مهاجرت و شهرنشینی از عوامل در خطر بودن زبان ها

به گزارش مجله 90 جعبه، استادیار پژوهشکده زبان شناسی ،متون و کتیبه های پژوهشگاه، استعمار، مسائل فرهنگی و دینی، اهداف و برنامه ریزی های سیاسی، گسترش ارتباطات و شهرنشینی، ازدواج های بین فرهنگی و فقر و مهاجرت را از علت های در خطر قرار دریافت زبان ها بیان نمود.

مهاجرت و شهرنشینی از عوامل در خطر بودن زبان ها

به گزارش مجله 90 جعبه به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضا امینی این مطلب را در نشست تخصصی در خطر بودن زبان ها، پدیده جهانی، اثر محلی بیان کرد و اضافه نمود: حدود 8 میلیارد انسان در جهان زندگی می نمایند و 6 تا 7هزار زبان در جهان وجود دارد به طوری که حدود نیمی از زبان های جهان در کشورهای بزرگی همچون برزیل، نیجریه، هند و اندونزی بکار برده می شوند.

وی با بیان اینکه 60 درصد زبان های کنونی جهان در خطر هستند و شمار زیادی از آنها تا خاتمه سده کنونی میلادی ناپدید خواهند شد توضیح داد: تنها شمار اندکی از زبان های جهان همچون انگلیسی، چینی، اسپانیایی و فرانسوی در حال رشد و شکوفایی شتابان هستند و بیش از 3میلیارد نفر تا سال 2050 به زبان انگلیسی گویش می نمایند.

او گفت: یونسکو سطوح در خطر بودن زبان ها را به شش موضوع تقسیم نموده که شامل زبان محفوظ از خطر، زبان آسیب پذیر، زبان آشکارا در خطر، زبان به شدت در خطر، زبان دارای وضعیت وخیم و زبان منقرض شده است.

امینی در ادامه سخنان خود گفت: استعمار، مسائل فرهنگی و دینی، اهداف و برنامه ریزی های سیاسی، گسترش ارتباطات و شهرنشینی، ازدواج های بین فرهنگی و فقر و مهاجرت از جمله بعضی علت های در خطر قرار دریافت زبان ها است.

وی در خاتمه به تفاوت توصیف و مستندسازی زبان اشاره نمود و بیان داشت که توصیف در زبان امری فردی و محدود به داده های زبانی است در حالیکه مستندسازی بطور معمول کار گروهی و چند سویه است و محدود به ثبت و ضبط داده های زبانی نیست.

منبع: میراث آریا
انتشار: 2 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 170

به "مهاجرت و شهرنشینی از عوامل در خطر بودن زبان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت و شهرنشینی از عوامل در خطر بودن زبان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید