آمریکا 10 زندانی یمنی گوانتانامو را به عمان فرستاد

به گزارش مجله 90 جعبه، 10 تبعه یمنی زندان گوانتانامو روز پنجشنبه به عمان فرستاده شدند تا تعداد زندانیان این بازداشتگاه جنجالی به کمتر از 100 نفر برسد.

آمریکا 10 زندانی یمنی گوانتانامو را به عمان فرستاد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله 90 جعبه به نقل از رویترز، در حالی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا کوشش های خود را برای تعطیل کردن زندان گوانتانامو پیش از انتها یافتن دوران ریاست جمهوری اش بیشتر نموده است، 10 زندانی یمنی گوانتانامو روز پنجشنبه به عمان منتقل شدند.

انتقال این زندانیان به عمان، بزرگترین انتقال گروهی زندانیان گوانتانامو از زمان شروع ریاست جمهوری اوباما در سال 209 میلادی به شمار می رود.

این زندانیان یمنی بیش از 10 سال بود که بدون هیچ اتهام یا محاکمه ای در گوانتانامو تحت بازداشت بودند. دولت اوباما برای ارائه طرح جدیدی با هدف تعطیلی زندان گوانتانامو آماده می گردد . رئیس جمهور آمریکا در آخرین سخنرانی خود در کنگره بار دیگر قول داد که حاضر است در صورت عدم همکاری کنگره، شخصا با استفاده از اختیارات قانونی خود این زندان را تعطیل کند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این باره تاکید نمود: انتقال این زندانیان یک نقطه عطف مهم در جهت تعطیلی این زندان بوده است. ما به کوشش خود برای کاهش تعداد زندانیان گوانتانامو ادامه خواهیم داد تا این بازداشتگاه را تعطیل کنیم.

اوباما که دوره ریاست جمهوری اش در ژانویه 2017 به انتها خواهد رسید، میخواهد گوانتانامو را تعطیل کند ولی جمهوریخواهان کنگره موانع زیادی را در این جهت ایجاد نموده اند.

مقام های عمانی در مسقط نیز اعلام کردند: زندانیان گوانتانامو به این کشور رسیده اند و به خاطر دلایل انسانی در عمان باقی خواهند ماند تا شرایط و اوضاع داخلی یمن بهبود یابد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز تاکید نمود: ما انتقال 10 زندانی یمنی به عمان را ،که 10 درصد زندانیان باقی مانده در گوانتانامو را تشکیل می دادند، به انتها رساندیم.

هم اکنون تنها 93 زندانی دیگر در گوانتانامو به سر می برند که این پایین ترین تعداد زندانیان از سال 2002 میلادی است.

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 313

به "آمریکا 10 زندانی یمنی گوانتانامو را به عمان فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا 10 زندانی یمنی گوانتانامو را به عمان فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید