تشریح سیاست های دولت در زمینه تامین اقتصادی و بازار سرمایه

به گزارش مجله 90 جعبه، دکتر فرهاد دژپسند در این برنامه گفت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، منظومه کاملی از سیاست های مرتبط با عدالت بنیادی، دانش بنیانی، برون گرایی، درون زایی و مردمی بودن اقتصاد را پوشش می دهد.

تشریح سیاست های دولت در زمینه تامین اقتصادی و بازار سرمایه

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از شادا، دکتر فرهاد دژپسند در این برنامه گفت: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، منظومه کاملی از سیاست های مرتبط با عدالت بنیادی، دانش بنیانی، برون گرایی، درون زایی و مردمی بودن اقتصاد را پوشش می دهد.

وی گفت: در شرایط جنگ سخت اقتصادی و همچنین شیوع بیماری کرونا که در دنیا شدیدا حوزه اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده است، ایران توانست به مدد الهی و همراهی مردم، تاب آوری خوبی از خود نشان دهد و این همان اقتصاد مقاومتی است.

وزیر اقتصاد گفت: به یاد داریم دشمن زمانی گفت ظرف سه ماه اهداف شوم خود (براندازی نظام) را به ثمر خواهد نشاند، لکن می بینیم 24 ماه از آن گفته دشمن گذشته است و نظام جمهوری اسلامی با اعتلای بیشتری مستقر است و این شکستی عظیم برای آنان محسوب می گردد.

دژپسند توضیح داد: علیرغم نگرانی هایی که در اردیبهشت ماه و خرداد ماه امسال در مورد چشم انداز اقتصادی وجود داشت و همه فکر می کردند با یاری منابع بانک مرکزی و افزایش پایه پولی، مسائل اقتصادی مرتفع شده است، اما شاهد بودیم که با توجه به افزایش تاب آوری و مردم بنیان شدن اقتصاد، در هفت ماهه امسال فقط 12 هزار میلیارد تومان از حساب تنخواه استفاده کردیم در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته 27 هزار میلیارد تومان از منابع تنخواه استفاده شده بود.

وزیر اقتصاد یادآور شد: در هفت ماهه ابتدای امسال، دولت با تکیه بر اصول اقتصاد مقاومتی اقدامات لازم را در تامین اقتصادی بودجه از محل فروش اوراق خزانه به میزان 90 هزار میلیارد تومان به انجام رساند و همچنین، با همدلی و احساس مسئولیت مردم در پرداخت سهم اقتصادیات خود، پیروز شدیم تاثیر جنگ اقتصادی دشمن و تاثیرات کرونا را به حداقل برسانیم.

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه در هفت ماهه امسال، سهم هفت دوازدهم اقتصادیات بطور کامل محقق شده است، همچنین از جلب 3/8 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی اطلاع داد.

وی گفت: وزارت اقتصاد با روش مردم بنیانی اقتصاد، به وسیله صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF)، فروش دارایی های دولت را با مشارکت حدود پنج و نیم میلیون نفر به انجام رساند که از این طریق، توزیع بهینه ثروت اجرا شده و این یکی از عوامل مدیریت بودجه در امسال بوده است.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در زمینه بهبود فضای کسب و کار اقدامات مناسبی اجرا شده، به نحوی که در گذشته میانگین زمان لازم برای فرآیند ثبت یک شرکت 73 روز بود که اکنون به کمتر از 73 ساعت کاهش پیدا نموده است و حتی در یک مورد که متقاضی مدارک لازم را کامل همراه داشته این فرایند در کمتر از 20 دقیقه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مطابق برنامه ششم توسعه، پیگیری و عقد پیمان نامه های پولی دو و چند جانبه، از تکالیف وزارت اقتصاد است و اینجانب هم بعد از ورود به این وزارتخانه به شدت پیگیر این موضوع بودم و اقدامات جدی نیز در حال اجرا است اما به نظر من راه چاره اصلی برای پیشرفت اقتصاد، توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان و افزایش بهره وری استفاده از ظرفیت های موجود کشور است.

وی گفت: در حالی که در کل سال 1398 حدود 264 هزار میلیارد تومان تامین اقتصادی اقتصاد از محل بازار سرمایه صورت گرفت؛ این رقم تنها در شش ماهه امسال به 320 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه در شش ماهه نخست امسال مبلغ 105 هزار میلیارد تومان درآمد های اقتصادیاتی، تحقق پیدا کرد، گفت: این رقم با عنایت به اعمال تدابیر و سیاست های مناسب از جمله بخگرددگی جرایم اقتصادیاتی با مجوز شورای هماهنگی اقتصادی متناسب با نوع فعالیت واحد ها، سبب انگیزه پرداخت بخشی از اقتصادیات های معوق گشت.

وی اضافه کرد: همچنین ایجاد توافق با مودیان عظیم در پرداخت زود هنگام اقتصادیات آنها دلیل دیگر تحقق این رقم درآمدی اقتصادیات است.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی توضیح داد: فروش اوراق خزانه به معنای بدهکار کردن دولت های بعدی نیست؛ زیرا درآمد ناشی از آن صرف امور زیر بنایی و مواردی چون آموزش و پرورش، آموزش عالی، حراست از مرز ها و ... می گردد که ارتباطی با یک دولت و جناح خاص ندارد، ضمن اینکه تا کنون نه تنها یک ریال بدون مجوز قانونی، اوراق فروخته نشده است، بلکه حتی یک روز هم تاخیر در بازپرداخت وجوه مربوط به اوراق، رخ نداده است.

دژپسند با بیان اینکه کارکرد بانک های کشور در تامین اقتصادی کوتاه مدت و برای بنگاه های کوچک مقیاس است، گفت: بنگاه های عظیم مقیاس باید برای تامین اقتصادی به سمت بازار سرمایه بروند، ما کوشش کردیم راستا این حرکت را تسهیل کنیم.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه مردم در خرید سهام اصول مهم مطالعه، مشاوره و معامله را که بارها گفته شده مد نظر قرار دهند، گفت: سهام داران بازار سرمایه نباید نگاه کوتاه مدت به این بازار داشته باشند و باید نگاهشان میان مدت و بلند مدت باشد.

وی توضیح داد: سهام دار نباید تحلیل خود را آلوده به حواشی سیاسی کند و باید این را بدانیم فرهنگ بازار سرمایه، فرهنگ عقلانیت، آینده نگری و محاسبه گری، در برابر فرهنگ نفتی، رخوت و سستی است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1248

به "تشریح سیاست های دولت در زمینه تامین اقتصادی و بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح سیاست های دولت در زمینه تامین اقتصادی و بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید