نشست رونمایی و معرفی کتاب غزوات سلطان سلیم برگزار می گردد

به گزارش مجله 90 جعبه، به گزارش خبرنگاران، یکصد و شصتمین نشست از سلسله نشست های مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب که با همکاری وبینار بهشتی برگزار خواهد شد، به رونمایی و معرفی کتاب غزوات سلطان سلیم اختصاص خواهد داشت.

نشست رونمایی و معرفی کتاب غزوات سلطان سلیم برگزار می گردد

در نشست رونمایی از این کتاب، نصرالله صالحی، دانشیار دانشگاه فرهنگیان، با موضوع تاریخ نگاری فارسی در قلمرو عثمانی، مهدی عبادی، دانشیار گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه پیغام نور، با موضوع مطالعات عثمانی و بازکشف دنیا ایرانی در عالم عثمانی، مهدی محمدی، استادیار گروه تاریخ اسلام دانشگاه بین المللی اهل بیت، ردهای تاریخی در گزارش قاضی زاده اردبیلی، طاهر بابایی، استادیار دانشگاه فردوسی مشهد و مصحح اثر، با موضوع جایگاه قاضی زاده اردبیلی و غزوات سلطان سلیم در تاریخ نگاری عثمانی سخن خواهند گفت.

کتاب غزوات سلطان سلیم اثری تاریخی است که از سوی نویسنده ای ایرانی و با گرایش های شیعی، با نام قاضی زاده اردبیلی، به زبان فارسی و در عصر سلطان سلیم اول به نگارش درآمده است و از نمونه های ادبیات فارسی در قلمرو عثمانیان به شمار می آید. غزوات سلطان سلیم به جریان حمله سلطان عثمانی به شام و مصر پرداخته و به سبب حضور نویسنده در لشکر عثمانیان، که از نزدیک شاهد وقایع بوده، بر همۀ آثار تاریخی نگاشته شده در این خصوص فزونی دارد.

ارائه داده های تاریخی قابل اعتنا، گزارش جزئیات بعضی رویدادها، اشاره به شخصیت های سیاسی و فرهنگی همراه لشکر و توصیف وقایع مختلف، با نثری آکنده از آرایه های ادبی و آراسته به انواع تعابیر زیبا، مستند به آیات و روایات، همراه با اشعار فارسی و عربی مناسب متن، از ویژگی های این اثر است.

نشست رونمایی و معرفی کتاب غزوات سلطان سلیم ساعت 16 تا 18 روز چهارشنبه 17 آذر ماه 1400 برگزار خواهد شد و علاقه مندان به حضور در این نشست می توانند در ساعتِ جلسه با کلیک روی لینکِ زیر، به این وبینار وارد شوند.

http://www.sbu.ac.ir/web/webinar

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1890

به "نشست رونمایی و معرفی کتاب غزوات سلطان سلیم برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست رونمایی و معرفی کتاب غزوات سلطان سلیم برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید