مزایای واکسن آنفلوآنزا چیست؟

به گزارش مجله 90 جعبه، تزریق واکسن آنفلوآنزا اغلب از ابتلا به این بیماری محافظت می نماید، اگرچه این واکسن همواره محافظت کامل را ایجاد نمی نماید اما دلایل بسیاری وجود دارد که باید این واکسن را هر سال تزریق کرد.

مزایای واکسن آنفلوآنزا چیست؟

به گزارش خبرنگاران، پایگاه اینترنتی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا (CDC)، گزارشی در خصوص مزایای تزریق واکسن آنفلوآنزا و مطالعات منتخب که از این فواید پشتیبانی می نمایند، منتشر کرد.

واکسن آنفلوآنزا از ابتلا به این بیماری پیشگیری می نماید

تزریق واکسن آنفلوآنزا، سالانه از ابتلای میلیون ها نفر به این بیماری و مراجعه به پزشک پشگیری می نماید برای مثال در فاصله زمانی میان سال های 2018 و 2019 در آمریکا، واکسیناسیون آنفلوآنزا از ابتلای حدود 4.4 میلیون نفر به آنفلوانزا، مراجعه 2.3 میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری به پزشک، بستری شدن 58 هزار نفر در بیمارستان بر اثر ابتلا به این بیماری و سه هزار و 500 مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری در آمریکا پیشگیری کرد.

همچنین مشخص شده است که تزریق واکسن آنفلوآنزا در جریان فصل هایی که این ویروس شایع است، خطر مراجعه به پزشک به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا را 40 تا 60 درصد کاهش می دهد.

کاهش بستری های مرتبط با آنفلوآنزا در بیمارستان ها

واکسن آنفلوآنزا هر سال از بستری شدن ده ها هزار نفر در بیمارستان ها به دلیل ابتلا به این بیماری پیشگیری می نماید. برای مثال در فاصله زمانی میان سال های 2018 و 2019 در آمریکا، این واکسن از بستری شدن حدود 58 هزار نفر به دلیل ابتلا به این بیماری در آمریکا پیشگیری کرد.

نتایج یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که در فاصله زمانی میان سال های 2010 و 2012 در آمریکا، تزریق واکسن آنفلوآنزا در فصولی که ابتلا به این بیماری شایع است، خطر بستری شدن بچه ها را بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا در بخش مراقبت های ویژه بچه ها (PICU) در بیمارستان، تا 74 درصد کاهش داده است.

همچنین در سال های اخیر، تزریق واکسن های آنفلوآنزا خطر بستری شدن بزرگسالان را بر اثر ابتلا به این بیماری در بیمارستان ها به طور متوسط حدود 40 درصد کاهش داده است.

مطالعه دیگری در سال 2018، نشان داد که در فاصله زمانی میان سال های 2012 تا 2015 در آمریکا، واکسیناسیون آنفلوآنزا در میان بزرگسالان خطر بستری شدن آنها را به دلیل ابتلا به این بیماری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان (ICU) تا 82 درصد کاهش داد.

همچنین مطالعه ای دیگری که در سال 2020 انجام شد نشان داد که در فاصله زمانی میان سال های 2018 و 2019 در آمریکا در فصول آنفلوآنزا، واکسن خطر بستری شدن در بیمارستان را به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا تا 41 درصد و خطر مراجعه بچه ها 6 ماهه تا 17 ساله را به بخش های اورژانس بیمارستان در ارتباط با این بیماری، به نصف کاهش داده است.

واکسن آنفلوآنزا یک ابزار پیشگیرانه مهم برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن

واکسیناسیون آنفلوآنزا با کاهش میزان نرخ ابتلا به بعضی علائم قلبی در افراد مبتلا به بیماری قلبی، به ویژه در میان افرادی که در سال گذشته یک حادثه قلبی داشته اند، همراه بوده است.

همچنین تزریق واکسن آنفلوآنزا به بیماران مبتلا به بیماری مزمن ریه (مانند افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه) می تواند وخیم تر شدن بیماری آنها را بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا و در نتیجه بستری شدن آنها را در بیمارستان کاهش دهد.

از سوی دیگر در مطالعات جداگانه مشخص شده است که تزریق واکسن آنفلوآنزا با کاهش میزان بستری شدن مبتلایان به دیابت و بیماری مزمن ریه ارتباط داشته است.

واکسن آنفلوآنزا به محافظت از زنان در بارداری و بعد از بارداری یاری می نماید

تزریق واکسن آنفلوآنزا خطر ابتلا به عفونت های مزمن تنفسی مرتبط با آنفلوآنزا را در زنان باردار تقریبا به نصف کاهش می دهد.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که در فاصله زمانی میان سال های 2010 و 2016 در فصول آنفلوآنزا در آمریکا، تزریق واکسن خطر بستری شدن زنان باردار را بر اثر ابتلا به این بیماری در بیمارستان ها به طور متوسط 40 درصد کاهش داد.

همچنین مجموعه ای از مطالعات نشان داده اند که تزریق واکسن آنفلوآنزا علاوه بر یاری به محافظت از زنان باردار، به محافظت از نوزاد از ابتلا به این بیماری چند ماه بعد از تولد یاری می نماید.

واکسن آنفلوآنزا ناجی بچه ها تلقی می گردد

مشخص شده است که تزریق واکسن آنفلوآنزا می تواند جان بچه ها را در فصل شیوع این بیماری نجات دهد.

یک مطالعه که در سال 2017 انجام شد نشان داد که واکسن آنفلوآنزا می تواند خطر مرگ یک کودک را بر اثر ابتلا به این بیماری به اندازه چشمگیری کاهش دهد. این مطالعه اولین مطالعه از نوع خود بود که به آنالیز تاثیر تزریق واکسن این بیماری در میزان مرگ و میر بچه ها پرداخت.

واکسن آنفلوآنزا از وخامت این بیماری در افراد مایه کوبی شده می کاهد

مطالعات متعدد نشان داده اند که واکسن آنفلوآنزا شدت این بیماری را در افرادی که واکسینه می شوند اما بازهم به این بیماری مبتلا می شوند، کاهش می دهد.

یک مطالعه در سال 2017، نشان داد که واکسیناسیون آنفلوآنزا میزان مرگ و میر را در بخش های مراقبت ویژه بیمارستان (ICU)، مدت اقامت در ICU و در مجموع مدت زمان بستری را در میان بیماران مبتلا به این بیماری کاهش می دهد.

یک مطالعه در سال 2018 که بر روی بزرگسالان مبتلا به آنفلوآنزا در آمریکا صورت گرفته بود نشان داد که بیماران واکسینه شده نسبت به بیمارانی که واکسینه نشده اند، 59 درصد کمتر محتمل است که در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شوند. همچنین در میان بیماران مبتلا به آنفلوآنزا که درآی سی یو ICU بیمارستان بسر می برند، بیماران واکسینه شده نسبت به بیمارانی که واکسن آنفلوآنزا تزریق نکرده اند، به طور متوسط 4 روز کمتر در بخش مراقبت ویژه بیمارستان بسر می برند.

با واکسینه کردن خود از اطرافیان خود نیز محافظت می کنید

از دیگر مزایای تزریق واکسن آنفلوآنزا این است که با واکسینه کردن خود می توان از ابتلای اطرافیان به این بیماری از جمله افراد مستعد ابتلا به شرایط وخیم آنفلوانزا مانند نوزادان و بچه ها، سالخوردگان و افراد مبتلا به بعضی بیماری های مزمن پیشگیری کرد.

با وجود مزایای فراوانی که برای واکسن آنفلوآنزا عنوان شد اما سالانه تعداد کمی از افراد می توانند این واکسن را دریافت می نمایند، میلیون ها نفر به این بیماری مبتلا شده، صدها هزار نفر در بیمارستان بستری شده و ده ها هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1179

به "مزایای واکسن آنفلوآنزا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای واکسن آنفلوآنزا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید