رییس سازمان محیط زیست: سیل قابل پیش بینی است، اما در حد اندک

به گزارش مجله 90 جعبه، علی سلاجقه در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره پیش بینی هواشناسی از وقوع سیل اظهار کرد: از لحاظ آماری قابل پیش بینی است، ولی در حد اندک. شرایط تغییر اقلیمی وضعیتی را ایجاد کرده که پیش بینی سازمان هواشناسی و دستگاه های دیگر خیلی نمی تواند دقیق باشد.

رییس سازمان محیط زیست: سیل قابل پیش بینی است، اما در حد اندک

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: توده ابری می آید، جبهه ای که حرکت می کند و وارد کشور می شود، پیش بینی می شود، ولی باد و مسائل دیگر به سرعت تأثیر می گذارد. البته دستگاه های متخصص کار خود را انجام می دهند، ولی اینکه بخواهند دقیقاً پیش بینی کنند تحت تاثیر این موارد است. من نمی خواهم به آن معنا دفاع کنم، ولی از لحاظ علمی این پیش بینی خیلی نمی تواند جایی داشته باشد.

سلاجقه یادآور شد: در شرایط تغییر اقلیمی، باید منتظر این موارد باشیم. آنچه که مهم است مدیریت کردن این موارد است و اینکه آیا قابل مدیریت کردن است یا نه. بار ها گفتیم که کاملا قابل مدیریت کردن است و آنچه در زمینه مدیریت جامع حوزه آبخیز گفته ایم به عنوان یک نقشه راهبردی برای کشور و همه دستگاه ها موردنظر قرار گیرد.

رییس سازمان محیط زیست گفت: هر دستکاری در طبیعت برمبنای توانمندی ها و داشته های طبیعت انجام شود خیلی راحت می توانیم مسائلی مثل سیلاب و مخاطرات دیگر را کنترل کنیم. کشور ما از لحاظ ذاتی وضعیتی دارد که اگر دوسال سیل نیامد، خشکسالی نبود و زلزله نیامد باید انگشت به دهان باشیم. این ذات سرزمین ماست و باید آن را با همین مقتضیات مدیریت کنیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی اوقات دنبال کار های هزینه بر می رویم که بیشتر به چشم بیاید، اما از کار هایی که هارمونی طبیعت را حفظ می کند و خیلی راحت می تواند جریان های رام نشده را آرام کند، را پی گیری نمی کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 2032

به "رییس سازمان محیط زیست: سیل قابل پیش بینی است، اما در حد اندک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس سازمان محیط زیست: سیل قابل پیش بینی است، اما در حد اندک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید