تنش میان آمریکا و چین به شورای امنیت کشید

به گزارش مجله 90 جعبه، ایسنا نوشت: نشست شورای امنیت درباره امدادرسانی به سوریه به مجادله لفظی میان نمایندگان چین و آمریکا درباره ویروس کرونا کشیده شد.

تنش میان آمریکا و چین به شورای امنیت کشید

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تنش روزافزون میان چین و آمریکا درباره ویروس کرونا به نشست سه شنبه شورای امنیت درباره امدادرسانی به سوریه کشیده شد و این نشست به مجادله لفظی میان نمایندگان چین و آمریکا تبدیل شد.

طبق این گزارش، کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل اظهار کرد که چین با حمایت از قطعنامه ای که به سازمان ملل اجازه می دهد اقدام به یاری رسانی به سوریه در سراسر نقاط این کشور بکند، می تواند ادعای خودمبنی بر رهبری جهان در زمینه مقابله با کرونا را به اثبات برساند.

چانگ چون، سفیر چین در سازمان ملل نیز در پاسخ به کرافت از آمریکا خواست بر کوشش های جهانی برای مبارزه با ویروس متمرکز باشد و بازی های سیاسی را کنار بگذارد. چانگ چون اضافه نمود، آمریکا همچنین باید به دنبال نجات جان انسان ها باشد و مسئولیت های خودش را به گردن سایر کشورها نیندازد.

کلی کرافت در ادامه شورای امنیت را مسئول درد و رنج ملت سوریه دانست و گفت: از ژانویه گذشته تا به امروز و براساس قطعنامه شماره 2504 شورای امنیت، کاهش تعداد گذرگاه های ارسال یاری به سوریه توانایی سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی بشردوستانه در ارائه یاری های اساسی به افراد نیازمند را محدود نموده است.

وی ادامه داد: درد و رنج ملت سوریه به دلیل اقدامات شورای امنیت است و یا به طور دقیق تر به دلیل ناتوانی ما در کوشش به دلیل مانع تراشی شمار کمی از اعضای شورای امنیت است. دولت آمریکا بار دیگر از این شورا می خواهد که اقدامات فوری را برای افزایش یاری ها به سوریه اتخاذ کند و این اقدامات شامل صدور مجوز مجدد برای استفاده از گذرگاه الیعربیه گردد.

کرافت همچنین از روسیه خواست که سیاست را کنار گذاشته و اجازه صدور مجوز موقت برای عبور یاری های بشردوستانه از مرزها و ارسال آن ها به شمال شرق سوریه را بدهد.

در همین حال، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز در جریان نشست مذکور بر ضرورت همکاری با دمشق در زمینه انتقال یاری های بشردوستانه به جای بازگشایی دوباره گذرگاه های مرزی برای انتقال این یاری ها تأکید کرد.

وی در این باره خطاب به کشورهای غربی گفت: وقت را صرف کوشش برای بازگشایی گذرگاه های بسته شده نکنید و ضروری است از اداره امور بشردوستانه سازمان ملل متحد بخواهیم که با دمشق برای یافتن راه های انتقال یاری به وسیله گذرگاه های مرزی باز و خود اراضی سوریه همکاری کند.

نبنزیا همچنین یادآور شد: ساز و کار انتقال یاری ها به وسیله مرزها به مناطق خارج از کنترل نظام سوریه موقتی است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 924

به "تنش میان آمریکا و چین به شورای امنیت کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش میان آمریکا و چین به شورای امنیت کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید