حسرت های یک ساله

به گزارش مجله 90 جعبه، مرگ شخصی که در خاطره جمعی جامعه جای دارد شکلی از عزاداری عمومی را بر می سازد که نقطه مشترکش، فقدان است. کرونا در یک سال گذشته نقشی چنین بازی نموده و شمار افراد شناخته شده ای که بر اثر آن در گذشته اند و در جامعه شکلی از عزای جمعی ساخته اند، کم نیست. درگذشت علی انصاریان را شاید بتوان دمیده شدن در این عزای عمومی یک ساله از کرونای قاتل دانست و یادآوری این نکته که آیا وقتی خبر درگذشت شخصی را که در خاطره جمعی جای دارد، می شنویم، نسبت به فقدان آن شخص که شناخت مان از او بسنده در تصاویر است، غمگین می شویم یا از اندیشیدن به مرگ و نزدیکی اش به ما محزون می شویم؟

حسرت های یک ساله

شرق در ادامه نوشت: دور نیست واکنش یوسف اباذری نسبت به تشییع خواننده پاپ، مرتضی پاشایی که با لحنی بدون لکنت این شکل از فوران احساس و واکنش عمومی را سیاست زدایی خواند. واکنش های متفاوتی به آن سخنان شد که جای آنالیز آنان نیست؛ اما این شکل بروز احساس نسبت به درگذشت فردی شناخته شده در شکل امروزی اش که پای پاندمی عمومی کرونای قاتل وسط است و بیخ گوش تک تک ماست، نیز می توان با همان روایت سیاست زدایی تحلیل کرد؟

رد یا تأیید این موضوع که چه میزان از این واکنش در شکل حالای خود به فرهنگ سیاست زدایی باز می گردد و چه میزانش به توأمانی با مرگ و کرونا، مسئله این یادداشت نیست و اشاره به سخنان اباذری برای مدنظر گرفته شدن در این موضوع نقل شد؛ اما آنچه سؤال مطرح شده در این موضوع است، نسبت آدم امروز با مرگ است. اویی که در شکل کلان چهره های شناخته شده اش می میرند و او تنها به متن خبر و نبود آن شخص بسنده می نماید.

بیراه نیست اگر بگوییم که ما نسبت به خبر فقدان واکنش داریم و نه نسبت به مسئله مرگ یا فقدان. واکنش آدم امروز بنا شده بر نسبتی است که رسانه به او منتقل می نماید و نقشی که آدمی در این مقیاس بازی می نماید، تنها واکنش است و بس. از این رو است که واکنشگر در سطح خبر باقی می ماند و نقش سیاهی لشکر این عزاداری عمومی را بازی می نماید. نکته مهم اینجاست که چگونه ما با این همه مواجهه مستمر با مرگ، نسبت به اندیشیدن به آن مقاوم و لجوج هستیم؟ چه می گردد که با این نزدیکی مرگ، با این توأمانی با زندگی مان، از تفکر به مرگ یا سنجش خود نسبت به مرگ سر باز می زنیم؟ دلیل این واکنش ناخودآگاه را آیا می توان خبر محور شدن و ایضا در سطح خبر زنده ماندن ذهن بشر امروز دانست؟

نقل است که وقتی یک نفر می میرد، در خبر آن شخص دارای هویت است؛ اما وقتی تعداد کشته شده ها افزایش پیدا کند، دیگر تنها یک آمار رسمی به حساب می آیند. این دقیقا همان اثر ناخودآگاهی است که ما در خود پرورش داده ایم. فقدان ها برای مان آمار شده اند و مرگ و اندیشیدن به آن، نه آن چیز که اسپینوزا شروع فلسفه می داند که برای مان خبری زودگذر مثل باقی اخبار شده است. عمر اندوه در شکل امروز دنیا ما، چنان محدود و ناچیز است که هیچ خروجی ای در هستی شناختی و فهم نخواهد داشت؛ زیرا رنج و اندوه که تنیده با مرگ هستند، دو اهرم مؤثر در شکل گیری اندیشه به حساب می آیند.

ناچیز بودن عمر اندوه و گذر از اخبار مرگ، به همین سبب است که ما را هیچ چیزی تکان نمی دهد. گویی مرگ برای همسایه است و هیچ گاه به سراغ ما نمی آید و زمانی که به سراغ مان بیاید، تازه متوجه می شویم که ای کاش پیش از این نسبت به آن اندیشیده بودیم یا آماده بودیم.

درگذشت علی انصاریان، آخرین نمونه فقدانی که در خاطره جمعی جای دارد، این ایده را زنده کرد که نسبت تک تک ما با مرگ چیست؟ چگونه مرگ را می توان شناخت و نسبت به آن به معرفت رسید؟ مرگ آگاهی و زندگی توأمان با مرگ اگر تا دیروز امری یادآورنده به حساب می آمد؛ اما امروز موضوعی عینی است و توأمان زندگی ما قدم بر می دارد، همان طور که پیش تر بود و حالا ما می توانیم به واسطه کرونای قاتل آن را شهود و لمس کنیم. اما آیا چنین می کنیم و عزمی برای لمس و شهود این زندگی با مرگ داریم؟ اگر چنین نیست، مهم ترین سؤال این است: چرا از اندیشیدن به مرگ می گریزیم و نسبت به حس و لمس آن عاجز و ناتوانیم؟

این همان سؤالی است که تک تک ما می توانیم با یافتن پاسخش، نقبی به شناخت خود و دنیای که در آن نفس می کشیم و در آن تا مرگ زنده هستیم، برسیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1398

به "حسرت های یک ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسرت های یک ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید