عامل بالارفتن اُزن در تهران چیست؟

به گزارش مجله 90 جعبه، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهر تهران گفت: بخش زیادی از افزایش اُزن هوا به دلیل وزش باد از قسمت های شمال و شمال غربی به تهران و ناشی از فعالیت شهرک های صنعتی واقع در این ناحیه است.

عامل بالارفتن اُزن در تهران چیست؟

به گزارش خبرنگاران ، حسین شهیدزاده که در یک برنامه رادیویی با موضوع تاثیر طرح های مقابله با آلودگی هوای تهران در شکل گیری هوای پاک صحبت می کرد، با بیان اینکه میزان استفاده افراد از خودرو نقش مهمی در آلودگی دارد، اظهار کرد: سرانه مالکیت خودرو در کشورهای غربی خیلی بیشتر از ایران و به ویژه تهران است اما در این کشورها معمولا از سیستم حمل و نقل عمومی مطلوبی که وجود دارد، بهره می برند و از خودروی شخصی کمتر استفاده می نمایند.

وی استاندارد خودروسازی در کشورهای غربی را عامل تمایز هوای تهران و شهرهای دیگر دانست و گفت: رعایت بعضی اصول در ساخت خودرو، سطح آلایندگی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد البته این سخن به معنای ساختن خودروی یورو 6 نیست چرا که زیرساخت های این فراوری در کشور فراهم نیست اما اتخاذ تدابیر سختگیرانه در مورد معاینه فنی و عمر خودرو نقش و تاثیر زیادی در کاهش آلودگی دارد به طوری که خودروهای فرسوده باید به سرعت از چرخه مصرف خارج شوند اما متاسفانه در حال حاضر اسقاط خودروهای قدیمی و معیوب به صورت جدی و قانونی پیگیری نمی گردد.

شهیدزاده ضمن ابراز مخالفت با استفاده از خودروهای دیزلی اظهارکرد: اخیرا افرادی به دنبال ساخت و اضافه نمودن خودروی سواری دیزلی به ناوگان حمل و نقل هستند که با واکنش کارشناسان و دست اندرکاران محیط زیست روبرو شده است.

وی همچنین گسترش مترو را برای کاهش آلودگی موثر دانست و گفت : برای گسترش مترو باید واقعیت های جامعه را در نظر گرفت و به این موضوع توجه کرد که آیا توان سرمایه گذاری بیش از این وجود دارد یا خیر؟

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران اضافه نمود : یاری دولت به شهرداری ها به درستی صورت می گیرد اما در مورد ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در مترو باید بهای بلیت مترو را مد نظر قرار داد چراکه این نرخ باید توسط همان سرمایه گذاران مشخص گردد تا درآمد مناسب و معقول برای آن ها حاصل گردد.

شهیدزاده در ادامه به تاثیر ساختمان های بلند منطقه 22 اشاره بر آلودگی هوای تهران اشاره نمود و گفت : این سازه ها ممکن است بر آن قسمت تاثیرگذار باشد اما نمی توان ادعا کرد در مقیاس شهری مانع بادهایی باشد که به تهران می آید. در واقع اگر آن ساختمان ها می توانست جلوی باد را بگیرد ما شاهد گرد و غبار تابستان نبودیم.

وی در مورد افزایش سطح اُزن در هوای تهران شرح داد: اخیرا متوجه شدیم بخش زیادی از افزایش اُزن هوا به دلیل وزش باد از قسمت های شمال و شمال غربی به تهران است یعنی از این منطقه نه تنها هوای سالم وارد تهران نمی گردد بلکه آلودگی های صنعتی شهرک های صنعتی کرج و تهران نیز به شهر منتقل می گردد. اگر جمعیتی که در منطقه 22 تهران ساکن شده است وارد مرکز شهر می شد آلودگی هوا دو چندان و سیستم حمل و نقل دچار مسائل بیشتری می شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 186

به "عامل بالارفتن اُزن در تهران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل بالارفتن اُزن در تهران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید