واکنش نفتی ها به ابهام در مورد کیفیت بنزین

به گزارش مجله 90 جعبه، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی پیرو خبر منتشر شده در بعضی کانال های خبری مبنی بر اینکه بنزین باید در پالایشگاه زنجیره آروماتیکش شکسته شود تا حالت سرطان زایی آن کمتر شود اطلاعیه ای منتشر کرد.

واکنش نفتی ها به ابهام در مورد کیفیت بنزین

به گزارش مجله 90 جعبه، در این اطلاعیه آمده است:

بنزین تولیدی در پالایشگاه های ایران و در تمام پالایشگاه های دنیا شامل چند مولفه است که این مولفه ها محصول نهایی واحدهای تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، اف سی سی، آراف سی سی، آلکیلاسیون، بنزین استریت ران (واحد تقطیر) و اکتان افزاهایی مانند ام تی بی ای است.

ریفورمیت یکی از مولفه های تشکیل دهنده بنزین است که در واحد تبدیل کاتالیستی نفتا با احیای مداوم تولید می شود و شامل آروماتیک است.

در همه پالایشگاه های دنیا یکی از مهمترین واحدها، واحد تبدیل کاتالیستی با احیای مدام است که محصول خروجی آن شامل آروماتیک است و اگر بنابر شکستن این آروماتیک بود اصلا وجود واحد تبدیل کاتالیستی در پالایشگاه معنی نداشت.

هر کدام از مولفه های بنزین بعضی از مشخصات بنزین را تامین می کنند و ممکن است یک یا چند مشخصه آنها از حد مجاز بیشتر باشد، به عنوان مثال بنزین خروجی از واحد تبدیل کاتالیستی، پایه اروماتیک و بنزین خروجی از اف سی سی و آر اف سی سی پایه ألفین است.

در تمام پالایشگاه های دنیا خروجی این واحدها در استخر بنزین به نسبتی مخلوط می شود که میزان اروماتیک ها، ألفین، بنزن، گوگرد در محدوده مجاز زیست محیطی قرار بگیرد و سایر مشخصات بنزین مانند اکتان، آر وی پی و ...که مورد نیاز موتور است هم تامین شود.

بنزین تحویلی به مصرف کنندگان به ویژه در کلانشهرها مطابق با استاندارد ملی و یورو 4 است و انتشار مطالب بی پایه صرفا به منظور تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی بی اساس در جامعه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 555

به "واکنش نفتی ها به ابهام در مورد کیفیت بنزین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش نفتی ها به ابهام در مورد کیفیت بنزین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید