جمشید مشایخی: هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد

به گزارش مجله 90 جعبه، تهران (پانا) - موزه سینمای ایران امروز 13 فروردین همزمان با سالروز درگذشت زنده یادجمشید مشایخی بخش هایی از گفتگوی تاریخ شفاهی این هنرمند نامدار را منتشر کرده است که در زیر آنرا می خوانید.

جمشید مشایخی: هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد

به گزارش روابط عمومی موزه سینما، جمشید مشایخی با اشاره به دوران کودکی خود گفت: پدرم نظامی بود به همین دلیل من را هم به دبیرستان نظام فرستاد. مدتی که در دبیرستان بودم متاسفانه فعالیت تئاتری نداشتم وارد دانشکده افسری شدم اما اصلا علاقه نداشتم .

خاطره مشایخی از غلامرضا تختی

جمشید مشایخی درباره زنده یاد غلامرضا تختی بیان داشت: یادم می آید رستورانی سر کوچه مان بود و زنده یاد تختی را آنجا دیدم. با یک دستش روزنامه مطالعه می کرد و با دست دیگرش غذا می خورد. به خودم اجازه ندادم سلام نکرده از تختی بگذرم زیرا مثل همه مردم ایران که عاشق تختی بوده و هستند من هم او را خیلی دوست داشتم از طرفی هم فکر کردم که او جای خلوتی پیدا کرده است و خلوت او را بهم نزنم به همین دلیل دودل بودم اما دل را به دریا زدم و به او سلام کردم و تختی هم انگار که سال هاست من را می شناسد ، در آغوشم گرفت و گفت بشنیم و هر غذایی دوست داری بگو برایت بیاورند (این درحالی بود که هنوز کسی من را به عنوان بازریگر نمی شناخت) وقتی خداحافظی کردم و از او جدا شدم با خودم گفتم خدایا اگر روزی در کارم شهرتی پیدا کردم ازت می خواهم همانند تختی فروتن و متواضع باشم و هنوز بعد از سال ها لحظه ای که تختی را دیدم فراموش نمی کنم.

دیدار با ابراهیم گلستان برای خشت و آیینه

مشایخی با اشاره به حضورش در فیلم خشت و آیینه نیز اضافه نمود: روزی ابراهیم گلستان همراه با مرحوم فروغ فرخزاد برای دیدن نمایش مرده ها که من در آن ایفای نقش داشتم آمدند و بعد از دین نمایش من را به یک مهمانی دعوت کردند و گفتند می خواهند فیلمی بنام خشت و آیینه بسازند البته علاوه بر من در این مهمانی آقایان پرویز فنی زاده، محمدعلی کشاورز، منوچهر فرید، اکبر مشکین، مسعود فقیه و جلال مقدم نیز حضور داشتند که با ما صحبت کردند و در نهایت آن فیلم ساخته شد.

وی درباره حضورش در فیلم سینمایی گاو نیز گفت: سال 1348 زنده یاد عزت الله انتظامی به منزل من آمد و گفت جوانی بنام داریوش مهرجویی از آمریکا آمده است و می خواهد یکی از قصه های دکتر ساعدی بنام گاو را به شکل فیلم سینمایی درآورد. البته آقای والی این داستان را در تلویزیون به شکل نمایشنامه اجرا کرده بود .

قرار بود من نقش فرمان را بازی کنم

مشایخی با اشاره به اینکه داریوش مهرجویی بعد از الماس 33 فیلم سینمایی گاو را ساخت، بیان داشت: این فیلم بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت و بعدها در جشنواره های زیادی درخشید و پیروز به کسب جایزه نیز شد. در همان سال (1348) بعد از اتمام فیلمبرداری گاو، مسعود کیمیایی برای فیلم سینمایی قیصر از من دعوت کرد. در ابتدا قرار بود نقش فرمان را بازی کنم و نقش خان دایی را محمدعلی کشاور ایفا کند که ایشان نیامد و مسعود کیمیایی نقش را عوض کرد و نقش فرمان را به ناصر ملک مطیعی و خان دایی را به من داد و این شروع کار من در سینمای حرفه ای بود.

توصیه به جوانان علاقمند به بازیگری

وی درباره توصیه اش به جوانان علاقمند به بازیگری گفت: آنچه که همیشه به جوانان نصیحت کردم و بازهم روی آن تاکید دارم اینکه هیچ چیز از تواضع و فروتنی بالاتر نیست. گاهی با برخی جوانان برخورد می کنم متوجه می شوم که به خاطر شهرت می خواهند وارد این حرفه شوند اما همه ما باید بدانیم زمانیکه هدف شهرت باشد انسان به فساد کشیده می شود و هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد. هدف از راه هنر باید به جامعه ای باشد که به آن خدمت می کند و اگر خیلی والا باشد می تواند به جوامع بشری نیز خدمت کند. مانند: حافظ، فردوسی، شکسپیرو دیگر بزرگان جهان.

مشایخی در پایان صحبت هایش بیان داشت: بنده خاک پای ملت ایران بوده، هستم و خواهم بود.

مصاحبهی زنده یادجمشید مشایخی به مدت 8 ساعت در سال 1387توسط زنده یاد زاون قوکاسیان اجرا شده است و فیلم کامل این مصاحبه برای ثبت در تاریخ در بخش تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران نگهداری می شود.

یادآور می شود، موزه سینمای ایران به عنوان مجموعه ای فرهنگی و تاریخی که روایتگر سیر تاریخ و تحولات سینمای ایران است خود را موظف می داند نظرات و دیدگاه های سینماگران باتجربه و پیشکسوت را جمع آوری کرده تا نسل های آینده با نگاه و راستا زندگی و نحوه خلق وشکل گیری آثار هنرمندان و صاحب نظران هنر سینما آشنا شوند .

انتشار این مطالب به معنای تایید و یا رد نظر اشخاص نیست و صرفا جنبه پژوهشی و ضبط تاریخ شفاهی داشته وهدف پرداختن به سرگذشت و تاریخ سینمای ایران است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1493

به "جمشید مشایخی: هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمشید مشایخی: هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید