چین بزرگ ترین تولیدکننده انرژی هسته ای دنیا می گردد

به گزارش مجله 90 جعبه، آمریکا پس از رسیدن به جایگاه بزرگ ترین تولیدکننده انرژی هسته ای دنیا، توسعه صنعت هسته ای خود را تقریبا متوقف نموده، اما در همین بازه، پکن با سرعت بسیار مشغول ساخت نیروگاه هسته ای و بدل شدن به بزرگ ترین تولیدکننده انرژی هسته ای دنیا است.

چین بزرگ ترین تولیدکننده انرژی هسته ای دنیا می گردد

به گزارش ایسنا، پایگاه اویل پلاس در گزارشی به پیشتازی چین در حوزه انرژی هسته ای پرداخته و بیان می نماید که آمریکا در دهه های آینده دیگر بیشترین ظرفیت فراوری انرژی هسته ای را در اختیار نخواهد داشت: چین با اختلاف در صنعت ساخت رآکتور هسته ای پیشتاز است. این کشور به شکلی گسترده صنعت انرژی هسته ای خود را در راستای توسعه انرژی تتازهپذیر توسعه داده تا ضمن ایجاد تنوع، به کشور پیشتاز دنیا در چندین منبع انرژی پاک تبدیل گردد. در مقابل به علت نگرانی مردم و مقامات از امنیت هسته ای و هزینه بالای پروژه های اتمی، توسعه نیروگاه های تازه در آمریکا در دهه های اخیر کم شده است. پس آیا چین به هدفش برای تبدیل شدن به قدرت هسته ای برتر دنیا در دراز مدت دست خواهد یافت؟

به گفته سازمان بین المللی انرژی اتمی، چین در حال حاضر 55 رآکتور هسته ای فعال دارد. در 2021 انرژی هسته ای تنها 5.02 درصد از انرژی فراوریشده در چین را شامل می شد، آماری که انتظار می رود با افتتاح تاسیسات تازه در چین، به مقدار چشمگیری افزایش یابد. در دوره سیزدهمین برنامه پنج ساله چین، پکن چندین پروژه انرژی تتازهپذیر آغاز کرد و سهم انرژی های غیرفسیلی خود را به 15.9 درصد رساند. چهاردهمین سند پنج ساله چین این هدف را دارد که تا 2060 به وضعیتی برسد که در آن مقدار انتشار گاز گلخانه ای در این کشور صفر باشد. این بدین معناست که چین باید هرچه سریعتر انواع گسترده ای از منابع انرژی پاک را توسعه دهد.

در 2007 دولت چین برنامه توسعه میان مدت و بلندمدت انرژی هسته ای را منتشر کرد. از 2017 تا 2021، 16 واحد هسته ای وارد فاز عملیاتی شدند و ساخت 13 واحد تازه آغاز شد. تا خاتمه 2021، مقدار کلی انرژی هسته ای فراوری شده در چین به 53.2 گیگاوات رسید. در سال های اخیر دولت چین بر بهبود امنیت هسته ای تمرکز نموده و این کار را به وسیله مقررات سفت وسخت و استاندارد های ایمنی شدیدتر انجام می دهد. علاوه بر این، پکن یک کارزار توجه و آگاهی عمومی درباره ایمنی نیروگاه های هسته ای ایجاد نموده تا تضمین کند که مردمش از برنامه انرژی هسته ای آگاهی داشته و واکنش های لازم در مواقع اضطراری را می دانند. این کار با هدف افزایش آمادگی عمومی انجام می گردد.

چین حالا 21 رآکتور هسته ای در حال ساخت دارد که ظرفیت فراوری 21 گیگاوات برق را دارند. این 2.5 برابر بیشتر از ظرفیت هر کشور دیگری است. پس از چین، هند با هشت رآکتور در حال ساخت در جایگاه دوم و ترکیه با چهار رآکتور در حال ساخت در جایگاه سوم قرار دارند.

در مقابل، ایالات متحده در حال حاضر تنها یک رآکتور هسته ای در دست ساخت دارد که انتظار می رود یک گیگاوات برق فراوری کند. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان از سلطه سابق آمریکا در این حوزه دارد. آمریکا در حال حاضر 93 رآکتور هسته ای داشته و ظرفیت فراوری برق هسته ای در این کشور 95 گیگاوات است. این آمریکا را به اصلی ترین فراوریکننده برق از قدرت هسته ای تبدیل می نماید. بعد از آمریکا، فرانسه با 56 رآکتور هسته ای و ظرفیت فراوری 61 گیگاوات، در جایگاه دوم واقع شده است. از نظر رآکتور ها و ظرفیت فراوری موجود، چین در جایگاه سوم واقع شده است.

با وجود تعداد زیاد رآکتور های هسته ای فعال در آمریکا، کمبود پروژه های تازه در دهه های گذشته این را نشان می دهد که سلطه واشنگتن در این حوزه در حال از بین رفتن است. کنت لونگو، رئیس و بنیان گذار سازمان همکاری برای امنیت دنیای باور دارد که این روند در اواسط دهه 1980 آغاز شده و از آن موقع به چین فرصت داده تا به عنوان رهبر مصمم و تیزپای دنیا در بلندپروازی های هسته ای ظهور کند. چین ساخت نخستین رآکتور هسته ای خود را در 1985 آغاز کرد، یعنی زمانی که تب توسعه رآکتور های هسته ای در آمریکا فروکش کرد.

این بعلاوه نمایانگر یک جریان دنیای است. حدود 70 درصد از ظرفیت هسته ای موجود در دنیا متعلق به کشور های عضو سازمان همکاری و توسعه مالی است. با این وجود، حدود 75 درصد از رآکتور های هسته ای که در حال حاضر در دست ساخت هستند، در دیگر کشور های ساخته می شوند که عضو این سازمان نیستند و نیمی از آن ها هم در چین فراوری می شوند. چین برای توسعه انرژی هسته ای خود چندین علت دارد؛ از جمله رشد سریع جمعیت، رقابت با دیگر رهبران دنیای و تنوع بخشیدن به سبد تامین انرژی با افزایش سهم منابع انرژی پاک. در عین حال، آمریکا به شکلی فزاینده به رآکتور های هسته ای موجود خود وابسته است و بعلاوه نفت، گاز و انرژی های تتازهپذیری مانند باد و خورشید.

چین پیروز شده تا به لطف عزم دولت این کشور، از دیگر کشور ها در این حوزه پیشی بگیرد. پکن همیشه حامی انرژی هسته ای بوده و چندین دهه برنامه ریزی دقیق باعث شده تا این کشور در 15 سال آینده ظرفیت فراوری 150 گیگاوات برق را داشته باشد. دولت این کشور با خرید رآکتور از فرانسه، آمریکا و روسیه آغاز کرد و بودجه اش را از اقتصاد شکوفای خود تامین کرد. اما چین رفته رفته آغاز به ساخت رآکتور های هسته ای در خاک خود کرد و دانش آن را از فرانسه کسب کرد. پکن حالا می تواند به لطف بودجه دولتی، زنجیره تامین تحت حمایت دولت و بعلاوه تعهد دولت به توسعه انرژی هسته ای، چندین واحد هسته ای را با قیمت کمتر فراوری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2208

به "چین بزرگ ترین تولیدکننده انرژی هسته ای دنیا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین بزرگ ترین تولیدکننده انرژی هسته ای دنیا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید