عفو بین الملل خشونت توجیه ناپذیر پلیس آمریکا علیه معترضان را محکوم کرد

به گزارش مجله 90 جعبه، سازمان عفو بین الملل در گزارشی ضمن محکوم کردن خشونت توجیه ناپذیر پلیس آمریکا علیه معترضان به نژادپرستی در این کشور تأکید کرد که معترضان به نژادپرستی در آمریکا در حالی با خشونت پلیس روبرو شده اند که اقدامی جز اعتراض مسالمت آمیز انجام نداده اند.

عفو بین الملل خشونت توجیه ناپذیر پلیس آمریکا علیه معترضان را محکوم کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله 90 جعبه به نقل از ریانووستی، سازمان عفو بین الملل روز سه شنبه در گزارشی خشونت توجیه ناپذیر پلیس آمریکا علیه معترضانی که پس از کشته شدن یک شهروند سیاه پوست توسط پلیس، در ایالت های مختلف آمریکا دست به برگزاری تظاهرات زده اند را محکوم کرد.

سازمان عفو بین الملل در گزارش خود درباره برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا با معترضان به نژادپرستی در این کشور تصریح نموده است: ما استفاده بیش از حد و نامتناسب از زور توسط پلیس علیه معترضان به نژادپرستی ساختاری [در آمریکا] را محکوم می کنیم. تحقیقات ما نشان می دهد که اقدام معترضان در استفاده از حق طبیعی خود برای اعتراض مسالمت آمیز، با خشونت پلیس روبرو شده است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، پلیس آمریکا در فاصله روزهای 26 مه تا 5 ژوئن [ششم تا شانزدهم خردادماه] دست کم در 6 موقعیت اقدام به کتک زدن معترضان با استفاده از باتوم نموده و در 13 موقعیت نیز از گلوله های پلاستیکی علیه معترضان استفاده نموده است.

این سازمان همچنین در گزارش خود اعلام نموده است: فعالان حقوق بشر به ویژه از استفاده مکرر پلیس آمریکا از گاز اشک آور و گاز فلفل علیه معترضان که بیش از 100 بار در چندین ایالت رخ داده، خشمگین هستند. استفاده از گاز اشک آور آن هم در شرایط همه گیری کووید-19 اقدام غیرمسئولانه ای است. وقتی معترضان با ماسک به خیابان ها آمده بودند و کوشش می کردند که فاصله اجتماعی را رعایت نمایند، پلیس از گاز اشک آور و گاز فلفل علیه آنها استفاده کرد و ریسک بروز بیماری های تنفسی و پخش شدن ذراتی که می توانست به شیوع ویروس یاری کند را افزایش داد.

روز دوشنبه 25 می (5 خرداد) یک افسر سفیدپوست در آمریکا یک مرد سیاه پوست غیرمسلح را در شهر مینیاپولیس با فشار دادن زانوی خود بر گردن او به قتل رساند و پس از آن ایالت مینه سوتا و چندین ایالت دیگر آمریکا شاهد برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به تبعیض و همچنین رفتار نژادپرستانه و وحشیانه پلیس با سیاه پوستان بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از زمان آغاز اعتراضات تا به امروز چندین بار به صورت مستقیم و غیرمستقیم معترضان را تهدید نموده است. وی اصرار دارد که برای سرکوب اعتراضات، علاوه بر نیروهای پلیس و نیروهای گارد ملی آمریکا از نیروهای ارتش نیز استفاده کند.

ترامپ در اوج اعتراضات علیه نژادپرستی ساختاری در آمریکا، در یک نشست ویدیویی با فرمانداران ایالت های این کشور خاطرنشان کرد که دولتش میخواهد هزاران نفر از معترضان به قتل یک شهروند سیاه پوست توسط پلیس را بازداشت و اعتراضات را به شدت سرکوب کند.

رئیس جمهور آمریکا بارها از معترضان به نژادپرستی در این کشور با الفاظی همچون آشوبگر، غارتگر و حتی تروریست یاد نموده و آنها را به مجازات های سنگین و حبس طولانی مدت تهدید نموده است.

مطالعات میدانی سه مؤسسه افکارسنجی پیو، سیویس و NROC (وابسته به دانشگاه شیکاگو) و همچنین بنیاد غیرانتفاعی کایزر حاکی از این است که از اواخر ماه مه (اوایل خردادماه) تا اوایل ماه ژوئن (اواسط تیرماه) در نقاط مختلف آمریکا 15 تا 26 میلیون شهروند آمریکایی در واکنش به کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس و به منظور محکوم کردن نژادپرستی ساختاری حاکم بر این کشور، در اعتراضات گسترده حضور یافته اند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1066

به "عفو بین الملل خشونت توجیه ناپذیر پلیس آمریکا علیه معترضان را محکوم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفو بین الملل خشونت توجیه ناپذیر پلیس آمریکا علیه معترضان را محکوم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید