نبودن تلفن همراه، شما را مضطرب می نماید؟ نوموفوبیا دارید!

به گزارش مجله 90 جعبه، فرض کنید تلفن همراه خود را گم نموده اید یا آن را از شما دزدیده اند؛ یا اصلاً فرض کنید که تلفن همراهتان وسط یک روز شلوغ کاری، در مهمانی یا سرگرمی به هر دلیلی خاموش گردد. چه حسی به شما دست می دهد؟

نبودن تلفن همراه، شما را مضطرب می نماید؟ نوموفوبیا دارید!

تقریباً برای هر فردی که تلفن همراه هوشمند، یا حتی غیرهوشمند! دارد حتماً یک بار پیش آمده است که حتی از تصور نبودن، گم شدن یا خاموش شدن تلفن همراه خود دچار استرس و نگرانی شوید. محققان به این حالت نوموفوبیا می گویند؛ یعنی ترس از نبودن تلفن همراه.

اضطراب نبودن تلفن همراه

نوموفوبیا از ترکیب دو کلمه No-Mobile-Phone و Phobia ساخته شده است و به حالتی گفته می گردد که فرد نمی تواند از تلفن همراه خود یا امکان تماس تلفنی دور باشد. کلمه نوموفوبیا طی یک تحقیق در سال 2010 در بریتانیا به وجود آمد. این تحقیقات نشان داد که حدود 53 درصد از کاربران تلفن های همراه با گم شدن تلفن های خود، تمام شدن باتری یا آنتن ندادن آن ها اضطراب می گیرند. این تحقیقات که در بین حدود 2 هزار مرد و زن بریتانیایی انجام شد نشان داد که 53 درصد از مردان و 47 درصد از زنان از خاموش بودن تلفن همراه خود هراس دارند. محققان در این تحقیق به این نتیجه رسیدند که اضطراب نبودن تلفن همراه برای بعضی از افراد در حد اضطرابی است که روز عروسی به سراغ آن ها می آید.

حالا نوموفوبیا در مردم بیشتر کشورهای صنعتی وجود دارد. این ترس در دنیای امروزی رایج است اما در بین دانش آموزان دبیرستانی و جوانان رشد زیادی داشته است. امروزه در سراسر دنیا نوجوان و جوانانی هستند که حتی هنگام حمام کردن هم تلفن همراه خود را کنار خود نگه می دارند.

چرا به تلفن های هوشمند خود وابسته هستیم؟

ما در طول روز زمان زیادی را صرف استفاده از تلفن همراه خود می کنیم. این عادت ساده آن قدر در زندگی امروز ما جا خوش نموده است که حتی تحقیقات نشان می دهند که چک کردن تلفن همراه می تواند استرس را کم کند و در شرایط اضطراب به یاری ما بیاید! اما باید ببینیم که این دستگاه های کوچکی که همه جا همراه ما هستند، به چه قیمتی ما را سرگرم می نمایند؟

بعضی محققان می گویند صدای زنگ تلفن همراه می تواند باعث افزایش دوپامین (ایجادنماینده لذت و پاداش) در مغز گردد. در حقیقت چک کردن پیام هایی که روی تلفن همراه ما ظاهر می گردد قاعده ای مانند جایزه گرفتن دارد. شما با صدای زنگ به سراغ تلفن همراه خود می روید چراکه می دانید پاداشی در انتظار شما است: پیامی از جانب یک دوست یا کسی که دوستش دارید و همین مسئله برای شما ایجاد سرخوشی می نماید.

در کنار این، انسان موجودی اجتماعی است و همواره به تأیید شدن از جانب دیگران احتیاج دارد. مخصوصاً اگر این تأیید شدن همراه با گرفتن یک واکنش در همان لحظه باشد، مانند زمانی که دوستانتان برای شما کامنت می گذارند. درنتیجه تلفن های هوشمند این احتیاج انسان را به راحت ترین شکل ممکن رفع می نمایند.

در نهایت باید بدانیم که تلفن های هوشمند برای وابستگی ما برنامه ریزی شده اند، آن ها توجه ما را با صدای هشدار و با پیام هایی که گاه وبیگاه روی صفحه گوشی ظاهر می گردد، به خود جلب می نمایند، بسیاری از شرکت های بزرگ تلفن همراه یا شرکت های ارائه دهنده برنامه های مختلف هدفی جز وابستگی هرچه بیشتر شما به خودشان ندارند، چراکه به این شیوه می توانند عایدی و بقای خود را تضمین نمایند.

در این زمینه بخوانید:

رژیم دیجیتالی بگیرید! راه هایی برای مدیریت وقت گذرانی با موبایل

12 اتفاق؛ اگر رسانه های اجتماعی نباشند چه می گردد؟

از عدم تمرکز تا بی خوابی

محققان می گویند که استفاده زیاد از تلفن های هوشمند باعث کاهش کیفیت عملکرد مغز می گردد. پیام های تبلیغاتی اپلیکیشن ها، کیفیت تمرکز ما را در حین کار و فعالیت روزانه به طورکلی از بین می برند. در این فرایند دیگر ما مصرف نماینده تلفن های هوشمند نیستیم، بلکه این شرکت های بزرگ هستند که ما را به اسم هدف تبلیغاتی خود مصرف می نمایند. ما از بسیاری از برنامه ها مثل اینستاگرام به صورت رایگان استفاده می کنیم چون قرار است تبلیغات آن ها را ببینیم. اما این تمام ماجرا نیست. وابستگی به تلفن های هوشمند امکان ارتباط چهره به چهره را از ما گرفته اند و حتی گاهی می خواهیم برای دقایقی جمع را ترک کنیم تا پیام های تلفن همراه خود را آنالیز کنیم. در کنار همه این مسائل آسیب هایی که استفاده مداوم از تلفن همراه به سلامت ما وارد می نماید هم نباید فراموش کرد. مشکلاتی مانند آسیب به گردن، کمردرد و بی خوابی دلایلی قانع نماینده برای مدیریت استفاده از این وسایل است.

نگاهی به یک مشکل دنیای

1- حدود 79 درصد از کاربران تلفن همراه در بریتانیا در خاتمه روز و پیش از خواب حتماً تلفن همراه خود را چک می نمایند. 55 درصد از آن ها حتماً 15 دقیقه پس از بیدار شدن از خواب را به این کار اختصاص می دهند.

2- 65 درصد این افراد گفته اند که در زمان خواب تلفن های هوشمندشان را کنار خود قرار می دهند.

3- تقریباً نیمی از آن ها هیچ وقت تلفن همراه خود را خاموش ننموده اند.

4- 66 درصد بزرگ سالان دچار نوموفوبیا هستند.

5- هر فرد بزرگ سال در آمریکا در طول روز به صورت میانگین 2 ساعت و 51 دقیقه از تلفن هوشمند خود استفاده می نماید. یعنی هر فرد در طول عمر خود 5 سال و 4 ماه با تلفن هوشمند خود سرگرم است و این بیشتر از زمانی است که در طول عمر خود به غذا خوردن اختصاص می دهیم.

6- هر فرد در طول روز به طور میانگین 58 بار تلفن همراه خود را نگاه می نماید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1732

به "نبودن تلفن همراه، شما را مضطرب می نماید؟ نوموفوبیا دارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبودن تلفن همراه، شما را مضطرب می نماید؟ نوموفوبیا دارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید