تصویر جدیدی از ایرانیان در المپیک 2020 به جهان نشان می دهیم

به گزارش مجله 90 جعبه، خبرنگاران/فارس رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه در المپیک توکیو 2020 تصویر جدیدی از ایرانیان به دنیا نشان خواهیم داد، گفت: در المپیک 1400 تصمیم داریم که تا فرهنگ ایرانی را در کنار فرهنگ قهرمانی برای دنیا به نمایش بگذاریم.

تصویر جدیدی از ایرانیان در المپیک 2020 به جهان نشان می دهیم

سیدرضا صالحی امیری یکشنبه 26 بهمن در جلسه شورای عالی ورزش و ساماندهی امور جوانان استان فارس با بیان اینکه قدرت را در دو سطح قدرت نرم و سخت تحلیل می نمایند، گفت: ورزش در تحلیل کانون های اثربخش قدرت، در حوزه قدرت نرم تحلیل می گردد، چرا که ورزش به معنی ورزش قهرمانی، عامل غرور و غیرت و هویت ملی است.

او با بیان اینکه ورزش در عرصه بین المللی به معنای قدرت و پرستیژ یک کشور است، اضافه نمود: امروز مدال و سکو به معنای یک کسب طلا و نقره و برنز نیست بلکه به مفهوم فراوری قدرت نرم است.

رئیس کمیته ملی المپیک اعلام نمود: وقتی پرچم کشوری در عرصه دنیا به اهتزاز در می آید میلیاردها انسان در دنیا تحت تاثیر فرهنگ آن کشور قرار می گیرند، به همین دلیل سال جاری ستاد فرهنگی برای المپیک 2020 در توکیو با حضور 10 دستگاه تشکیل خواهد شد.

صالحی امیری همچنین با بیان اینکه همه ایران زمین را در توکیو معرفی خواهیم کرد، عنوان نمود: ایران سرزمین رمز و رازهاست اما چه کنیم که قدر داشته هایمان را نمی دانیم!

فارس هویت تمدنی و فرهنگی ایران است

او در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: شیراز و فارس فراتر از هویت قهرمانی، هویت تمدنی و هویت فرهنگی ماست و از این منظر مدال آوری در فارس نسبت به سایر نقاط ایران متفاوت است چون هم خود قهرمان می درخشد و هم فارس.

رییس کمیته ملی المپیک همچنین اضافه نمود: در شرایطی که مردم در شرایط مالی و فقر و حاشیه نشینی و ترس از کرونا به سر می برند، می توانیم به وسیله ورزش کام و ذائقه شهروندان را تغییر دهیم. ورزش در کرونا می تواند مانند یک یار در کنار خانواده ها باشد.

صالحی امیری اضافه نمود: در دوران کرونا هزینه فشارهای روانی به خانواده ها بیش از هزینه های جسمانی بوده است و بسیاری از افراد در شرایط کرونا متحمل هزینه های روحی و روانی شده اند.

نتوانسته ایم اجتماعی کردن ورزش در شرایط کرونا را تبیین کنیم

او با بیان اینکه نتوانسته ایم اجتماعی کردن ورزش در شرایط کرونا را تبیین کنیم، گفت: اجتماعی کردن ورزش به معنای فراوری و بازفراوری نشاط اجتماعی است و امروز بیش از هر زمانی حامعه ایرانی نیازمند این مهم است.

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین با بیان اینکه اجتماعی کردن ورزش به معنای برطرف نگرانی ها، ترس و بازگردان آرامش به خانواده ها و متن جامعه است، ادامه داد: شهرداری ها باید پرچمدار این مهم باشند.

صالحی امیری اعلام کرد: همه صنایع در دنیا مسئولیت اجتماعی در حوزه ورزش متقبل شده یا به عنوان نمونه موجی از سلامت اجتماعی را شهرهای دنیا به ارمغان آورده اند، لذا ما هم نیازمند نگاه جدید به توسعه ورزش در ایران هستیم و سکو بهانه است، چرا که اگر هزاران سکه کسب کنیم اما در حوزه معرفتی و انسانی توسعه پیدا نکنیم هیچ ارزشی ندارد.

او با تاکید بر اینکه نیازمند انتقال گفتمان از قهرمانی به پهلوانی هستیم، مانایی یک قهرمان را نه به دلیل کسب مدال که به واسطه مردم داری دانست و با بیان اینکه عمل ما می تواند ثابت کند که در رشته های مختلف ورزشی تبعیض داریم یا خیر؟ گفت: یک قهرمان و پهلوان در محله خود نماد یک انسان اخلاقی است.

صالحی امیری همچنین لزوم تغییر ذائقه را یادآور شد و با اشاره به اینکه کرونا فراتر از یک بیکاری، همه اجزا و ابعاد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، اعلام نمود که ورزش می تواند در این شرایط سخت نگاه ها را تغییر داده و خانواده ای بانشاط پرورش دهد، لذا باید در سبد مصرف خانوار تعریف گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1401

به "تصویر جدیدی از ایرانیان در المپیک 2020 به جهان نشان می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر جدیدی از ایرانیان در المپیک 2020 به جهان نشان می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید