عمان به صنعت گردشگری خود، جان دوباره می بخشد

به گزارش مجله 90 جعبه، عمان در راستای کوشش برای جبران کاهش قیمت جهانی نفت، گردشگری را به عنوان پلان B در اقتصاد، جایگزین درآمد نفت می نماید.

در شرایط کاهش درآمد و قیمت جهانی نفت، مقامات دولت عمان با اجرای طرح های توسعه تسهیلات مسافرتی و اقامتی، کوشش دارند تا گردشگری را به عنوان پلان B در اقتصاد، جایگزین درآمد نفت نمایند.

عمان به صنعت گردشگری خود، جان دوباره می بخشد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

عمان که از نظر رشد در شمار جذب گردشگران خارجی پس از امارات دومین صندلی برتر را در میان کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس دارد، اکنون درشرایط تنزل درآمد اقتصادی ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت میخواهد درآمد گردشگری را جایگزین نفت کند.

این کشور که درسال های اخیر پیروز به افزایش سالانه شمار گردشگران خارجی بوده توانسته است درسال 2015 بیش از 9/3 میلیون مسافر از خارج از کشور جذب کند که ازاین میان 36 درصد گردشگر بوده اند.

طبق همین گزارش درحال حاضر سهم گردشگری در فراوری ناخالص داخلی عمان 2/2 درصد است اما طبق آخرین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری سهم این صنعت دراقتصاد این کشور تا سال 2025 به طور میانگین سالانه 6/1 درصد رشد خواهد داشت.

گردشگری همچنین منبع تامین اشتغال برای 44500 نفر است که عمدتا در هتل ها و آژانس های مسافرتی کار می نمایند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که این کشور اکنون می تواند زنجیره ای از ارزش های کلیدی در صنعت گردشگری ایجاد کند که به اعتبار آن منبع درآمد دیگری به جای درآمد نفت بدست آورد.

دولت عمان هم اکنون از برنامه ویژه ای برای احداث اقامت گاه ها و هتل های جدید خبر داده است که قرار است جوابگوی رشد و افزایش تعداد گردشگران باشد. شرکت توسعه گردشگری عمان هم اکنون کار بر روی برنامه ای شامل احداث 12 پروژه جدید گردشگری در سراسر این کشور شروع نموده است. این پروژه شامل احداث پارک های آبی و بازسازی دژها و استحکامات تاریخی و نیز احداث اقامت گاه های ویژه اکوتوریسم است.

با این حال متخصصان می گویند که بیشتر مناطق مهم گردشگری در عمان مورد غفلت قرار گرفته است. آنان به ویژه دولت را به دلیل عدم حمایت از حضور فعال تر بخش خصوصی در جذب گردشگران خارجی سرزنش می نمایند.

برای سرعت بخشیدن به رشد گردشگری و کمپانی های فعال در این صنعت مهم ترین مسئله تامین بودجه کافی است تا سهم بخش خصوصی را افزایش دهد. دولت فرصت های سرمایه گذاری کافی در گذشته ایجاد نموده است اما بخش خصوصی به شدت در تنگنای اقتصادی است زیرا موسسات اقتصادی محلی توان بالقوه کسب و کار در صنعت گردشگری را جدی نمی گیرند.

گذشته از بازدید از میراث فرهنگی بسیاری از گردشگران که با هدف های ورزشی همانند غواصی، کوه پیمایی، صخره نوردی و موج سواری به عمان می آیند اما این بخش هم از جمله بخش هایی است که به دلیل کمبود امکانات اقتصادی رشد کندی داشته است.

دولت عمان همچنین اقداماتی برای توسعه زیرساخت های گردشگری همانند هتل ها زده است اما بیشتر پیروزیت ها در زمینه گردشگری تاکنون از آن بخش خصوصی و مرهون آن است که کمپانی های کوچک گردشگری چگونه کسب و کار خود را تداوم دهند.

دولت عمان اخیرا کمپین عمان را مقصد بعدی خود کنید راه اندازی نموده اند می تواند برای بسیاری از کمپانی های محلی مهم باشد و حمایت آن ها را جلب کند. اما مهم ترین چالش ثبات رشد این صنعت وکسب اطمینان از این روند است.

در حال حاضر کارآفرینان جوان دراین کشور باید درک بالایی از ارزش کار و مزایای راه اندازی کسب و کار پیروز در گردشگری بدست آورند. از این نظر احتیاج مبرمی به آموزش کارآفرینان احساس می گردد و نیز درک این که عمان دیگر نمی تواند همچون گذشته و به روش هایی که قبلا مرسوم بود امنیت شغلی مردم را تضمین کند. درعین حال باید درک نمایند که پلان B اقتصادی در توسعه گردشگری می تواند به طور موثر در مقابله با مسائل اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت عمل کند.

میراث فرهنگی و زیبایی های طبیعی دو منبع مهم و کیفی ترین مبنا برای توسعه سهم گردشگری در فراوری ناخالص داخلی و جذب سرمایه گذاری های خارجی ذکر شده است. این کشور هم دارای سواحل شنی سالم و دست نخورده و هم میراث فرهنگی معتبری است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. همچنین رشته کوه ها و مسجدهای کهن و خانه ها و عمارت های سلطنتی قدیمی در پایتخت این کشور جاذبه های گردشگری مهمی برای این کشور محسوب می شوند.

شهر جنوبی سلاله هرسال تابستان بیش از یک میلیون گردشگر مسلمان را از کشورهای عرب منطقه بخود جذب می نماید.

منبع: الی گشت
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 337

به "عمان به صنعت گردشگری خود، جان دوباره می بخشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمان به صنعت گردشگری خود، جان دوباره می بخشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید