15 اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و ادب ایران

به گزارش مجله 90 جعبه، خوشا شیراز و وضع بی مثالش! این مصرع یکی از زیباترین قسمت های موجود در شعر حافظ است که برای آغاز شناخت این شهر چند هزار ساله کافی است. شیراز از زمانی که ایران، امپراطوری جهان را در دست داشت تا به امروز جایگاه سلاطین و شاهان بسیاری بوده است و البته موازی با حضور قدرت های چند صد و یا هزار ساله، محل رشد و نمو بزرگان بسیاری در عرصه فرهنگ و هنر بوده است. معماری، نقاشی، ادبیات و حتی عرصه سیاست و حکومت نیز همگی در این شهر زیبا آفریده شده اند و در حال حاضر آثار به جا مانده از آن ها، ستایش بسیاری که به شیراز سفر می کنند را بر می انگیزد. امروز در مجله گردشگری خبرنگاران به مناسبت 15 اردیبهشت که به روز شیراز نام گذاری شده است، سری به گوشه و کنار این شهر می زنیم و حال و هوای اردیبهشتی آن را یادآور می شویم.

15 اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و ادب ایران

گرامیداشت روز شیراز

شیراز در میان شهرهای ایران از نظر وسعت در جایگاه پنجم ایستاده است. این شهر که در میان روزهای سال شمسی، روز 12 اردیبهشت را از آن خود کرده است و به آن نام روز شیراز را داده است، در حال حاضر، یکی از پرطرفدار ترین شهرهای گردشگری در خاورمیانه و در زمانی نه چندان دور در جهان به شمار می آمده است. شیراز در قدیم به نام های تیرازیس و شیرازیس نیز معروف بوده است و در میان قلمروهای یونان و روم باستان هم نامی آشنا داشته است. تاریخ پر رمز و راز این شهر انگار از زمانی نامعلوم شروع شده است اما در تعدادی از لوح های گلی دوره عیلامی مربوط به 2 هزار سال پیش، نام این شهر به وضوح برده شده است و بر قدرت و شوکت آن اشاره های بسیاری شده است. نام گذاری روز شیراز بی دلیل نبوده است؛ نام گذاری روز شیراز به سال های دهه 80 بر می شود. زمانی که این نام گذاری به عنوان پیشنهاد به مجلس ارجاع داده شد و پس از بررسی های اجرا شده، روز شیراز در روز پانزدهم اردیبهشت ماه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

رویدادهای پانزدهم اردیبهشت ماه در شیراز

پانزدهم اردیبهشت ماه به عنوان روز شیراز شاید یکی از بهترین انتخاب هایی باشد که در مورد گرامیداشت این شهر به تصویب رسیده است. اردیبهشت ماه که ماه میانی فصل بهار است، بهترین زمان برای شکوفایی طبیعت هزار رنگ شیراز است و درست در چنین روزهایی از سال است که باید میهمانان از سراسر ایران و جهان برای دیدار با این شهر به دعوت کرد. جاذبه های تفریحی و گردشگری شیراز بیش از آن است که در این مقال بگنجد اما تنها در این فرصت طلایی می توان به این نکته اشاره کرد که برای دیدار از تمام جاذبه های فرهنگی، گردشگری و طبیعی این شهر باید در اردیبهشت بار سفر را بست و به طرف شیراز حرکت کرد. در روز شیراز که از تاریخ 15 ادریبهشت هر سال تا 24 اردیبهشت ادامه دارد و این رویداد به هفته شیراز ختم می شود، تمام جاذبه های گردشگری این شهر از ارگ کریم خانی تا خافظیه و سعدیه و تخت جمشید برای میزبانی از میهمانان شیراز همه چیز را از قبل آماده کرده اند و بسیاری از گروه های موسیقی نیز برای اجرا برنامه های خود به شیراز می آیند و در دل آثار و بناهای تاریخی این شهر دست به ساز می شوند و نشاط را به میهمانان هدیه می دهند. البته باید گفت که در میان تمام فعالیت های هنری مانند موسیقی و صنعت گردشگری، بسیاری از هنرمندان در زمینه های بصری به برگزاری نمایشگاه های نقاشی و عکاسی در فرهنگسرا های شیراز می پردازند و این فرصت را برای ارائه آثار خود غنیمت می شمارند. روز شیراز می تواند بسیار قدرتمندتر از وضع کنونی برگزار شود و این پیشرفت مستلزم شناخت بهتر این شهر و هنر و تاریخ آن است.

منبع: الی گشت
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 895

به "15 اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و ادب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 اردیبهشت روز شیراز، شهر شعر و ادب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید