جزئیات افزایش حداقل دستمزد، حقوق و مزایا در سال جدید

به گزارش مجله 90 جعبه، خبرنگاران- در راستای تصویب افزایش 39 درصدی حداقل دستمزد 1400، وزارت کار پیشنهاد افزایش 300 هزار تومانی حق مسکن کارگران را با قید فوریت به هیات وزیران ارسال می نماید. شورای عالی کار شب گذشته پس از ساعتها مذاکره فشرده پایان با افزایش 39 درصدی حداقل دستمزد 1400 موافقت کرد تا پایه حقوق کارگران از ابتدای فروردین ماه سال آینده با افزایش 745 هزار تومانی به دو میلیون و 650 هزار تومان برسد.از دیگر مصوبات دویست و نود و هفتمین نشست شورای عالی کار، تصویب افزایش 50 هزار تومانی بن خواربار و افزایش 300 هزار تومانی حق مسکن بود که بر این اساس بن خواربار به 450 هزار تومان رسید و حق مسکن در صورت تصویب در هیات وزیران در فیش حقوقی سال آینده کارگران 600 هزار تومان لحاظ خواهد شد.

جزئیات افزایش حداقل دستمزد، حقوق و مزایا در سال جدید

در راستای مصوبات دیگر شورا، افزایش سایر سطوح مزدی بود که به رشد 26 درصدی به اضافه عدد ثابت 248 هزار و 350 تومان و حداقل مزد روزانه 8278 تومان رسید. پایه سنوات کارگران با بیش از یک سال سابقه نیز 140 هزار تومان و حق اولاد 265 هزار تومان مشخص شد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش 39 درصدی حداقل دستمزد در سال 1400 گفت: با توافق کارفرمایان و کارگران به افزایش 39 درصدی حداقل دستمزد برای سال آینده رسیدیم که حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال 1400 بالای 4 میلیون تومان خواهد شد و با توجه به توافق جامعه کارگری و کارفرمایی در این زمینه، سال آینده سال خوبی برای افزایش فراوری و صیانت از حقوق کارگران خواهد بود.

وی همچنین درباره تصویب افزایش حق مسکن گفت: بخش مربوط به یاری هزینه مسکن منوط به تایید هیات وزیران است که این پیشنهاد با قید فوریت تقدیم دولت خواهد شد و با تصویب آن افزایش حق مسکن اعمال خواهد شد.

به گفته شریعتمداری حداقل رقم دستمزد کارگری در سال آینده دو میلیون و 650 هزار تومان بوده و رقم نهایی دستمزد کارگران با احتساب دریافت سایر آیتم های شغلی، به بالاتر از 4 میلیون تومان خواهد رسید.

حمید رضا سیفی نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار نیز گفت: دستمزد سال 1399 حدود 51.5 درصد سبد معیشت کارگران را پوشش می داد ولی افزایش 39 درصدی حداقل مزد، 61 درصد سبد معیشت کارگران برای سال آینده را پوشش می دهد.

به گفته وی اگر چه نظر گروه کارفرمایی برای دستمزد، افزایش 34.2 درصد مطابق نرخ تورم بود اما در نهایت 5 درصد بیشتر از نرخ تورم افزایش یافت تا هزینه سبد معیشت کارگران پوشش یابد.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، افزایش 39 درصدی حداقل مزد را به نفع بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی دانست و گفت: این افزایش به پایه حقوق بازنشستگان هم یاری کرد.

با تصویب افزایش 39 درصدی حداقل دستمزد 1400، خواسته نمایندگان کارگری برای جبران اختلاف دو میلیون تومانی هزینه سبد معیشت سال گذشته کارگران و سال جاری نیز به نوعی محقق و دریافتی کارگران برای سال آینده بیش از 4 میلیون تومان شد.

کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری را شش میلیون و 895 هزار تومان مشخص کرد در حالی که این رقم سال گذشته چهار میلیون و 960 هزار تومان اعلام شده بود.

نمایندگان کارگری خواستار جبران اختلاف دو میلیون تومانی هزینه سال جاری سبد معیشت کارگران در مقایسه با سال گذشته بودند و بر همین اساس روی پایه مزد متمرکز شدند تا با توجه به آنکه افزایش دو میلیون تومانی روی پایه مورد موافقت قرار نمی گرفت، این رقم با تمرکز بیشتر در پایه مزد و در سرجمع به حقوق و دریافتی کارگران افزوده گردد که کوشش آنها به ثمر نشست و این خواسته با همراهی و مشارکت موثر دولت و نمایندگان کارفرمایی محقق شد تا بخش اعظمی از هزینه های سبد معیشت کارگران در سال آینده جبران گردد.

میزان دریافتی کارگران در سال آینده بسته به شرایط مجرد یا متاهل بودن و سایر سنوات و سابقه آنها افزایش خواهد یافت و حداقل دستمزد یک کارگر مجرد بدون سابقه از سال آینده دو میلیون و 650 هزار تومان و با احتساب بن خواربار و حق مسکن به بیش از سه میلیون و 700 هزار تومان و دریافتی یک کارگر متاهل با احتساب حداقل مزد و مزایای جانبی اعم از حق مسکن و بن خواربار، پایه سنوات و حق اولاد به بیش از چهار میلیون تومان خواهد رسید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1443

به "جزئیات افزایش حداقل دستمزد، حقوق و مزایا در سال جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات افزایش حداقل دستمزد، حقوق و مزایا در سال جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید