فولاد چینی گربه سیاه صنعت فولاد ایران، تعرفه واردات در آمریکا 23 برابر ایران

به گزارش مجله 90 جعبه، در حالی واردات بی رویه فولاد از چین کارخانه های فولاد کشور را به مرز تعطیلی رسانده که کشور آمریکا برای واردات فولاد و در راستای تقویت فراوری داخلی خود 236 درصد تعرفه مشخص نموده و تعرفه مشخص شده در ایران فقط 10 درصد است.

فولاد چینی گربه سیاه صنعت فولاد ایران، تعرفه واردات در آمریکا 23 برابر ایران

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگار مالی مجله 90 جعبه، محمد سعیدی کیا اواسط آذرماه امسال در نشست خبری با تشریح برنامه های بنیاد مستضعفان در حوزه اقتصاد مقاومتی، محرومیت زدایی و اشتغال زایی اظهار کرد: احداث کارخانه های روغن کشی، رب، کنسانتره، احیا و بهره برداری از معادن، بیابان زدایی، احداث پروژه های حمل و نقلی و... از جمله برنامه های جهان در راستای آبادانی مناطق محروم کشور است.

وی با اشاره به اینکه واگذاری زمین های علوی به محرومان و افراد واجد شرایط یکی دیگر از برنامه های راهبردی بنیاد است، از سرمایه گذاری در صنایع بالادستی به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار بنیاد یاد کرد و اضافه نمود: سرمایه گذاری برای توسعه منطقه محروم قلعه گنج و احداث کارخانجات برای فراوری محصولات صنعتی از جمله برنامه هایی است که هم اکنون در حال اجراست.

شرکت فولاد کاوه جنوب یکی از همین کارخانجاتی است که عملیات احداث آن از سال 86 در منطقه ویژه مالی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در زمینی به مساحت 170 هکتار شروع شد.

علی دهاقی مدیرعامل شرکت مذکور در جمع مجله 90 جعبه با اشاره به اینکه براساس افق چشم انداز 1404 کشور فراوری سالانه فولاد باید 55 میلیون تن برسد، اظهار کرد: سهم شرکت کاوه پارس به عنوان هلدینگ گسترش صنایع معدنی بنیاد مستضعفان براساس اسناد بالادستی و چشم انداز 10 درصد پیش بینی شده که براین اساس باید 5.5 میلیون تن فولاد در سال فراوری گردد.

وی با بیان اینکه فاز اول فولاد کاوه با ظرفیت 1.2 میلیون تن در سال و با آخرین تکنولوژی اروپایی و ظرفیت ذوب 170 تن آماده بهره برداری شده است، یادآور شد: تا به امروز حدود 400 تن شمش فولادی در این کارخانه فراوری شده و پیش بینی می گردد از اوایل سال آینده بتوانیم با ظرفیت اسمی فراوری کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب با بیان اینکه فاز دوم فولادسازی با پیشرفت فیزیکی حدود 38 درصدی تا سرانجام سال 96 به بهره برداری می رسد، اضافه نمود: ظرفیت این فاز نیز 1.2 میلیون تن است که تجمیع این دو فاز فراوری سالانه 2.4 میلیون تن فولاد را به همراه دارد، به این ترتیب سهم 10 درصدی محقق می گردد.

دهاقی در ادامه با اشاره به اینکه نبود زیرساخت لازم برق، آب، گاز، راه دسترسی تامین مواد اولیه و افزایش نقدینگی از جمله مسائل همیشگی صنایع به خصوص صنعت فولاد کشور است، تاکید نمود: در حال حاضر به جای اینکه در این بخش تمام دغدغه ها را به توسعه طرح های مرتبط با حوزه فعالیت متمرکز کنیم مجبور به برنامه ریزی برای رسیدن به عقب ماندگی های این حوزه هستیم.

مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب با بیان اینکه هم اکنون با کمبود مواد اولیه روبرو هستیم یادآور شد: این در حالی است که مواد اولیه به صورت کنستانتره، آهن اسفنجی و گندله در حال صادرات است که در صورت توقف خام فروشی در کشور علاوه بر افزایش ارزش اضافه نموده، باعث اشتغال زایی بسیار بالایی هم می گردد.

وی با اشاره به سرمایه گذاری حدود 6 هزار میلیارد تومانی و یک میلیاردیورویی برای احداث کارخانه فولاد اظهار کرد: وجود بندر شهید رجایی، خط سراسری راه آهن و آب شیرین کن از جمله مزیت های این کارخانه است.

دهاقی با اشاره به اینکه تجهیزات مورد احتیاج از کشورهای اروپایی اسپانیا، آلمان و ایتالیا خریداری شده از اتصال این کارخانه به شبکه ریلی طی سال 95 اطلاع داد و گفت: در شرایط کنونی که حاشیه سود به سمت صفر میل می نماید باید به سمتی برویم تا از منفی شدن سود جلوگیری کنیم.

وی از ایجاد اشتغال مستقیم برای 2 هزار نفر در فاز یک این کارخانه اطلاع داد و گفت: 60 درصد نیروهای جذب شده بومی هستند و این مسئله تاثیر بسیار زیادی در اشتغال زایی منطقه داشته است.

مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب در پاسخ به پرسش مجله 90 جعبه در مورد برنامه این شرکت برای فراوری ریل با توجه به احتیاجمندی های کشور در این بخش اظهار کرد: فعلا فراوری نورد مقاطع را نداریم اما در برنامه بلندمدت از صفر تا 100 محصولات فولادی را فراوری می کنیم و احتمالا فراوری وی نیز یکی از آنها خواهد بود.

به گزارش مجله 90 جعبه، همانگونه که مدیرعامل این شرکت داخلی بر ضرورت جلوگیری از منفی شدن حاشیه سود تاکید نمود، مدتهاست کارخانه های فولادسازی کشور با معضلی به نام واردات دست و پنجه نرم می نمایند. هم اکنون شمش چینی با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت محصولات داخلی وارد می گردد که این مسئله فراوری فولاد در کشور را با چالش های اساسی روبه رو نموده است. یکی از درخواست های تا الان این بخش افزایش تعرفه واردات فولاد است. تا حدود دو هفته پیش تعرفه واردات مقاطع فولادی 4 درصد بود که با رشد 6 درصدی هم اکنون به 10 درصد افزایش یافته است.

گرچه این اقدام دولت با هدف جلوگیری از افزایش واردات صورت گرفته اما کارشناسان معتقدند برای جلوگیری از تعطیلی بیش از حد کارخانه های فراوریی باید تعرفه واردات بالای 100 درصد مشخص گردد، در شرایط کنونی کشور آمریکا برای واردات فولاد در راستای تقویت داخلی خود 236 درصد تعرفه مشخص نموده است. فعالان بخش صنعتی کشور بر این باورند که واردات بی رویه شمش چینی علاوه بر حذف گسترده فرصت های شغلی باعث شده بسیاری از واحدهای فراوریی کشور تعطیل شوند.

منبع: تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 553

به "فولاد چینی گربه سیاه صنعت فولاد ایران، تعرفه واردات در آمریکا 23 برابر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فولاد چینی گربه سیاه صنعت فولاد ایران، تعرفه واردات در آمریکا 23 برابر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید