عامل سیل امام زاده داوود (ع) چه بود؟

به گزارش مجله 90 جعبه، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در سیلاب منطقه امام زاده داوود، یک دستگاه خودروی پارک شده در یکی از ساخت و ساز های غیرمجاز واقع در حریم تنگه به کانال افتاد و مچاله شد و جهت کانال را مسدود کرد، همین مسئله از دلایل اصلی بالازدگی سیلاب و افزایش قابل توجه خسارات شد.

عامل سیل امام زاده داوود (ع) چه بود؟

محمدحسن نامی در مصاحبه با فارس، ضمن اشاره به سیل اخیر امام زاده داوود گفت: حوضه آبریز بالادست امام زاده داوود (ع) که متشکل از 9 دره است که در نهایت به تنگه ذیل امام زاده ختم می گردد و زمانی که بارش عادی و کمی فراتر از شرایط عادی باشد، این تنگه برای عبور آب مناسب است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در تشریح علت شدت گرفتن خسارات سیل امام زاده داوود (ع) گفت: ساخت و ساز های غیرقانونی از طریق افراد غیر بومی در بالای حیاط شمالی امام زاده سبب شده است تا حریم عبور آب مورد تعرض قرار گرفته و شرایط برای گذر جریان مهیا نباشد.

نقش ساخت و ساز غیرمجاز در افزایش خسارات سیلاب امام زاده داوود (ع)

وی اضافه نمود: به معنای دیگر، ساخت وساز های غیرمجاز سبب شده تا تنگه به وجود آمده در امام زاده داوود (ع) گنجایش عبور آب را از دست بدهد.

نامی در بیان یکی از دلایل اصلی افزایش خسارات سیل اخیر در امام زاده داوود (ع) گفت: یک دستگاه خودروی پارک شده در یکی از ساخت و ساز های غیرمجاز واقع در حریم تنگه بر اثر سیلاب به کانال افتاده، مچاله شده و بدین ترتیب جهت کانال را مسدود نموده است که همین مسئله یکی از دلایل اصلی بالازدگی سیلاب و افزایش قابل توجه خسارات در سیل امام زاده داوود است.

انسداد کانال از طریق یک خودرو خسارات سیل امام زاده داوود (ع) را افزایش داد

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید نمود: اگر این انسداد در جهت کانال از طریق این خودرو انجام نمی شد، اندازه خسارات به مراتب کمتر از شرایط فعلی بود.

نامی ضمن رد تاثیر لایروبی بر شدت خسارات سیلاب گفت: شیب گذر آب در این منطقه ها بسیار زیاد است و عملا ما در آن جهت گل و لای برجای مانده نداریم که احتیاج به لایروبی باشد، بر این مبنا این فرضیه که نبود لایروبی شدت خسارات را افزایش داده اصلا صحیح نیست.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در سرانجام گفت: در طول 8 سال گذشته شاهد 9 سیلاب در منطقه امام زاده داوود (ع) بودیم که 2 بار هم حتی منتهی به خسارت جدی به ساختمان امام زاده شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1401 بروزرسانی: 11 مرداد 1401 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2028

به "عامل سیل امام زاده داوود (ع) چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عامل سیل امام زاده داوود (ع) چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید