اگر امروز به فرهنگ خراسان می بالیم به علت وجود و اهمیت قلم است

به گزارش مجله 90 جعبه، حسین هرم پور نویسنده جوان بیرجندی و خالق کتاب هایی مانند کابوس کاج ها، چکلمان و بوسه به اشک که مدیرمسئولی نشریه چکله را هم در بیرجند بر عهده دارد، در گفتگویی با خبرنگار خبرنگاران در خراسان جنوبی به بهانه روز قلم، ضمن تبریک این روز نامگذاری 14 تیرماه را با اسم روز قلم، امری هوشمندانه خواند و گفت: قلم ابزاری برای تراوش ماهیت مهمتری به نام اندیشه است و نامگذاری این روز اهمیت تکریم و پاسداشت تفکر را نشان می دهد.

اگر امروز به فرهنگ خراسان می بالیم به علت وجود و اهمیت قلم است

این نویسنده با بیان اینکه قلم، هویت، امید و حرکت را به ما آموخته و هدیه داده است، ادامه داد: هیچ کسی جز صاحبان قلم توانایی آموختن این هدیه و اعطای آن به جامعه را ندارد.

او به سال ها تحقیق و تفحص خود در مباحث توسعه ای کشورهای مختلف اشاره نمود و اضافه نمود: در هر کشوری که جامعه برای قلم، اندیشه و تفکر اهمیت و حرمت قائل شده، اخلاق مداری، صبر و تحمل جامعه بالاتر رفته، مجاری پیشرفت باز، موانع رفع و راه های رسیدن به دستاوردهای کوچک و عظیم کوتاه تر و دست یافتنی تر شده است.

تحقق پیشرفت خراسان جنوبی با توجه به قلم

هرم پور اضافه نمود: اگر امروز به فرهنگ خراسان جنوبی افتخار می کنیم و نسل فردای ما از آداب، آیین و سنت های این استان به خوشی یاد می نماید، تنها به علت وجود و اهمیت قلم است. در مردم محروم و نجیب این استان سودای حرکت های عظیمتر و پیشرفت های ماندگارتر وجود دارد و برای تحقق آن، باید مردم و عظیمان به قلم و اندیشه توجه ویژه تری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه ما میراث دار اتفاقات عظیمی در این استان هستیم، ادامه داد: بخش اعظم آن، اثر تراوش کلماتی است که جاری، ثبت و ضبط شدند و آینده را ساختند.

نویسنده کتاب هایی مانند کابوس کاج ها، چکلمان و بوسه به اشک معتقد است که این روزها منحصر به فردترین شرایط را داریم، لذا رسالت قلم و صاحبان قلم از هر دوره ای خطیرتر و مهمتر است. صاحب قلم به اسم صاحب اندیشه همانند مجاهدی باید با ناامیدی ها مبارزه کند، ممکن است در این جهت ضربه بخورد، اما لحظه ای نباید از رسالت خود غافل گردد.

هرم پور تاکید نمود: قلم باید جسارت، حرمت و شفافیت داشته باشد و عدالت را در نوع نگاه خود و نگارش رعایت کند، زیبایی پسندی را در خود پرورش دهد، مردم محور، هدف محور و امیدمحور باشد و احتیاج های جامعه را اولویت سنجی کند، باید به روز باشد و خدمت به جامعه انسانی را بدون محدود شدن در مرزهای جغرافیایی در نظر داشته باشد.

تا صاحبان قلم حرمت نداشته باشند، اخلاق مداری در جامعه توسعه پیدا نمی نماید

وی در بخش دیگری از سخنانش به مسائل صاحبان قلم اشاره نمود و گفت: به دلایل مختلفی که همه از آن آگاهیم، این روزها حال و هوای قلم به دستان مخصوصا منصفان و عدالت خواستار، خوب نیست. مسائل اقتصادی مجالی برای لذت بردن از زیبایی های قلم را نمی دهند و صاحبان قلم اکثرا در مهجوریت، گمنامی و مسائل اقتصادی و معنوی زندگی می نمایند.

به گفته وی، تا قلم و صاحبان آن حرمت نداشته باشند، هیچ راهی برای توسعه اخلاق مداری در جامعه وجود ندارد.

مدیرمسئول نشریه چکله با بیان اینکه مردم خراسان جنوبی از دیرباز مردمانی آزاداندیش بوده و آثار مختلفی در حوزه های علمی، تاریخی، تحقیقی، شعر و مستند نگاشته اند، یادآور شد: امیدوارم ریشه های این علاقه به قلم، دوباره در مردم جان بگیرد و صاحبان قلم آنچنان که باید و شاید و لایق مردم استان است، فعالیت نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1639

به "اگر امروز به فرهنگ خراسان می بالیم به علت وجود و اهمیت قلم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر امروز به فرهنگ خراسان می بالیم به علت وجود و اهمیت قلم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید