تاکید یک مدیر بر سلامت و شفافیت آراء مردمی جشنواره فجر

به گزارش مجله 90 جعبه، مدیر فناوری اطلاعات جشنواره فیلم فجر با تشریح فرایند ثبت آراء مردمی تاکید کرد: درباره شفافیت آراء ثبت شده اطمینان خاطر کامل وجود دارد.

تاکید یک مدیر بر سلامت و شفافیت آراء مردمی جشنواره فجر

به گزارش خبرنگاران، در روزهای گذشته برخی تهیه کنندگانی که در جشنواره فیلم دارند، نسبت به چگونگی رأی گیری مردمی و بی اطلاعی خودشان و نیز دسترسی نداشتن به صفحه ای مجزا به آراء فیلم خود انتقاد داشتند. این موضوع سال گذشته هم که رأی گیری از طریق سامانه سمفا انجام شد، با اعتراض روبرو بود و برخی سیمرغ بلورین بهترین فیلم را بی اعتبار دانستند.

امسال اگرچه تعداد مخاطب و فروش هر فیلم جشنواره در سامانه سمفا قابل مشاهده است، اما تعداد رأی ها هنوز اعلام نشده و فقط پنج فیلم برتر براساس تعداد آراءشان تعیین شده اند و اینکه کدام فیلم مخاطب پسندتر بوده در آینده اعلام شود.

در این باره میلاد شکرخواه - مدیر بخش فناوری اطلاعات جشنواره - در گفت وگویی با خبرنگاران خاطرنشان کرد: در چهلمین دوره جشنواره فجر با دقت نظر بیشتری آراء مردمی را در بخش آنلاین در سامانه سمفا دنبال می کنیم و بر اساس پیش بینی های اجرا شده، ثبت آراء تا کنون با ضریب اطمینان بالایی در حال انجام است.

او اضافه نمود: پیش از نمایش فیلم ها در سینماهای مردمی همانند گذشته تیزری پخش شده تا آموزش ثبت رأی برای تماشاگران داده شود، روال به این گونه است که تماشاگران زمانی که بلیت خود را خریداری می کنند با کد رزروی که در اختیار دارند به سالن سینما مراجعه می کنند و حتما باید از طریق گیشه یا کیوسک پرینت بلیت را بگیرند تا اطمینان خاطر حاصل شود که افراد به سالن مراجعه کرده اند. در هر مرحله از ثبت رأی، احراز هویت از طریق شماره موبایل انجام می شود. 90 دقیقه بعد از پرینت بلیت به شماره ای تلفنی که بلیت را خریداری کرده پیامکی ارسال می شود مبنی بر شرکت در رای گیری با ارسال یک لینک کاملاً یکتا و از آن طریق کاربر می تواند وارد سامانه سمفا برای ثبت رأی شود. البته بعد از آن یک بار دیگر احراز هویت انحام می شود، به این ترتیب که رمز یک بار مصرف باید دریافت شود تا ایمنی و سلامت رأی تضمین شود.

به گفته وی این مرحله از رأی گیری مشابه سال گذشته است و لینک ها کاملاً یکتا هستند و قابلیت اشتراک گذاری وجود ندارد.

شکرخواه درباره چگونگی سنجش نظر مخاطب توضیح داد:این کار براساس میانگین آراء است، یعنی مجموع امتیازهای داده شده تقسیم بر تعداد آراء می شود. در واقع گزینه های خوب، میانه و ضعیف نداریم بلکه بر اساس انتخاب ستاره رأی گیری انجام می شود و این شیوه یکی از دقیق ترین نوع رأی گیری ها است. مخاطب می تواند تا پنج ستاره (یک ستاره کامل یا نیمه) را انتخاب کند و بعد در مجموع همه ستاره ها تقسیم بر تعداد آراء می شود.

وی درباره اینکه سال گذشته تعداد آراء در سامانه سمفا قابل مشاهده بود، گفت: تقریباً از ابتدای جشنواره تعداد مخاطبان و مقدار فروش در سامانه سمفا قابل مشاهده است و مدام به روز رسانی می شود، اما تعداد آراء هم در روزهای آینده اضافه خواهد شد. البته زمان دقیق را نمی توانم اعلام کنم، آن هم به خاطر ترافیک زیاد روی سامانه که در حال انجام هماهنگی های فنی هستیم.

شکرخواه درباره انتقاد تهیه کنندگان مبنی بر نبود ناظر گفت: از آنجا که یک ماشین این کار را انجام می دهد مثل گذشته لزومی به حضور ناظر نیست. یک زمانی رأی گیری دستی و کاغذی انجام می شد، آن زمان حضور ناظر معنا پیدا می کرد ولی به شکل امروزی که اصلاً عامل انسانی وجود ندارد سیستم نظارت باید تغییر کند. با این حال درباره شفافیت و نظارت صددرصد اطمینان خاطر وجود دارد.

او درباره اعلام فقط پنج فیلم هم خاطرنشان کرد: پنج فیلم اول را با پیشتازی آراء خاطرنشان کردیم و نظر دوستان در روابط عمومی انتخاب گزینه های پنج تایی بود و ممکن است در روزهای آینده بر اساس آرایی که ثبت می شوند نام این پنج فیلم تغییر کند.

وی تاکید کرد: از آنجا که در استان ها اکران برابر برای فیلم های جشنواره وجود ندارد ولی در تهران همه فیلم ها تعداد سانس و سالن و رقابت برابر دارند، رأی گیری فقط در تهران انجام می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1904

به "تاکید یک مدیر بر سلامت و شفافیت آراء مردمی جشنواره فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید یک مدیر بر سلامت و شفافیت آراء مردمی جشنواره فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید