مشاوره با افراد در گستره عمر

به گزارش مجله 90 جعبه، به گزارش خبرنگاران ، کتاب مشاوره با افراد در گستره عمر تالیف دنیل و.وانک، کمبرلی ر. هال، شریل ا. جاستین و لوسی وانگ هرناندز است. این کتاب را امیر علی مازندرانی ترجمه و انتشارات سمت در 438 صفحه، با شمارگان 500 نسخه و قیمت 54 هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر نموده است.

مشاوره با افراد در گستره عمر

مترجم در مقدمه می نویسد: در روان شناسی رشد، بیشتر نظریه ها بر یک دوره سنی خاص، به ویژه دوره کودکی، متمرکزند. از طرف دیگر، در بخش عمده ای از نظریه های مشاوره، بیشتر گزاره ها و مثال ها به مراجعان بزرگسال اختصاص دارد. اما دیدگاه گستره عمر تمامی دوره های زندگی، از زمان لقاح تا مرگ، را در نظر می گیرد. بر اساس این دیدگاه، هیچ دوره ای بر دوره های دیگر رشد ارجحیت ندارد؛ بلکه افراد در هر دوره نیازها، چالش ها و تکالیف رشدی منحصربه فردی دارند که از مراحل رشدی قبلی تأثیر پذیرفته اند و نحوه حل وفصل آن ها بر مراحل بعدیِ رشد تأثیر می گذارد. از سوی دیگر، افرادی که برای مشاوره مراجعه می نمایند هم در دوره های مختلفی از زندگی اند. ممکن است مراجعْ مادری باشد که با مشکل بی خوابیِ کودک شیرخوارش روبه روست، یا ممکن است مراجعْ سالمندی باشد که به علت نزدیک بودن احتمالی زمان مرگش، با بحران روانی دست وپنجه نرم می نماید.

به همین علت، از دانشجویان و متخصصان مشاوره انتظار می رود از مسائل ویژه هر مرحله از زندگی اطلاع داشته باشند و بتوانند دانش و مهارت های مشاوره شان را با در نظر گرفتن سطح رشدی مراجع به کار گیرند. از این رو، مشاوره در گستره عمر یک حیطه تخصصی ضروری و متمایز است، و در برنامه های درسی استاندارد مشاوره، معمولاً درسی را به این حیطه از دانش اختصاص می دهند. با وجود این، کتاب های درسی معدودی این حیطه از دانش را پوشش می دهند. یکی از برترین کتاب ها در این حوزه کتابی است که در دست دارید. کتاب حاضر بر اساس آخرین استانداردهای شورای اعتباربخشی مشاوره و برنامه های آموزشی مرتبط (CACREP) تدوین شده است و در خصوص مشاوره در هر یک از مراحل رشد انسان بحث می نماید.

کتاب در سیزده فصل رشد انسان در گستره زندگی را از ابتدای زندگی تا کهنسالی پوشش می دهد. در بطن مطالب این کتاب، باور نویسندگان به اهمیتِ در نظر گرفتن مسائل فرهنگی در مشاوره موج می زند. بنابراین، در هر فصل، مطالبی در خصوص مشاوره پاسخ گو به نیازهای فرهنگی مختلف، اهمیت درک ویژگی های فرهنگی خود، و شناخت نسبی و احترام به فرهنگ های گوناگون مراجعان گنجانده شده است. از ویژگی های دیگر این کتاب تأکید بر تمرین عملی مطالب ذکر شده در کتاب است که ماهیت کاربردی علم مشاوره را منعکس می نماید. بعلاوه، مثال های متعدد کتاب حاضر معمولاً با ذکر شرایط زندگی و مسائل مرتبط با مرحله رشدی یک مراجع آغاز می گردد و در انتها آن چند سؤال یا تمرین مطرح شده است. این ویژگی به خوانندگان کمک می نماید میان مطالب کتاب و زندگی واقعی خود و اطرافیانشان ارتباط برقرار نمایند، و بتوانند به صورت فرضی از زاویه دید یک مشاور به مسائل افراد در گستره عمر پاسخ دهند. وجود این مثال ها و تصاویر متعدد مطالعه این کتاب را تبدیل به تجربه ای مثبت می نماید و مانع خستگی خوانندگان می گردد.

هدف این کتاب درسی مطرح کردن رشد انسان از دیدگاه مشاوره است، و می توان از این دیدگاه منحصربه فرد در گستره عمر مراجعان به صورت عملی استفاده کرد. مشاوران حرفه ای، با چارچوب بنیادی و تمرکز خاصشان بر رشد و نمو طبیعی انسان در گستره عمر، خود را میان حرفه های کمک رسان متمایز نموده اند. گنجاندن دانش رشد انسان در مشاوره مشاور را نسبت به پیچیدگی های رشد انسان حساس تر می نماید و او را قادر می سازد که دانش نظری مستحکمش را به صورت اجرای مؤثر مشاوره درآورد. مشاوران متخصص آموزش دیده اند و تعهد دارند که رشد و نمو افراد دارای پیشینه های متنوع را در گستره عمر ارتقا دهند. آن ها روش هایی را اجرا می نمایند که از نظر ماهیت و مراحل زندگی، با مرحله رشدی افراد متناسب است و در برابر موانع و محدودیت های رشد انسانی نقش حامی را ایفا می نمایند.

در پشت جلد این اثر آمده است: مشاوره با افراد در گستره عمر، کتابی درسی با ایده ای منحصر به فرد است. این کتاب، مشاوران و درمانگران را با مسائلی آشنا می نماید که مراجعان در دوره های مختلف زندگی با آن ها روبه رو هستند. متخصصان سلامت روان، علاوه بر اطلاع از نحوه درمان بیماری های روانی، باید بتوانند مسائلی را که معمولا در هر دوره از گستره زندگی برای اغلب افراد پدید می آیند پیش بینی کند و نسبت به آن ها واکنشی مناسب و به موقع نشان دهند. کتاب حاضر منابع لازم برای این کار را در اختیار دانشجویان و درمانگران قرار می دهد. وجود تصاویر و مثال های فراوان، مطالعه این کتاب را به تجربه ای شیرین و دلچسب تبدیل می نماید. در سراسر فصل های این کتاب درسی، مطالبی گنجانده شده است که خواننده را به تفکر درباره زندگی خود، اطرافیان و محیط خویش وامی دارد. پایان، وجود مثال ها و تمرین های فراوان در کتاب کمک می نماید که دانشجویانی که این کتاب را می خوانند نخستین قدم های خویش را در راستا تبدیل شدن به مشاورانی پیروز و دارای صلاحیت برای مسائل واقعی قرن بیست و یکم بردارند.

کتاب حاضر برای دانشجویان رشته مشاوره در مقطع کارشناسی به اسم منبع اصلی دروس روان شناسی تحولی 1 و 2 هرکدام و بعلاوه مقطع کارشناسی ارشد برای درس روان شناسی رشد کاربرد دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1658

به "مشاوره با افراد در گستره عمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاوره با افراد در گستره عمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید