خبرنگاران اجماع منطقه ای احتیاج مبرم افغانستان برای رسیدن به صلح

به گزارش مجله 90 جعبه، کابل - خبرنگاران - دولت افغانستان پس از امضای توافق نامه صلح آمریکا و طالبان و شک تردیدها در باره موفقیت این توافق نامه در کوشش برای ایجاد اجماع منطقه ای صلح شده است که به آن احتیاج مبرم احساس می گردد.

خبرنگاران اجماع منطقه ای احتیاج مبرم افغانستان برای رسیدن به صلح

محمدحنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان در هفدهم فروردین 99 و شروع نخستین روزهای کاری خود در وزارت خارجه از نبود اجماع منطقه ای برای صلح افغانستان هشدار داد.

اتمر گفت: درک نادرست منطقه از منافع افغانستان و درک محدود افغانستان از منافع منطقه بخشی از عوامل نبود اجماع منطقه ای از صلح و حفظ جمهوریت در افغانستان است.

وی تأکید کرد:بزودی خطوط جدید سیاست خارجی افغانستان را برای تصویب به کابینه خواهد فرستاد که در آن کار با دنیا برای صلح و حفظ نظام جمهوری در افغانستان از اولویت های این خطوط سیاست خارجی خواهد بود.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان توضیح داد: ما صلح و حفظ نظام را می خواهیم اما در کشورهای منطقه روی این موضوع اجماع نیست و نبود آن چالشی برای دستگاه دیپلماسی این کشور بوجود آورده است.

اتمر به تیم مقابل اشرف غنی نیز هشدار داد که اگر نتوانند با اتحاد کامل در جناح مخالف طالبان متحد شوند؛ در گفت وگوهای بین افغانی پیروز نخواهند شد.

وی به همین دلیل روز گذشته با وزیران خارجه چین، تاجیکستان و هند گفت وگوی تلفنی نموده است.

وزارت خارجه افغانستان هم در اطلاعیه ای خاطرنشان کرد: محمدحنیف اتمر به صورت جداگانه با سراج الدین مهرالدین ، جی شنکر و وانگ یی وزرای خارجه تاجکستان، هند و چین گفت وگو نموده است.

در این گفت وگو تصریح شد: در باره طرح آتش بس بشردوستانه، اجماع منطقه ای و شروع بدون قید و شرط مذاکراتصلح بین افغانستانی تبادل نظرشده است.

اتمر هفته گذشته با وزرای خارجه بعضی کشورهای دیگر از جمله ایران، پاکستان و امارات نیز در باره همین مسائل گفت وگوی تلفنی انجام داده بود.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان امروز چهارشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشت؛ با خانم دیبورا لوینز نماینده جدید ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان گفت وگو نموده است.

وی اضافه نمود: در کنار موضوع مقابله با کرونا و صلح در باره اجماع منطقه ای و دنیای در ارتباط با صلح افغانستان نیز بحث نموده است.

گفت وگوی تلفنی شب گذشته رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز نشان می دهد که ایجاد اجماع منطقه ای یکی از موضوعات این گفت وگو بوده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان هم در توئیتی نوشت: ظریف به اشرف غنی گفته است که برای به دست آمدن اجماع به منظور فراهم شدن آتش بس کوشش خواهد نمود.

صدیقی اضافه نمود: غنی هم از این سخنان ظریف استقبال نموده و گفته است که وزارت خارجه افغانستان این موضوع را دنبال خواهد نمود.

بعضی منابع خبری افغانستان نوشتند: مقام های دیپلماتیک ایرانی در هفته های گذشته در سطوح مختلف، چندین بار با مقام های افغان از جمله محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان و همچنین عبدالله عبدالله ملاقات و گفت وگوهایی داشته اند.

طبق این گزارش، موضوعات مورد بحث در این گفت وگوها صلح و مقابله با ویروس کرونا خوانده شده است اما با توجه به بحران سیاسی که پس از انتخابات اخیر در افغانستان به بوجود آمد، بعضی از تحلیلگران این کار را کوشش دیپلماتیک ایران برای حل اختلاف غنی و عبدالله می خوانند.

اجماع منطقه ای برای صلح و آتش بس در افغانستان اکنون به موضوع مهمی از برنامه های دولت این کشور تبدیل شده است.

رئیس جمهوری آمریکا بتازگی خاطرنشان کرد که میخواهد به علت گسترش ویروس کرونا تمام نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند. چالشی که کرونا برای اقتصاد کشورهای دنیا بوجود آورده است.

بنابراین اجماع منطقه ای در شرایط کنونی برای دولت و مردم افغانستان از یک طرف و کشورهای همسایه و منطقه از طرف دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 879

به "خبرنگاران اجماع منطقه ای احتیاج مبرم افغانستان برای رسیدن به صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اجماع منطقه ای احتیاج مبرم افغانستان برای رسیدن به صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید