فرمول دریافت مالیات از خانه های خالی

به گزارش مجله 90 جعبه، همزمان با اوج گیری قیمت ها در بازار مسکن، بنا به اعلام وزیر راه و شهرسازی، مالیات گیری از خانه های خالی در تابستان سال جاری شروع خواهد شد.

فرمول دریافت مالیات از خانه های خالی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، آخرین گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از شرایط بازار مسکن، حاکی از رشد حدود دو میلیون تومانی قیمت ملک در تهران در خردادماه سال جاری است. بنا به این گزارش، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران 19 میلیون و 71 هزار تومان برآورد شده که نسبت به ماه گذشته که متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی 17 میلیون و 6 هزار و 600 تومان بود، افزایش حدود 2 میلیون و 65 هزار تومانی را نشان می دهد. در نتیجه، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل آن، 12.1 درصد افزایش یافته است.

همچنین متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در خردادماه سال گذشته 13 میلیون و 425 هزار و 400 تومان بود که طی یک سال رشد 5 میلیون و 640 هزار تومانی در هر متر داشته است. به عبارت دیگر، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در خردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، 42 درصد افزایش یافته است.

  • چه تعداد خانه خالی در کشور وجود دارد؟

بر اساس آمار به دست آمده از آخرین سرشماری نفوس و مسکن، حدود 2 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که علت اصلی خالی ماندن این واحدها، قیمت بالای آن به نسبت توان مالی متقاضیان است، یعنی به نوعی واحدهای خالی مانده را می توان در شمار واحدهای لوکس به حساب آورد.

موجودی مسکن کل ایران بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، به 25 میلیون و 412 هزار واحد رسیده است. در مقابل، آمار خانه های خالی نیز به 2 میلیون و 587 هزار واحد رسیده است. یعنی حدود 10 درصد کل واحدهای مسکونی. این آمارنشان می دهد بخش زیادی از ساخت وسازها در کشور غیرمصرفی، لوکس و متراژ عظیم بوده که با جنس خانوارها (با ابعاد کوچک تر از یک دهه قبل) سازگار نبوده است.

با این حساب نسبت خانه های خالی به کل موجودی واحدهای مسکونی کشور حدود 10 درصد است که نشان می دهد از هر 10 خانه در کشور، حداقل یکی خالی است.

  • انتخاب سال 98 برای مالیات بر خانه هالی قابل قبول نیست

البته بنا به اظهارات اخیر معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، برای طرح مالیات از خانه های خالی نباید محدودیت سال قرار داد و انتخاب سال 95 برای این طرح قابل قبول نیست، اما سازمان امور مالیاتی به دلیل آنکه اطلاعات واحدهای مسکونی پیش از این سال را نداشته، این سال را انتخاب نموده است.

به گفته محمود محمودزاده، براساس سرشماری که در کشور در حوزه ساخت و ساز و مسکن در کشور اجرا شده، بخش عمده ای از واحدهای مسکونی در کشور در چرخه مالی کشور نیستند. به عبارتی، 10 درصد از واحدهای مسکونی کشور در این چرخه نیستند و بعضی از آن ها قابل سکونت نیستند و تعدادی فرسوده شده و امکان سکونت در آنجا وجود ندارد.

در این میان، به اعتقاد نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک، تعداد خانه های خالی در کشور کمتر شده است؛ چون بخشی از این خانه های خالی، خانه هایی بود که در حوزه مسکن مهر و اطراف شهرهای عظیم وجود داشت که آب و برق و گاز و امکانات نداشتند که بخشی ساماندهی و به شبکه عرضه وارد شده است.

به گفته حسام عقبایی، تقریبا در استان تهران 500 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. از این 500 هزار واحد مسکونی، حدود 250 هزار واحد داخل شهر تهران و حدود 250 هزار واحد خارج از شهر تهران است. واحدهایی که خارج از شهر تهران است، به طور معمول واحدهای کوچک و بدون امکانات و یا کم امکانات است که خالی مانده است. واحدهای دیگری هم که در شهر تهران خالی مانده، عموما واحدهای لوکس و لاکچری و متراژ عظیم در شمال تهران هستند که دهک های ضعیف و متوسط حتی انباری این خانه ها را هم نمی توانند اجاره نمایند. اگر این خانه ها وارد شبکه عرضه هم گردد، دهک ضعیف و متوسط انباری این خانه ها را هم نمی تواند اجاره کند؛ چه برسد به خانه را، چراکه الگوی ساخت، متناسب با دهک ضعیف و متوسط جامعه نیست.

  • مالیات گیری از خانه های خالی تابستان شروع می گردد

با این وجود، بنا به اعلام وزیر راه و شهرسازی، مالیات گیری از خانه های خالی تابستان سال جاری شروع می گردد. به گفته محمد اسلامی، بسیار خوشبین هستیم که در همین تابستان برگه های مالیاتی برای کسانی که خانه های خالی دارند، صادر گردد.

وی در یک برنامه رادیویی در شرح جریان دریافت مالیات از خانه های خالی، خاطرنشان کرد: بر اساس یکی از مواد قانون مالیات های مستقیم، وزارت راه و شهرسازی مکلف به ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان در کشور است تا سازمان امور مالیاتی از این سامانه برای شناسایی خانه های خالی و در عین حال مالیات ستانی استفاده کند. البته این وزارتخانه دسترسی به آمار و اطلاعات املاک و ساختمان ها را در کشور ندارد، چون اراضی را واگذار می نماید، بنابراین تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده، صدور پروانه ساختمانی و گواهی خاتمه کار بیشتر در حوزه شهرداری ها، دهیاری ها و سازمان ثبت اسناد و املاک قرار گرفته است.

وزیر راه و شهرسازی مطرح نمود: بهمن ماه سال گذشته سامانه ملی املاک و اسکان در کشور رونمایی شد و این سامانه هم اکنون برای سازمان امور مالیاتی قابل استفاده است، اما این سازمان معاذیر قانونی دارد. متاسفانه برای هر کاری در کشور یک سری موانع را خود قانون به وجود می آورد؛ آن هم اینکه بعضی دستگاه ها برای در اختیار قرار دادن اطلاعات خود به دستگاه ها و سازمان های دیگر منع قانونی دارند. اگرچه با توجه به اقدامات و کوشش های اجرا شده، به زودی این معاذیر قانونی رفع خواهد شد. سازمان امور مالیاتی نیز به موازات بارگذاری اطلاعات لازم را در این سامانه شروع نموده است.

اسلامی متذکر شد: دو میلیون واحد مسکونی بدون استفاده در کشور وجود دارد که اگر این واحدها در بازار عرضه شوند، بی تردید گشایشی در زندگی مردم و کسب و کارها به وجود خواهد آمد.

  • معیارهای شناسایی خانه های خالی چیست؟

معاون سازمان امور مالیاتی نیز در تشریح جزئیات مالیات خانه های خالی، تاکید نمود: در مالیات بر خانه های خالی، تفاوتی بین آپارتمان های کوچک تر یا عظیم تر از 150 متر و سنددار یا قولنامه ای وجود ندارد.

به گفته محمود علیزاده، مالیات بر خانه های خالی با مالیات بر اجاره کاملا تفاوت دارد؛ مالیات بر اجاره سال هاست فعال است و در شهرهای عظیم مثل تهران و اصفهان بناهای مسکونی تا 150 متر مشمول مالیات اجاره نمی گردد و معاف از مالیات بر اجاره هستند. اما این معافیت برای مالیات بر خانه های خالی وجود ندارد، یعنی هم خانه های عظیم تر از 150 متر و هم خانه های کوچک تر از 150 متر، در صورتی که به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.

وی درباره معیارهای شناسایی خانه ها به عنوان خانه خالی گفت: اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالی، مشمول مالیات موضوع ماده 54 مکرر قانون می گردد. بدین شکل که سال اول مشمول مالیات نیست، اما در سال دوم به میزان 50 درصد ارزش اجاری ملک مشمول مالیات می گردد.

علیزاده درباره ارزش اجاری ملک که مبنای معین مالیات خانه خالی است، مطرح نمود: اجاره ملک اگر ماهی 5 میلیون تومان باشد، این 5 میلیون در طی دوازده ماه سال به 60 میلیون تومان می رسد و مالیات بر اساس این مبلغ اعمال می گردد. سال اول معاف از مالیات است؛ در سال دوم 50 درصد ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات اخذ می گردد، در سال سوم 100 درصد آن به عنوان مالیات اخذ می گردد و در سال چهارم و بعد از آن یک و نیم برابر رقم ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات دریافت می گردد.

وی تاکید نمود: طبق قانون افرادی که از سال 95 خانه شان خالی بوده است، مشمول مالیات با نرخ 1.5 برابر ارزش اجاری هستند.

علیزاده با اشاره به معیار ارزش اجاره ملک، اظهار کرد: ارزش اجاره ملک آن چیزی است که بر اساس مکان ملک در بازار مسکن در حال حاضر وجود دارد بدیهی است که نرخ آن ملک در شهرهای کوچک و عظیم و حتی محله ها متفاوت است.

وی در پاسخ به این سوال که مالیات بر خانه های خالی فقط شامل خانه های با سند رسمی می گردد یا خانه های قولنامه ای نیز مشمول این مالیات می شوند، گفت: هر خانه ای که بر اساس سامانه املاک و مستغلات، خالی تشخیص داده گردد، مشمول مالیات است و فرقی بین سنددار بودن یا نبودن آن وجود ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 963

به "فرمول دریافت مالیات از خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول دریافت مالیات از خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید