واردات نفت آسیا از ایران به کجا رسید؟

به گزارش مجله 90 جعبه، واردات نفت آسیا از ایران شروع شده اما با نرخ پایین تری صورت می گیرد زیرا چین، هند، ژاپن و کره جنوبی کوشش می نمایند معافیت از تحریم های آمریکا را که در مه منقضی می گردد تمدید نمایند.

واردات نفت آسیا از ایران به کجا رسید؟

به گزارش خبرنگاران، محاسبات اس اند پی گلوبال پلاتس نشان می دهد واردات از سوی کره جنوبی، ژاپن و هند حداقل نسبت به نوامبر که تحریم های آمریکا علیه ایران شروع شد، کاهش پیدا نموده اس ت.

ژاپن جدیدترین کشور پس از کره جنوبی است که بارگیری نفت ایران را در 20 ژانویه شروع کرد و نخستین محموله نفت را پس از بازگشت تحریم های آمریکا دریافت کرد.

ژاپن و کره جنوبی در میان هشت کشوری هستند که معافیت 180 روزه برای ادامه واردات نفت ایران تا چهارم مه دریافت نموده اند. ابهامات پیرامون مسائل حمل محموله، بیمه و بانکی تحت تحریم های آمریکا باعث شده است بعضی از کشورها چند ماه پس از دریافت معافیت، وارداتشان را از سر بگیرند.

آسیا پیش از تحریم های آمریکا، مقصد بیش از نیمی از صادرات نفت ایران بود و چین و هند بیش از 80 درصد از نفت صادراتی ایران را دریافت می کردند.

اس اند پی گلوبال پلاتس انتظار دارد صادرات نفت ایران در فاصله ژانویه تا آوریل سال جاری به 1.2 میلیون بشکه در روز بالغ گردد.

معافیت از تحریم های آمریکا

تمامی مبادلات تحت معافیت از تحریم های آمریکا باید تا چهارم ماه مه کامل گردد. معافیت های جدید ممکن است از پنجم مه برای کشورهایی که آمریکا تشخیص دهد به وعده خود عمل نموده و خرید نفت ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند، اعطا گردد.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته جاری حاضر نشد درباره دور دوم معافیت ها اظهارنظر کند و عنوان نمود هدف ما به صفر رساندن خرید نفت از ایران به سرعت ممکن است. ما همچنان به همکاری با کشورهایی که وارداتشان را بر مبنای موردی کاهش می دهند، ادامه می دهیم.

اموس هوشتاین، فرستاده انرژی دولت اوباما در امور تحریم های ایران انتظار دارد دور جدید معافیت ها در ماه مه صادر گردد.

ازسرگیری واردات نفت کره جنوبی و ژاپن

کره جنوبی واردات نفت ایران را در ژانویه پس از یک وقفه پنج ماهه از سر گرفت. انتظار می رود شرکت اس کی اینوویشین دو میلیون بشکه میعانات پارس جنوبی را تا اواخر ماه میلادی جاری دریافت کند و پالایشگاه های دیگر کره ای قصد دارند وارداتشان را در فوریه از سر بگیرند.

پیش بینی می گردد کره جنوبی حدود 15 میلیون بشکه نفت ایران را در سه ماهه اول خریداری کند که حدود نصف میزان واردات ماهانه معمول این کشور پیش از تحریم ها خواهد بود.

بر اساس محاسبات پلاتس، به این ترتیب میانگین واردات کره جنوبی در مدت معافیت شش ماهه به 83 هزار بشکه در روز خواهد رسید که 74 درصد کمتر از سطح 317 هزار بشکه در روز در سه ماهه اول سال 2018 خواهد بود.

از ژاپن، شرکت های شوآ شل، فوجی اویل و کاسمو اویل نخستین پالایشگاه هایی بودند که واردات نفت ایران را در ژانویه از سر گرفتند که نخستین خرید آنها پس از چهار ماه وقفه بود و به حدود 4.9 میلیون بشکه بالغ شد.

بر اساس محاسبات پلاتس، با توجه به اینکه سایر پالایشگاه ها قصد دارند وارداتشان را در فوریه از سر بگیرند انتظار می رود ژاپن در فاصله ژانویه تا فوریه حدود 14 میلیون بشکه نفت ایران را بارگیری کند.

به این ترتیب میزان واردات نفت ایران در مدت معافیت 180 روزه به 78 هزار بشکه در روز خواهد رسید که 49 درصد کمتر از 153 هزار بشکه در روز است که در فاصله مه تا اکتبر سال 2018 از ایران وارد شد.

منابع صنعتی اظهار کردند ژاپن ممکن است بارگیری نفت ایران را در مارس متوقف کند زیرا خریداران باید محموله های خود را پیش از منقضی شدن بیمه حمل تحت حمایت دولت در انتها مارس، دریافت نمایند.

دورنمای چین و تایوان

واردات نفت چین از ایران در ماه های نوامبر و دسامبر از 248 هزار و 274 بشکه در روز در اکتبر که پایین ترین رکورد چند ماهه بود، بهبود یافت و عمده واردات به مخازن ذخایر نفت استراتژیک در دالیان رفت که شرکت ملی نفت ایران در آنجا ذخایر نفت را در اجاره دارد.

این کشور در دسامبر 506 هزار بشکه در روز نفت وارد کرد که 30 درصد در مقایسه با نوامبر افزایش داشت.

اما منابع بازار انتظار دارند صادرات نفت ایران در ژانویه که روند ذخیره سازی چین آهسته می گردد، به 239 هزار بشکه در روز بالغ گردد.

طبق آمار پلاتس، اکثر بشکه هایی که ماه جاری تحویل چین داده شدند احتمالاً به سوی مائومینگ، نینگبو، کینگدائو و تیان جین روانه می شوند که محل استقرار پالایشگاه های سینوپک هستند.

واردات نفت چین از ایران در فاصله نوامبر تا دسامبر به 449 هزار و 93 بشکه در روز بالغ شد که 27 درصد در مقایسه با 615 هزار و 730 بشکه در روز در فاصله ژانویه تا اکتبر سال 2018 کاهش داشت.

منابع مطلع در شرکت فورموسا پتروکمیکال و شرکت دولتی CPC اظهار نموده اند تایوان از آمریکا معافیت گرفته است اما انتظار نمی رود محموله ای برای تحویل در ژانویه دریافت کند.

تسریع واردات هند

در هند انتظار می رود بارگیری نفت ایران توسط چند پالایشگاه دولتی در فاصله ژانویه تا فوریه تسریع گردد.

منابع وزارت نفت هند اعلام نموده اند شرکت این دین اویل خرید حداکثر 5 میلیون بشکه نفت در ماه های ژانویه و فوریه را مدنظر دارد. شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور احتمالاً دو میلیون بشکه نفت در فوریه خریداری خواهد نمود در حالی که شرکت بهارات پترولیوم و شرکت هندوستان پترولیوم هر یک در فوریه یک میلیون بشکه نفت از ایران دریافت می نمایند.

یک مقام وزارت نفت هند اظهار کرد دهلی نو امیدوار است برای خرید نفت ایران در فاصله مه تا نوامبر معافیت دیگری از آمریکا دریافت کند.

تحلیلگران انتظار دارند هند به طور میانگین 300 تا 350 هزار بشکه در روز نفت از ایران در مدت معافیت شش ماهه وارد کند در حالی که این کشور در سپتامبر بیش از 600 هزار بشکه در روز و در اکتبر حدود 500 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد نموده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 19

به "واردات نفت آسیا از ایران به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات نفت آسیا از ایران به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید