چگونه با کسالت فصل بهار مقابله کنیم؟

به گزارش مجله 90 جعبه، کسالت و خواب آلودگی بهاری از دیدگاه پزشکی بیماری محسوب نمی گردد و سستی و خواب آلودگی بهاری، شایع بوده و با شناخت افراد از طبیعت بدن خود قابل کنترل است.

چگونه با کسالت فصل بهار مقابله کنیم؟

به گزارش ، در فصل بهار با توجه به اینکه فصل زنده شدن طبیعت و شکوفا شدن درختان است، انسان ها تمایل دارند بیشتر به استراحت بپردازند و حالت خواب آلودگی به آن ها دست می دهد و بسیاری از افراد بدون آن که خودشان بخواهند مبتلا به کسالت بهاری می شوند.

فرزاد مردانی، پزشک اورژانس در چهارمحال و بختیاری در تبادل نظر با ایسنا گفت: خواب آلودگی بهاری از دیدگاه پزشکی بیماری محسوب نمی گردد، بلکه این حالت ناشی از تغییرات بدن به واسطه گذر از فصل زمستان به فصل بهار بوده و این امر کاملا طبیعی است.

مردانی اظهار کرد: بسیاری از افراد از این تغییرات خلقی شاکی هستند هرچند در بسیاری از موارد با گذر از فصل بهار این عارضه از بین می رود.

وی در ادامه اضافه نمود: در واقع ساعت بیولوژیک بدن که با ساعات طولانی شب تنظیم شده در حال حاضر در فصل بهار نمی تواند با طولانی شدن روز هماهنگ گردد، بنابراین فرد در این فصل با اختلال خواب از نوع پرخوابی روبرو می گردد.

مردانی تاکید نمود: به طور کلی در فصل بهار سطح هورمون های بدن جابه جا شده و همچنین حجم گاز co 2 که وارد بدن می شوند نیز تغییر می نماید و همین موضوع یکی از دلایل کسالت و خواب آلودگی بهاری است.

به گفته وی با دوش صبحگاهی با آب سرد، ورزش صبحگاهی، مصرف میوه جات و سبزیجات فصلی، رعایت بهداشت خواب و تنظیم زمان خواب در شب، دوری از فضای مجازی و خواب مفید در شب می توان با این کسالت مقابله کرد.

مردانی توضیح داد: فصل بهار فصل مناسبی برای نوشیدن آب است و پیاده روی روزانه در مدت زمان نیم ساعت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به امتحانات دانش آموزان و دانشجویان توصیه کرد: این افراد به منظور دوری از این خواب آلودگی و ایجاد شادابی و طراوت ورزش صبحگاهی و نوشیدن آشامیدنی های طبیعی را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

مردانی با تاکید بر پرهیز از مصرف غذا های چرب و پرحجم، مصرف بیش از حد قهوه و چای به منظور دوری از خواب آلودگی بهاری، ادامه داد: افراد در فصل بهار و برای مقابله با خواب آلودگی این فصل از مصرف بیش از حد نمک، مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا و هر نوع خوراکی که بدن را از حالت طبیعی خارج نموده به منظور دوری از خواب آلودگی مصرف می گردد، خودداری نمایند.

مردانی در سرانجام یادآور شد: قرار دادن دمای محیط بین 20 تا 21 درجه سانتی گراد به ایجاد فضایی با نشاط و طراوت یاری خواهد نمود.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 894

به "چگونه با کسالت فصل بهار مقابله کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با کسالت فصل بهار مقابله کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید