هرچه دلبستگی ایمن تری داشته باشیم، تحمل تفاوت ها راحت تر است

به گزارش مجله 90 جعبه، فرشاد لواف پور نوری مترجم کاربست زوج ­درمانی هیجان­ مدار: پیوندآفرینی که از سوی انتشارات ارجمند به تازگی منتشر شده در گفت وگو با خبرنگاران درباره این اثر شرح داد: آخرین و به روزترین نسخه از راهنمای درمان­ هیجان مدار برای زوج­ ها است که در سال 2019 به وسیله دکتر سوزان جانسون منتشر شده است. بدون اغراق، زوج درمانی هیجان­ مدار سوزان جانسون تا به امروز تن ها رویکردی به زوج درمانی است که در لیست درمان­ های دارای شواهد تجربی APA با درجه نیرومند، مورد تأیید قرار گرفته است. به علاوه، برخورداری از منابع درمانی متعدد، راهنما های درمانی، دوره­ ها و کارگاه­ ها آموزشی، کتاب­ های خودیاری، ویدئو های آموزشی، پایگاه­ های پژوهشی غنی، مقیاس­ های ارزیابی پایبندی به درمان، آن را در صدر لیست رویکرد های زوج درمانی قرار داده و به جذابیت و قابل دسترس بودن آن افزوده است. بدون شک یکی از مهمترین دلایل مؤثر بودن این رویکرد درمان زوج­ ها، یکپارچگی نظری این مدل و ترکیب اندیشه­ های غنی بالبی، راجرز، و مینوچین باشد.

هرچه دلبستگی ایمن تری داشته باشیم، تحمل تفاوت ها راحت تر است

او ادامه داد: مخاطبان اصلی کتاب، تمامی درمانگران و مشاورانی هستند که دغدغه ارتقاء امنیت و پیوند عاطفی در میان زوج­ ها هستند. به طور خاص این کتاب راهنمای اصلی زوج درمانی هیجان مدار است که در سراسر دنیا با فرهنگ­ ها مختلف نقشه راه تقویت امنیت و دلبستگی میان زوج­ ها را فراهم می ­سازد. البته نسخه خودیاری این کتاب هم تحت اسم محکم درآغوشم بگیر هم در دسترس قرار داد که دانش درمان هیجان مدار را برای بهسازی و تقویت رابطه زناشویی زوج ها به کار می­ گیرد.

او با بیان اینکه از دیرباز، هیجان، ابراز عواطف، و وابستگی مؤلفه­ هایی بودند که در میان درمانگران و هم در میان عموم افراد دیدگاه چندان مثبتی به آن وجود نداشته است اضافه کرد: در سطح تخصصی، سال­ ها سیطره خِرد و عقلانیت باعث شده بود تا درمانگران نه تنها به هیجان به اسم بعدی از ساخت وجودی انسان، اولویتی ثانویه بدهند؛ بلکه آن را بی ­فایده و حتی مضر هم تلقی نمایند. به همین ترتیب، در نظر عامه مردم هم تصور غالب رایج این بوده و هست که فرد باید هیجانات خود را سرکوب کند و به آن­ ها اجازه بروز ندهد و در بحث استقلال و وابستگی هم به استقلال رجحان دهند.

درحالی که تحقیقات تازه نشان می­ دهد که هیجان منبعی غنی از اطلاعات است و فرایند های حل مسئله را تسهیل می­ کند. در واقع، وابستگیِ سازنده ایمن، مکمل خودمختاری است. طبق نظریه دلبستگی، چیزی بنام استقلال کامل از دیگران یا وابستگی افراطی وجود ندارد. وابستگی یا مؤثر است یا غیرمؤثر. وابستگی ایمن و خودمختاری دو روی یک سکه هستند؛ نه اینکه دو مقوله جدا از هم باشند. کوتاه سخن اینکه شواهد گویای آن است که هرچه دلبستگی ایمن تری داشته باشیم، تحمل تفاوت ها در ما بیشتر می گردد و می توانیم همدل تر و نوع دوست تر عمل کنیم. علم دلبستگی یک طرح کلی نه تن ها برای رشد بهینه روان درمانی، بلکه برای یک جامعه انسانی بهتر است.

به گفته لواف پور، آنچه ترجمه این اثر را ضروری ساخته این واقعیت است که ما در عصری قرار داریم که بیش از هر زمان دیگر، وجود درمان­ های مبتنی بر شواهد تجربی و دارای پشتوانه علمی بیش از پیش ضروری به نظر می ­رسد. درمان­ هایی که فرایند های تغییر در آن به خوبی ترسیم شده باشند و اثربخشی آن برای جمعیت­ های مختلف تأیید شده باشد. از طرف دیگر در طول چند سال گذشته رویکرد هیجان­ مدار سوزان جانسون در ایران محبوبیت زیادی پیدا نموده و با کوشش درمانگران ایرانی مقیم امریکا و همکاری درمانگران مقیم ایران، جامعه درمان هیجان ­مدار ایران هم تأسیس شده است. سالانه کارگاه­ هایی در سطوح مقدماتی، پیشرفته به همراه نظارت تخصصی برگزار می ­گردد و در ن هایت تا به امروز پروانه تخصصی این رویکرد هم تحت نظر مرکز بین ­المللی درمان هیجان مدار (آیسفت) در کانادا به متقاضیان در داخل ایران اعطا شده است. لذا ترجمه تازه ترین نسخه از راهنمای نهایی درمان هیجان مدار، دسترسی زوج ­درمانگران را به این منبع عالی و به روز فراهم می نماید.

او در انتها گفت: ترجمه این اثر، با کوشش های دوساله مترجم این کتاب و دقت فراوان در انتخاب واژگان و اصطلاحات تخصصی آن و معادل یابی بر اساس فرهنگ ایران اجرا شده است. به خاطر همین چالش­ ها و هم تأثیری که دیدگاه و بازخورد مخاطب کتاب می­تواند بر اعتبار یک کتاب داشته باشد، سعی بر این بوده که از یک رویه تعیین و جامع برای انتخاب معادل­ های فارسی استفاده گردد تا هم از نظر معنایی و هم از نظر گوش­نوازی، مورد پسند مخاطب و مورد تأیید جامعه علمی باشد و از طرفی از زبان فارسی هم پاسداری شده باشد. به همین دلیل در جای جای کتاب، توضیحاتی در پانویس­ ها ذکر شده است تا فرایند آشناسازی و خوگرفتن مخاطبین عزیز با زبان EFT با راحتی بیشتری صورت بگیرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1724

به "هرچه دلبستگی ایمن تری داشته باشیم، تحمل تفاوت ها راحت تر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرچه دلبستگی ایمن تری داشته باشیم، تحمل تفاوت ها راحت تر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید