شکایاتی از فیلیمو و نماوا در کمیسیون اصل نود ثبت شده است، رسانه های VOD خلاف قانون عمل نموده اند

به گزارش مجله 90 جعبه، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص محور شکایات واصله و سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان، گفت: در گذشته کاربران برای استفاده از سامانه های مذکور اقدام به خرید اشتراک می کردند و در مقابل از ترافیک نیم بها برخوردار بودند، اما ...

شکایاتی از فیلیمو و نماوا در کمیسیون اصل نود ثبت شده است، رسانه های VOD خلاف قانون عمل نموده اند

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با خبرنگار پارلمانی خبرنگاران، اظهار کرد: آنالیز شکایات واصله مردمی پیرامون عملکرد ترافیکی و نحوه معین تعرفه مواردی از ارائه نمایندگان سرویس های خدماتی صوت و تصویر در فضای مجازی مانند نماوا، فیلیمو و روبیکا در دستور کار نمایندگان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این راستا حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صادق امامیان معاون رئیس سازمان صداوسیما و رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا)، مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس برای آنالیز کارشناسی موضوع یاد شده در جلسه کمیسیون حضور داشتند.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص محور شکایات واصله و سوالات مطرح شده از سوی نمایندگان، گفت: در گذشته کاربران برای استفاده از سامانه های مذکور اقدام به خرید اشتراک می کردند و در مقابل از ترافیک نیم بها برخوردار بودند، اما این مجموعه ها در اقدامی خلاف مقررات، موضوع خرید اشتراک را حذف و اقدام به محاسبه ترافیک تمام بها کردند که این امر بدون اطلاع رسانی لازم بوده و سبب افزایش هزینه های کاربران شده است.

خضریان توضیح داد: به عبارتی اپراتور ها ملزم به اعمال تعرفه نیم بها و سرعت متفاوت و بسته های ترجیحی برای تولیدنمایندگان محتوای داخلی بوده و کلیه اپراتور های داخلی موظف هستند امکان تفکیک ترافیک داخلی از بین المللی را اعمال و تعرفه مصرف دیتای محتوای داخلی را به صورت ترجیحی و به میزان حداکثر 50 درصد تعرفه دیتای بین المللی محاسبه نمایند؛ حسب آنالیز و نظر کارشناسان امر در حال حاضر تعرفه ترافیک اینترنت در مقابل عدم خرید اشتراک به صورت تمام بها برای کاربران عمومی محاسبه می گردد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: همچنین باید اذعان کرد اپراتور های همراه اول و ایرانسل به صورت انحصاری اقدام به ارائه خدمات مذکور به سامانه های نمایش آنلاین فیلم و سریال مانند نماوا، فیلیمو و روبیکا نموده اند که این امر تخلف است و باید شرایط برای دیگر سامانه ها برابر باشد.

خضریان گفت: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی معتقد است مجموعه های مذکور دچار تخلف شدند و در برهه ای از زمان به آن ها تذکر لازم داده شده که بعضی از موارد رعایت و بعضی دیگر همچنان ادامه دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بر این اساس اکنون خساراتی به مشترکان این سامانه ها رسیده که باید جبران گردد از این رو مقرر شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نسبت به ارائه گزارش دقیق از تخلفات اجرا شده، اقدامات قانونی صورت گرفته و نوع برخورد ها برای جلوگیری از وقوع تخلفات احتمالی و همچنین نحوه جبران خسارات وارده به مردم طی 10 روز آینده به کمیسیون ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1519

به "شکایاتی از فیلیمو و نماوا در کمیسیون اصل نود ثبت شده است، رسانه های VOD خلاف قانون عمل نموده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایاتی از فیلیمو و نماوا در کمیسیون اصل نود ثبت شده است، رسانه های VOD خلاف قانون عمل نموده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید