اظهارات مهم رئیس جمهور در بازگشت از چین ، طرح عضویت ایران در بریکس مطرح شد

به گزارش مجله 90 جعبه، رئیس قوه مجریه گفت: در سفر به چین تفاهم شد که ارتباطات میان ایران و چین همراه با انتقال تکنولوژی صورت گیرد.

اظهارات مهم رئیس جمهور در بازگشت از چین ، طرح عضویت ایران در بریکس مطرح شد

به گزارش خبرنگاران، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز 27 بهمن در بازگشت از سفر به چین در فرودگاه مهرآباد درباره دستاوردهای این سفر اظهار کرد: در این سفر ملاقاتهای متعددی در سطوح مختلف داشتیم که بحث های مورد نظر مطرح شد. به خاطر ارتباط راهبردی که با چین داریم شرایط مذاکرات ما هم در این سفر شکل راهبردی داشت تا بتوانیم مباحث مورد علاقه دو طرف به ویژه در اقتصاد و تجارت را دنبال کنیم.

ارتباطات ایران و چین همراه با انتقال تکنولوژی خواهد بود

وی ادامه داد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعتمادسازی در حوزه همسایگان و سیاست همگرایی مالی در آسیاست و این سفر از این جهت اهمیت داشت که بتواند توافق مصداقی در حوزه های مالی و تجاری را اجرایی کند؛ لذا 20 تفاهم نامه بین دو کشور در حضور روسای جمهور به امضاء رسید.

رئیسی اضافه نمود: در جلسه بعد از انعقاد تفاهم نامه ها اراده جدی دو طرف برای همکاری و توسعه همکاری ها در حوزه های تجاری، مالی، انرژی، علم و فن آوری مطرح شد که در همه مباحث توانستیم تصمیمات خوبی بگیریم. خوشبختانه وزرایی هم که مسئولیت داشتند مثل وزیر نفت در حوزه انرژی، وزیر صمت در حوزه صنعت، معدن و تجارت و وزیر راه و شهرسازی در حوزه راه و مسکن بحث های خوبی مطرح کردند. قرار است همه این ارتباطاتی که برقرار شد همراه با انتقال تکنولوژی باشد تا دانش برای توسعه را هم همراه داشته باشیم.

عضویت ایران در بریکس مطرح شد

وی در ادامه یادآور شد: همکاری در سازمان های بین المللی، منطقه ای و فرامنطقه ای از دیگر مباحث این سفر بود. چین نقش مهمی در پیمان شانگهای که ایران عضو آن شده دارد و از طرفی بحثی درباره عضویت ایران در بریکس مطرح شد که تمایل چین را برای این عضویت دیدیم و وزیر امور خارجه این کار را دنبال می نماید چون این امکان می تواند برای کشور موثر باشد.

رئیس دولت سیزدهم در ادامه اعلام کرد: ما در حوزه امنیت در منطقه و دنیا نقش موثری داریم و باید در اقتصاد و تجارت هم چنین نقش موثری را ایفا کنیم و چین به عنوان اقتصاد نوظهور دنیا مطرح است و ارتباط خوب با این کشور می تواند برای ما بسیار موثر باشد.

می توانیم قدرت ایران را در اقتصاد و تجارت تقویت کنیم

رئیسی در بخش دیگر صحبت های خود با اشاره به اینکه ایران اسلامی ظرفیت های خدادادی بسیاری دارد، اظهار کرد: اگر از این ظرفیت ها درست استفاده گردد و به ویژه در ارتباطات خود با آسیا و دنیا این ظرفیت ها را به کار گیریم می توانیم قدرت ایران را در اقتصاد و تجارت تقویت کنیم. بعضی از ظرفیت ها استفاده نشده و خیلی ها از شنیدن وجود چنین ظرفیت هایی تعجب می نمایند.

وی اضافه نمود: یکی از نشست ها در این سفر ملاقات با فعالان مالی در چین بود که وقتی من به ظرفیت ها اشاره نمودم برایشان قابل توجه بود. در این نشست ارتباطاتی هم برقرار شد که اگر عملیاتی گردد آثار آن را در بهبود زندگی مردم مشاهده خواهیم کرد.

رئیس قوه مجریه به ملاقات خود در این سفر با چهره های موثر، فرهیختگان و دانشگاهیان چین اشاره نمود و گفت: در این ملاقات به صورت پرسش و پاسخی مسائلی مطرح شد و این نشست برای تبیین مواضع جمهوری اسلامی بسیار موثر بود.

وی بعلاوه تاکید نمود: در مجموع برداشت میزبان یعنی کشور دوست ما چین و هم برداشت همکاران من از این سفر بسیار مثبت بود و امیدواریم آثار آن را در عرصه های مختلف به ویژه در اقتصاد و تجارت ببینیم.

رئیس دولت سیزدهم در خاتمه اظهار کرد: از همه فعالان مالی و همکارانم در دولت می خواهم که مصوبات و تصمیمات این سفر را پیگیری نمایند؛ چراکه اگر پیگیری در خور شانی انجام نگردد شاهد آثار آن هم نخواهیم بود ولی اگر تصمیمات اجرایی و عملیاتی گردد حتما گشایش های بسیاری در اقتصاد و تجارت در ارتباط با چین ایجاد خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1401 بروزرسانی: 27 بهمن 1401 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2130

به "اظهارات مهم رئیس جمهور در بازگشت از چین ، طرح عضویت ایران در بریکس مطرح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات مهم رئیس جمهور در بازگشت از چین ، طرح عضویت ایران در بریکس مطرح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید