نقشه برداری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا

به گزارش مجله 90 جعبه، اندازه گیری جریان خون کاربردهای بالینی گسترده ای دارد، بنابراین دانشمندان دانشگاه رایس یک سیستم نوین طراحی نموده اند که توسط آن پزشکان می توانند تصاویری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا به دست آورند.

نقشه برداری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا

به گزارش مجله 90 جعبه و به نقل از تک اکسپلوریست، سیستمی که محققان توسعه داده اند پالس کم (PulseCam) نام دارد و یک دوربین جدید مبتنی بر حرکت، قوی و بسیار حساس برای تصویربرداری از جریان خون با وضوح تفکیک مکانی یک میلی متر و وضوح زمانی یک فریم در ثانیه است.

دانشمندان با استفاده از پالس کم راهی جدید برای استفاده از دوربین فیلمبرداری برای آنالیز زیر پوست و تهیه نقشه هایی با وضوح بالا از جریان خون پیدا کردند. انتظار می رود این امر به پزشکان یاری کند تا میزان خون وارد شده به مویرگ ها را بسیار دقیق دریابند.

در طی مطالعه، دانشمندان از پالس کم برای نظارت بر پرفیوژن خون کف دست 10 بیمار که مورد عمل جراحی قرار گرفته بودند و بیهوش بودند، استفاده کردند.

معین شده است که تزریق ماده بیهوشی منجر به بلوک تن سمپاتیک (sympathetic tone) می گردد که این نیز منجر به افت ناگهانی فعالیت عصب سمپاتیک محیطی می گردد. رگ های خونی هنگام بی حسی و یا بیهوشی گشاد می شوند و پرفیوژن به طرز چشمگیری افزایش می یابد. سپس، مدتی پس از بیهوشی پرفیوژن به تدریج کاهش می یابد.

پالس کم طی این مطالعه توانست هنگام انجام این عملیات میزان جریان خون در محل دو شریان اصلی را نشان دهد.

حدود 30 ثانیه طول می کشد تا پالس کم نقشه پرفیوژن خون با وضوح بالا را ایجاد کند و می تواند نقشه را هر 10 ثانیه به روز کند. پالس کم این نقشه ها را بر اساس تغییرات جزئی رنگ ایجاد شده حاصل از پرفیوژن فراوری می نماید. در پزشکی وارد کردن یا رساندن مایع به داخل بافت (تزریق به داخل رگهای خونی) را پرفیوژن (perfusion) می گویند. در حالت طبیعی بدن فرایند تحویل مواد غذایی از سرخرگ ها به بستر مویرگی در بافت های زنده پرفیوژن نام دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 844

به "نقشه برداری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه برداری از جریان خون زیر پوست با وضوح بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید