این 7 نوشیدنی هیجان خونتان را بالا می برند

به گزارش مجله 90 جعبه، برای رسیدن به شادی و از بین بردن استرس هایی که هر روز روی سرتان آوار می گردد، چه راه هایی را امتحان نموده اید؟ قرص خور هستید یا دنبال یوگا و... رفته اید؟

این 7 نوشیدنی هیجان خونتان را بالا می برند

آیا تابه حال به معجزه طبیعت فکر نموده اید؟ آیا می دانید همین ادویه ها و برگ های خشک گیاهان دارویی که سال تا سال توی کابینت آشپزخانه خاک می خورند، می توانند شما را چند قدم به شادی و آرامش درونی نزدیک نمایند؟

دارچین

دارچین نه فقط به عنوان یک گیاه دارویی، بلکه به عنوان یک ادویه خوش عطر و طعم، استفاده های فراوانی در سراسر دنیا دارد و در همه کشورهای دنیا از ژاپن گرفته تا انگلستان و مصر و... شناخته شده است. تحقیقات نو نشان می دهد که دارچین علاوه بر داشتن خواص دارویی تقویت نماینده مغز هم هست و می تواند حافظه شما را حسابی تیز کند! البته نوشیدن چای دارچین یا حتی بو کردن این ادویه می تواند احساس شادی را به همراه داشته باشد. بعلاوه گروهی از محققان می گویند استفاده از دارچین یا عطر آن عملکرد شناختی مغز را بهبود داده و باعث می شود پاسخ های بصری افراد بیشتر و بهتر شود. یکی دیگر از خواص مهم دارچین این است که بوی دهان را به راحتی از بین می برد تا به این ترتیب دیگر کسی از حرف زدن با شما فراری نشود!

اسطوخودوس

اسطوخودوس یکی از خوشبوترین گیاهانی است که در دنیا پیدا می شود و به علت خواص آرامش بخشی که دارد، نامش سرِ زبان ها افتاده است. این گیاه خودرو که در ایران هم به راحتی کشت می شود، گل های بنفشی شبیه سنبله دارد که سرشار از خواص مختلف دارویی هستند.

سابقه استفاده از این گیاه پرخاصیت به سال های بسیار دور برمی شود و اسطوخودوس چه در طب سنتی چینی و چه ایرانی، گیاهی پرکاربرد است. حتی در جنگ دنیای اول هم اروپایی ها از این گیاه برای درمان زخم سربازان استفاده می کردند تا کار به عفونت نکشد. یکی از خواص مهم اسطوخودوس آرامشی است که می تواند به روح و روان شما بدهد و باعث شود که احساس شادی و نشاط بیشتری داشته باشید.

ضمناً اگر از بی خوابی و مسائل ناشی از آن رنج می برید، اسطوخودوس برترین راهکار است. برای درست کردن چای با این گیاه، باید حدود یک قاشق از برگ های خشک آن را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و درِ آن را به مدت 10 دقیقه ببندید تا دم بکشد.

گل یاس

همان مقدار که یک عدد قرص والیوم می تواند شما را آرام کند، گل یاس هم می تواند! این گل با خواص متفاوتش، یکی از گیاهان دارویی بسیار مشهور در همه دنیاست و چایی که از آن تهیه می شود هم به طور سنتی در بسیاری از منطقه ها مورداستفاده قرار می گیرد. تقویت دستگاه قلبی و عروقی، پایین آوردن کلسترول بدن و بهبود جریان خون در رگ ها، تنها گوشه ای از خواص این گیاه است. گل یاس به عنوان یک داروی ضدافسردگی قوی هم شناخته می شود و باعث می شود فکرهای منفی از مغزتان بیرون بروند. بعلاوه مطالعات دانشگاهی ای که تا به امروز در این زمینه صورت گرفته، نشان داده است که استفاده از دم نوش گل یاس یا حتی قرار گرفتن در معرض بوی آن علاوه بر خواص شادی بخش می تواند هوشیاری فرد را نیز تقویت کند.

یکی دیگر از خواص مهم این دم نوش که به صورت ثانویه می تواند شما را سرحال بیاورد، تأثیری است که بر روند کاهش وزن دارد چون گل یاس حاوی کافئین بوده و می تواند تا حدی سوخت وساز بدن را تقویت نموده و به لاغری یاری کند.

وانیل

نام وانیل را که می شنوید یاد چه چیزهایی می افتید؟ مسلماً شنیدن نام این ادویه گران قیمت یا بوییدن آن باعث می شود یاد شیرینی بیفتید و هوس کنید یک تکه شیرینی خشک نوش جان کنید. بد نیست بدانید که استفاده از وانیل چه به صورت عطر و چه به صورت ادویه همراه با چای، خلق وخوی شما را تغییر می دهد و سرزندگی را برایتان به ارمغان می آورد. مطالعه ای که در سال 2004 در این زمینه انجام گرفت، نشان داد که بوی وانیل برای افرادی که در معرض آن قرار می گیرند، شادی آفرین و آرامش بخش است.

بابونه

خواص بابونه آن قدر زیاد است که اگر آن را با یک داروخانه سیار مقایسه کنیم، اصلاً مبالغه ننموده ایم. بابونه در کنار خواصی که برای تقویت مو و پوست دارد و به درمان التهابات پوستی و جوش و... یاری می نماید، برطرف نماینده استرس و خشم نیز هست و باعث می شود که به شادی و آرامش برسید. این گیاه به علت داشتن اسیدهای چرب غیراشباع بهبوددهنده جریان خون در مغز نیز هست و باعث می شود سطح یکی از مهم ترین هورمون های استرس بدن یعنی همان کورتیزول به شدت پایین بیاید. ضمناً اگر آن را با عسل مخلوط کنید، خواصش چندین برابر می شود.

با جینکو آرام بخواب

فرقی نمی نماید که به چه علت دچار استرس و افسردگی هستید و شادی و نشاط را در زندگی تان گم نموده اید چون می توانید خودتان و زندگی تان را با جینکو نجات دهید! جینکو نوعی داروی گیاهی مشهور به ویژه در طب چینی است که خواص آنتی اکسیدانی یا ضد سرطانی قوی ای نیز دارد و باعث از بین رفتن اختلالات خواب نیز می شود. علاوه بر این ویژگی، کسانی که می خواهند مغزشان را تقویت نمایند باید بیشتر با جینکو دوست شوند. برای درست کردن دم نوش جینکو باید از برگ های خشک آن استفاده نموده و پس از جوشاندن اجازه دهید که حدود 10 تا 15 دقیقه دم بکشد.

نعنا

نعنا نه فقط دل درد و دل پیچه را از بین می برد و به هضم غذا یاری می نماید بلکه ضد استرس هم هست؛ بنابراین اگر می خواهید چنین حس و حالی را تجربه کنید، پیشنهاد می کنیم که روزی یکی، دو فنجان از این گیاه به صورت دم نوش یا چای نوش جان کنید. برای درست کردن این چای گیاهی کافی است برگ های خشک یا تازه نعنا را داخل قوری ریخته و روی آن آب جوش بریزید و در ظرف را بگذارید تا دو دقیقه بعد یک چای گیاهی دم کشیده، خوش عطر و خوش طعم تحویل بگیرید.

علف چای

یکی دیگر از گیاهان پرکاربرد دارویی که در ایران و به خصوص نواحی شمالی کشور رشد می نماید و خواص بی شماری دارد، علف چای است که چه به صورت تازه و چه به صورت خشک قابل استفاده است. این گیاه از جمله ترکیبات قوی ضداسترس محسوب می شود و بیشتر از دو هزار سال است که در طب سنتی برای درمان اضطراب و رسیدن به آرامش از آن استفاده می نمایند طوری که نام این گیاه حتی در کتاب های دانشمند مشهور ایرانی، زکریای رازی نیز آمده است. خشک شده این گیاه را بکوبید و داخل صافی بریزید، سپس این صافی را داخل ظرفی حاوی آب جوش گذاشته و درِ آن را به مدت 30 دقیقه ببندید تا کاملاً دم بکشد.

میخک

خیلی از ما دوست داریم زندگی ای شاد و به دوراز تنش و اضطراب و استرس را تجربه کنیم و یکی از راحت ترین روش هایی که برای رسیدن به این نوع زندگی می توانید پیدا کنید، تکیه کردن به خواص گیاهان دارویی است که آرامش عجیبی به شما می دهند و باعث می شوند که به راحتی بتوانید افسردگی و علائم آن را دور بزنید و بالاخره طعم آرامش را بچشید.

گل میخک یکی از همین گیاهان دارویی است که در کنار زیبایی ظاهری و استفاده های زینتی، به علت خواص آرامش بخش و ضداسترسش حسابی شناخته شده است، هرچند که برخی ها هم از این گیاه به عنوان ادویه برای طعم دادن به خوراک هایشان استفاده می نمایند.

برای بهره مندی از خواص این گیاه که به علت داشتن نوعی ترکیب شیمیایی به نام اوژنول (ORGENOLE) ایجاد می شود، کافی است حدود 10 گرم از گل میخک را با یک لیتر آب مخلوط نموده و اجازه بدهید که به جوش بیاید. سپس به مدت 5 تا 7 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس آن را امتحان کنید. ضمناً برای افزایش خواص میخک می توانید آن را همراه نعنا، جوشانده و میل کنید.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1402 بروزرسانی: 23 مرداد 1402 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2199

به "این 7 نوشیدنی هیجان خونتان را بالا می برند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 7 نوشیدنی هیجان خونتان را بالا می برند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید