مرگ سومین توله شیر سفید هویزه

به گزارش مجله 90 جعبه، شیر سفیدی که اواسط اردیبهشت در باغ وحش هویزه به جهان آمده بود، دو روز پیش مرد؛ مثل دو شیر سفید دیگر که سال پیش مردند. این حیوان این بار از گرسنگی یا آن طور که شهرداری هویزه گفته به علت ضعف در تغذیه مرده است.

مرگ سومین توله شیر سفید هویزه

به گزارش شهفرایند، باغ وحش هویزه را که اکنون دمایش به 46 درجه سانتی گراد رسیده است، به تصویر حیوانات بی جانش در پشت میله ها، گرگ های زخمی و شیر های لاغرش می شناسند. مرداد سال پیش معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به شهفرایند گفته بود درباره این مجموعه که حیوانات را در دمای بسیار بالای محیط نگهداری می نمایند، هشدار داده و از استان درخواست پیگیری نموده بود. معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان می گوید با اینکه سعی داشته اند این باغ را به استاندارد داخلی نزدیک نمایند، اما گرمای هوا و نبود آب از مسائل همیشگی باغ وحش هویزه است. این سومین توله شیر سفیدی است که در باغ وحش هویزه می میرد.

چندی پیش رئیس اداره حفاظت محیط زیست هویزه گفته بود: سال گذشته نیز دو قلاده شیر سفید متولدشده بود که، چون رنگ آن ها با بقیه شیر ها متفاوت بود، شیر مادر سمت این توله ها نرفت و آن ها را به قتل رساند. برای همین این بار در اواخر اردیبهشت توله شیر را از مادرش جدا کردند و قرار شد با شیر گاو و گاومیش تغذیه اش نمایند تا پس از یک ماهگی با غذای دستی تغذیه گردد، اما نتوانستند آن را زنده نگه دارند.

با شیر گاو و شیرخشک تغذیه اش کردند

بعد از مرگ سه توله شیر سفید در باغ وحش هویزه، عادل مولا، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان می گوید مرگ این توله شیر اتفاقی عادی است. او به شهفرایند شرح می دهد: گربه سانان به مادر وابسته اند و باید حتما شیر مادر بخورند، این توله شیر براساس اطلاعاتی که دامپزشک باغ وحش گفته، همان روزی که متولد شده به مادر نزدیک نشده و، چون ظاهری متفاوت داشته، مادر هم او را نپذیرفته است. به دلیل تکرار این اتفاق در سال های گذشته، این بار این توله شیر را از مادرش جدا کردند و مدتی شیر گاو و گاومیش به آن دادند، اما با این تغذیه سازگار نبود. بعد شیر اسب و الاغ دادند و باز هم با آن نساخت. مدتی بعد شیر خشک با مواد مغذی دیگر به توله شیر دادند و باز هم فایده ای نداشت. رسیدگی دامپزشکان بی فایده بود، چون حیوان روز به روز ضعیف تر می شد و درنهایت دچار بیماری های مختلف شد و از بین رفت. البته چنین اتفاقی انتظار می رفت، چون باز هم سابقه داشت. به گفته او اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از شهرداری درخواست نموده درباره اقداماتی که برای این توله شیر صورت گرفته است، فرایند درمان و عملکرد دامپزشک باغ وحش، گزارشی تکمیلی ارایه دهد تا علت مرگ حیوان روشن گردد.

چندی پیش محمد ساکی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست هویزه گفته بود: تقریبا 10 روزی از تولد توله یک شیر سفید در باغ وحش هویزه می گذرد. سال گذشته نیز دو قلاده شیر سفید متولدشده بود که، چون رنگ آن ها با بقیه شیر ها متفاوت بود، شیر مادر سمت این توله ها نرفت و آن ها را به قتل رساند. این بار به محض تولد توله شیر سفید، آن را از مادر جدا کردیم و با هدایت دامپزشکی درحال نگهداری از این توله شیر هستیم. به دلیل جهش ژنتیکی شاهد تغییر رنگ این توله های متولد شده هستیم که نسبت به بقیه توله ها متفاوت شده اند.

مرگ سومین توله شیر در این باغ وحش درحالی است که رئیس اداره حفاظت محیط زیست هویزه پس از تولد این شیر سفید گفته بود: مسئولان باغ وحش در حد توان خواسته های محیط زیست را برآورده نموده اند و قطعا تا شرایط عالی نباشد، هیچ تولیدمثلی صورت نمی گیرد. او حتی گفته بود که رسیدگی در این باغ وحش هشت هکتاری آن قدر خوب است که بیشتر گونه های آن ازجمله شیر، خرس و کله بُز تولیدمثل داشته اند.

دامپزشک سفر بود، خرس بیمار شد

باغ وحش هویزه اوایل کار خود یعنی پنج سال قبل مجوز نداشت و محیط زیست در جلسات مختلف با دادستانی پیگیر پلمپ آن شده بود و درنهایت مجوز این مجموعه صادر شد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان می گوید: باغ وحش هویزه بدون مجوز راه اندازی شده بود و ما همان وقت پیگیری کردیم و به دادستانی نامه نوشتیم تا تعطیل گردد. اما درنهایت جلساتی برگزار گردید و گفتند باغ وحش را به استاندارد داخلی نزدیک می کنیم تا قابل پذیرش باشد. واقعا هم کوشش کردند و محیط زیست هدایت شان کرد تا از باغ وحش ارم و مشهد الگوبگیرند، الان یکی از باغ وحش هایی است که استاندارد های لازم را رعایت می نماید و از نظر رسیدگی غذایی، آبشخورها، دامپزشک و حتی ارایه گزارش هفتگی، وضع بسیار خوبی دارد. او زخمی شدن یکی از خرس های این مرکز را مثال می زند که هفته گذشته زخمش عفونت کرد و درمانش کردند. عوامل باغ وحش هویزه حضوری به بخش محیط طبیعی اداره محیط زیست استان رفته و گزارشی شفاهی داده بودند که خرس به علت زخمی شدن، بیماری میازیس گرفته است و درنهایت بافت زخمی را ترمیم کردند. اما چرا این خرس بعد از زخمی شدن به میازیس دچار شد؟ با وجود اینکه گفته می گردد این باغ وحش به استاندارد ها نزدیک شده است، اما هنوز دامپزشک تمام وقت ندارد: یکی، دو تکنیسین تمام وقت برای آنجا ضروری است. وقتی خرس زخمی شده بود، دامپزشک در مسافرت بود و به این علت زخمش عفونت کرد. محیط زیست استان خوزستان به شهرداری هشدار داد تا برای باغ وحش هویزه دو دامپزشک شبانه روزی استخدام گردد.

تشنگی پشت میله های داغ قفس

با این همه تمام مسائل باغ وحش هویزه هم مرتفع گردد، نمی گردد دمای هوا را عوض کرد. روز های گرمی در راه است و تا قبل از اینکه محیط زیست به شهرداری هویزه فشار بیاورد، همه قفس ها و میله های آهنی شان زیر آفتاب تند جنوب بودند و قفس ها را زیر سایه درختان برده اند.

مولا می گوید موقعیت جغرافیایی و دمای هوا اصلی ترین مشکل باغ وحش است: قرارگیری این باغ وحش با این شرایط سازگار نیست. هوا بسیار گرم و دوام آب در آبشخور ها خیلی پایین است. آب آن قدر داغ می گردد که باید مدام عوضش کرد. جویباری در مجموعه ساخته اند، اما آب ندارد و باید مدام با تانکر به آن آب آورد تا حیوانات نیازشان را رفع نمایند. درباره این موضوع به شهرداری هشدار داده و گفته ایم اگر اقداماتی که خواسته ایم را انجام ندهند، ما وارد عمل خواهیم شد. به گفته او بعد از هشدار های پیشین آن ها قفس ها را استانداردسازی کردند و زیر سایه درختان قرار دادند. شهرداری از ابتدا با هزینه ای گزاف این مجموعه را راه اندازی نموده و انواع حیوانات را به آنجا آورده است، بی آنکه به دمای هوای این منطقه توجه کند و نظر محیط زیست را بپرسد.

مورد دیگری که محیط زیست به مجموعه هشدار داده، درباره رژیم غذایی حیوانات است: تاکید نموده ایم که برای رژیم غذایی حیوانات ضروری است کارشناسی در باغ وحش حضور داشته باشد. آن ها روز چهارشنبه هفته پیش به باغ وحش هشدار داده و گفته اند که برای حل این مسائل یک هفته فرصت دارید.

منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 995

به "مرگ سومین توله شیر سفید هویزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ سومین توله شیر سفید هویزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید