50 میلیون نفر توان خرید برنج ایرانی را ندارند

به گزارش مجله 90 جعبه، تهران (پانا) - دبیر انجمن واردکنندگان برنج اعلام کرد اختلال در بازار برنج خارجی 50 میلیون نفری که توان خرید برنج ایرانی ندارند، دچار مشکل می نماید.

50 میلیون نفر توان خرید برنج ایرانی را ندارند

به گزارش خبرنگاران، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردنمایندگان برنج گفت: زمانی که مسئولان ستاد تنظیم بازار تعرفه فصلی را به ممنوعیت تبدیل کردند، این موضوع را آسیب شناسی و عواقب نامناسب آن را اعلام کردیم. در حقیقت برای حمایت از تولید نماینده داخلی احتیاجی به ممنوع کردن واردات نیست. بازار برنج ایرانی و خارجی کاملا منفک از هم هستند و اعمال این محدودیت تاثیری بر تولیدات داخل ندارد.

او ادامه داد: زمانی که برای حدود 4 ماه واردات برنج را ممنوع می کنیم کسانی که سهم بازار برنج خارجی را در اختیار دارند برای حفظ سهم خود مجبور به انبار کردن برنج می شوند. این به معنای افزایش تقاضا در بازار جهانی است. دلیلی که باعث شد قیمت برنج در بازار های جهانی از 800 دلار به 1300 دلار هم برسد. این افزایش قیمت در نهایت با هزینه انبار داری همراه می گردد و مجموع این هزیته ها افزایش قیمت مصرف نماینده را به همراه خواهد داشت.

کشاورز اعلام کرد: دولت میخواهد با این کار به مردم و مجلس القا کند که قصد حمایت از تولید داخل را دارد، اما تاثیر چندانی بر این موضوع نخواهد داشت. ما ابزار و زیرساخت مناسب تولید برنج نداریم؛ در تمام جهان از شالی 90 درصد برنج میگیرند و این رقم در کشور ما به حدود 50 درصد می رسد. این به معنای آن است که نیمی از برنج هنگام تولید به شکل برنجکامل باقی خواهد ماند. در نتیجه مابقی برنج پودرو و خورد شده و از قیمت واقعی خود ارزش بسیار کم تری خواهد داشت.

دبیر انجمن واردنمایندگان برنج ادامه داد: این تفاوت قیمتی ایجاد شده روی برنج درشت باقی مانده سرشکن خواهد شد و قیمت تمام شده آن را افزایش می دهد پس دوباره روی دوش مصرف نماینده و تولید نماینده خواهد بود. مجموع این اتفاقات گران بودن برنج ایرانی نسبت به برنج خارجی و دودستگی در بازار را به همراه خواهد داشت.

او گفت: ما نسبت به 5 ماه مشابه سال قبل 50 درصد کاهش واردات داشتیم پس دولت تصمیم گرفت تا بار هایی را که به دلیل مسائل ارزی در بنادر رسوب نموده بودند اجازه ترخیص پیدا نمایند، اما هنوز بانک مرکزی ارز لازم برای ترخیص آن را تامین ننموده و در صورت ادامه دار شدن این فرایند ممکن است بازار با کمبود روبرو گردد.

کشاورز توضیح داد: تولیدنمایندگان داخلی یک میلیون و 700 هزار تن برنج سفید و آماده عرضه تولید می نمایند. گاهی دولت امار تولید برنج شلتوک را اعلام می نمایند که 50 درصد ان به برنج قابل استفاده تبدیل می گردد. دولت معتقد است میزان تولید برنج در کشور حدود دو میلیون تن است. اگر سرانه مصرف برنج را برای هر نفر 40 کیلو گرم در نظر بگیریم به حدود 3 میلیون و 200 هزار تن برنج احتیاج داریم پس حداقل به یک میلیون و 200 هزار تن واردات برنج احتیاج داریم.

کشاورز توضیح داد: اگر این دو میلیون تن به قیمت مناسب برسد می تواند کاهش واردات را به همراه داشته باشد، اما قیمت تمام شده برنج ایارنی بسیار بالاست و تنها قشر متوسط به بالا توان استفاده از آن را دارند. برنج خارجی برای اقشار آسیب پذیر جامعه است و اختلال در بازار برنج خارجی 50 میلیون نفری که توان خرید برنج ایرانی را ندارند را دچار مشکل می نماید.

دبیر انجمن واردنمایندگان برنج ادامه داد: بسیاری از استان های مرزی تمایلی به مصرف برنج ایرانی ندارند پس نمی توان آن ها را ملزم به انجام این کار کرد. از طرفی تفاوت قیمتی چشمگیری که بین این دو نوع برنج وجود دارد بازار مصرف آن ها را کاملا از هم مجزا می نماید.

او توضیح داد: با توحه به این شرایط باید تصمیم دقیق تری درباره واردات یا تولید برنج در کشور گرفته گردد، اما دولت مردان ما صرفا به اعدادی که روی کاغذ دارند برای تصمیم گیری بسنده می نمایند. برنج خارجی موجود در بازار گاهی زیر قیمت تموم شده به فروش می رسد چرا که نباید برای مدت طولانی نگهداری گردد، اما برنج ایرانی احتکار می گردد. در شرایط سخت امروز بی توجهی به بازار برنج می تواند آسیب زیادی را به اقشار پایین تر کشور وارد کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1181

به "50 میلیون نفر توان خرید برنج ایرانی را ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 میلیون نفر توان خرید برنج ایرانی را ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید