسد که سالانه یک میلیارد و 243 میلیون نفر سفر در مترو پایتخت را تسهیل خواهد نمود. وی اضافه کرد: در خاتمه طرح توسعه پنج ساله خطوط مترو (سال 1402) در مجموع یک میلیارد و 553 میلیون نفر سفر به مجموع مسافران سالانه خطوط مترو کلان شهرهای کشور اضافه می گردد که احتیاجمند دو هزار دستگاه واگن برای تحقق این هدف پنج ساله هستیم. تامین و ساخت دو هزار دستگاه واگن مترویی برای 9 کلان شهر

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، گسترش شبکه توسعه ناوگان حمل و نقل درون شهری، برنامه ریزی خطوط مترویی در کلان شهرها را از ماموریت های ویژه سازمان شهرداری دانست و گفت: تامین و ساخت 315 دستگاه واگن مترویی برای کلان شهرهای تبریز، اصفهان و شیراز یکی از پروژه های شاخص این سازمان است. جاقتصادی نژاد شرح داد: این طرح، تامین و ساخت 63 رام قطار پنج واگن را شامل می گردد که ساخت 215 دستگاه واگن در داخل کشور و با همکاری شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان (ایریکو) در شهر ابهر انجام می گردد.

وی توضیح داد: تامین و ساخت دو هزار دستگاه واگن مترویی برای 9 کلان شهر تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، کرج، قم، اهواز، کرمانشاه و ساخت و راه اندازی تراموای شهر رشت از دیگر طرح های سازمان شهرداری هاست.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور درمورد سهم بهره برداری هر کدام از کلان شهرها از فراوری 315 دستگاه واگن مترو گفت: سازمان قطار شهری تبریز و حومه از این طرح 180 دستگاه واگن (36 رام قطار) و سازمان قطار شهری اصفهان و شیراز نیز به ترتیب 85 دستگاه واگن (17 رام قطار) و 50 دستگاه (10 رام قطار) از این طرح، سهم خواهند داشتند. جاقتصادی نژاد درمورد طرح تامین و ساخت دو هزار دستگاه واگن مترویی اضافه کرد: در فاز اول این طرح، 630 واگن مترویی ویژه کلان شهر تهران تامین و ساخته می گردد که قرارداد آن با کنسرسیوم CRC چین و واگن سازی تهران و نورینکو منعقد شده است. پرداخت سهم 50 درصد دولت به پروژه قطار شهری اصفهان

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها همچنین درباره بعضی از گزارش ها درباره حمل و نقل شهری در اصفهان توضیح داد: دولت از ابتدای طرح قطار شهری اصفهان تا خاتمه سال 1396، افزون بر هشت هزار و 410 میلیارد ریال از محل طرح های تملک دارایی سرمایه ای به این قطار شهری پرداخت و بنابراین دولت در این مدت سهم 50 درصدی خود را به این قطار شهری پرداخت نموده است.

جاقتصادی نژاد گفت: همچنین تامین 85 دستگاه واگن از پروژه تامین 315 دستگاه واگن مترو کلان شهرهای اصفهان، شیراز و تبریز برای قطار شهری اصفهان به وسیله سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و از محل منابع دولتی در دست انجام است؛ ارزش 85 دستگاه واگن قطارشهری اصفهان از این طرح که توسط دولت پرداخت شده، بیش از 77 میلیون یورو است که تاکنون 30 واگن تحویل شده و در دست بهره برداری است.

معاون وزیر کشور اعلام کرد: از دیگرهای یاری های دولت به قطارشهری اصفهان می توان به مجوز انتشار اوراق مشارکت به مبلغ 17هزار میلیارد ریال از سال 1393 تا خاتمه سال 1397 اشاره نمود که بازپرداخت 50 درصد اصل و سود آن بر عهده دولت خواهد بود. بومی سازی سیستم های حیاتی واگن ها برای اولین در صنعت حمل و نقل ریلی

جاقتصادی نژاد درباره ویژگی های طرح تامین و ساخت دو هزار دستگاه مترو که مصوبه شورای اقتصاد را دارد، گفت: به وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برای اجرای این طرح مجوز استفاده از تسهیلات اقتصادی بین المللی تا سقف دو میلیارد یورو داده شده است.

وی اعلام کرد: بومی سازی سیستم های حیاتی رانش، ترمز و بوژی این واگن ها برای اولین بار در صنعت متروی کشور، کاهش چشم گیر قیمت تمام شده نسبت به قراردادهای قبلی، تحقق 55 درصدی داخلی در فاز نهایی طرح، تامین 85 درصد مبلغ به وسیله فاینانس بین المللی از ویژگی های فاز نخست این طرح است. رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها همچنین اظهارداشت: در فاز دوم این طرح، هزار و 370 دستگاه واگن مترو برای 9 کلان شهر تامین و ساخته می گردد؛ 420 واگن برای کلان شهر تهران، 460 دستگاه واگن برای اصفهان، تبریز، شیراز و اهواز و 490 واگن نیز به شهرهای مشهد، کرج، قم و کرمانشاه اختصاص می گیرد.

جاقتصادی نژاد توضیح داد: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در اجرای مفاد قانون شهرداری ها و تصویب نامه هیات وزیران به منظور ایجاد هماهنگی در امور شهرداری ها و آموزش کارکنان شهرداری ها و همچنین راهنمایی و نظارت بر فعالیت های شهرداری ها و اجرای وظایفی که قانون در این رابطه به عهده وزارت کشور گذاشته، تشکیل شده است.

وی گفت: تقویت مدیریت شهری و روستایی کشور به وسیله حمایت، نظارت و پشتیبانی فنی، اقتصادی و علمی از شهرداری ها و دهیاری ها با هدف ارتقای خدمات رسانی مطلوب به شهروندان، بسترسازی لازم برای ترویج استفاده از تجهیزات و فناوری های نوین در شهرداری ها و دهیاری و ایجاد تاسیسات و زیرساخت مورد احتیاج با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوص از مهم ترین وظایف این سازمان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 25

به "طول خطوط مترو در کلان شهرها دو برابر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طول خطوط مترو در کلان شهرها دو برابر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید