آیا پوتین دست پر از عربستان بازخواهد گشت؟

به گزارش مجله 90 جعبه، ایرنا نوشت: روابط روسیه و عربستان سعودی در سال های اخیر روند رو به توسعه داشته اما به رقم کوشش های فراوان دو کشور، تراز تجاری همچنان ناچیز است و روسها امیدوارند پوتین در سفر به عربستان بتواند تغییری چشم گیر در شرایط فعلی ایجاد کند یا حداقل از وابستگی ریاض به واشنگتن بکاهد.

آیا پوتین دست پر از عربستان بازخواهد گشت؟

انتظار می رود ولادیمیر پوتین در جریان سفر خود به عربستان و دیدار با پادشاه عربستان سعودی در مورد توسعه همکاری های دو کشور در عرصه های مالی و انرژی گفت وگو کند.

نگاهی به حجم مبادلات بازرگانی بین روسیه و عربستان سعودی

حجم مبادلات بازرگانی روسیه و عربستان سعودی در سال 2018 ، حدود یک میلیارد و 54 هزار دلار بوده است.

بر اساس اطلاعات سازمان فدرال گمرک روسیه، مبادلات بازرگانی روسیه و عربستان سعودی در سال 2018 نسبت به یک سال پیش از آن 15.26 درصد یا 139 میلیون و 659 هزار دلار افزایش داشته است.

از این رقم نزدیک به 762 میلیون دلار صادرات روسیه به عربستان سعودی و حدود 292 میلیون دلار نیز واردات از این کشور را تشکیل می دهد.

سهم عربستان سعودی در تجارت خارجی روسیه 0.1533 درصد گزارش شده است.

در همین حال به گفته الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه، مبادلات بازرگانی میان روسیه و عربستان درحال افزایش است و در نیمه نخست سال جاری به 420 میلیون و 400 هزار دلار رسید که از شاخص مدت مشابه فراتر رفته است.

دلایل پایین بودن تراز تجاری دو کشور

همکاری های روسیه و عربستان در عرصه های سیاسی و نیز امور انرژی در سال های اخیر رشد چشم گیری داشته است، بهترین گواه بر این واقعیت سفر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به روسیه است که خرداد ماه پارسال صورت گرفت و در جریان آن وی با رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت وگو کرد.

روسیه و عربستان سعودی دو فراوری نماینده عمده نفت هستند که در ساختار اوپک پلاس که از بعضی کشورهای عضو اوپک و فراورینمایندگان غیراوپکی تشکیل شده است، با یکدیگر همکاری می نمایند.

با وجود اینکه عزم سران روسیه و عربستان سعودی برگسترش همکاری های مالی پایدار شده است اما این شاخص چندین سال است که در حدود یک میلیارد دلار واقع شده است و از این رقم بیشتر نمی گردد.

مهم ترین عاملی که این مساله را بوجود آورده این است که دو کشور فراوری نماینده عمده نفت هستند و این کالای فراوریی خود را نمی توانند به یکدیگر بفروشند.

همچنین اقتصاد غیرنفتی عربستان سعودی هم همچون روسیه تعریفی ندارد و به اندازه کافی توسعه نیافته و به همین دلیل ریاض نمی تواند کالایی که بتواند مبادلات بازرگانی دو کشور را به چند میلیارد دلار برساند فراوری و صادر کند.

از طرف دیگر روسیه نیز کالاهایی فراوری می نماید که آمریکا و اروپا بهتر از آن را در اختیار عربستان می گذارند ضمن اینکه عربستان به دلیل وابستگی سیاسی به آمریکا برای خرید تجهیزات حساس نظامی از مسکو احتیاج به کسب مجوز واشنگتن دارد.

این موارد باعث شده که حجم مبادلات بازرگانی عربستان سعودی با روسیه با وجود خواست مقام های دو کشور بالا نرود.

عربستان سعودی سالانه دهها میلیارد دلار سلاح از کشورهای غربی بویژه آمریکا خریداری می نماید و دو سال پیش قرارداد تسلیحاتی به ارزش بیش از یکصد میلیارد دلار با واشنگتن امضا کرد تا فرش قرمز مقابل ترامپ رئیس جمهوری آمریکا انداخته باشد.

روسیه بسیار کوشش نموده تا این وضعیت را به نفع خود تغییر دهد و پوتین به تازگی در نشست سران روسیه،ایران و ترکیه در آنکارا به عربستان سعودی فروش سامانه های پدافند موشکی اس-400 را برای دفاع از مراکز حیاتی این کشور پیشنهاد کرد.

این پیشنهاد پوتین در واکنش به حمله پهپادی نیروهای یمنی به دو مرکز نفتی بزرگ آرامکو در عربستان سعودی بود که خسارات سنگینی به تاسیسات نفتی این کشور وارد کرد و فراوری نفت آن به صورت قابل توجهی کاهش یافت.

لازم به ذکر است، روسیه از چند سال پیش برای فروش تسلیحات به عربستان کوشش نموده اما جز وعده های توخالی سران ریاض، چیزی دریافت ننموده است.

بنظر می رسد مقام های سعودی از موضوع همکاری های تسلیحاتی تنها برای دریافت امتیاز از روسیه استفاده نموده اند چرا که دو کشور تاکنون به نتایج قابل توجهی دست نیافته اند.

امید روسیه به تغییر شرایط

روس ها در سفر کنونی پوتین به ریاض که فردا کلید می خورد امیدوارند بتوانند همکاری ها با عربستان را به سطح عالی ارتقاء دهند و این کشور را از وابستگی بیش از پیش از آمریکا دور نمایند.

الکساندر نوواک به تازگی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه بسته بسیار بزرگی از اسناد همکاری بین روسیه و عربستان سعودی در حال تنظیم است، گفت: دهها موافقتنامه همکاری در طرح های مختلف درجریان سفر رئیس جمهوری روسیه به عربستان امضا خواهد شد.

انتظار می رود در جریان مذاکرات پوتین با سلمان پادشاه سعودی و به احتمال زیاد محمد ولیعهد وی، موضوع توسعه همکاری های مالی و انرژی روسیه و عربستان محور گفت وگوها را تشکیل دهد و طرف روسی مجموعه ای از طرح ها را برای سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری و نیز فروش تسلیحات پیشرفته را به طرف عربستانی پیشنهاد دهد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 350

به "آیا پوتین دست پر از عربستان بازخواهد گشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پوتین دست پر از عربستان بازخواهد گشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید