اصول ده گانه تربیت بچه ها

به گزارش مجله 90 جعبه، والدین برای اینکه از فرصت بودن با فرزندانشان لذت ببرند باید از اصول صحیح تربیت بچه ها مانند تحسین کردن، پاداش دادن، قاطعیت و... استفاده کنند.

اصول ده گانه تربیت بچه ها

والد بودن شرایط زیادی دارد. والد بودن مستلزم فداکاری های بی شمار و سخت کوشی های مداوم می باشد. خوشبختانه این عمل پاداش های زیادی نیز در بر دارد که از جمله آنها می توان به افتخار، پیشرفت، معجزه رشد و توسعه و گرمی و صمیمیت اشاره کرد. با استفاده از اصول صحیح تربیت بچه ها اجازه ندهید بدرفتاری بچه ها تان شما را از این پاداش ها محروم نماید. شما شایسته آن هستید که از وجود بچه ها خود لذت ببرید.

فرزندان خود را تحسین کنید و از وجودشان لذت ببرید

همه والدین می خواهند از وجود بچه های خود لذت ببرند اما والدین اندکی به لذتی که مستحق آن هستند می رسند. تحسین کردن و مورد قدردانی قرار دادن بچه ها موقعی که با شما همکاری کرده و رفتار خوبی دارند کار راحتی است. می توانید از وقت و انرژی خود برای کوشش های خوشایند استفاده کرده و آن را برای داد زدن بر سر کودک یا جروبحث با او تلف نکنید. بدرفتاری، تنش زاست. بسکمک از والدین از بچه ها خود گریزانند چرا که می خواهند از استرس و احساسات ناخوشایند در امان باشند. چنین چیزی از بین بردن فاجعه آمیز یک فرصت بسیار با ارزش می باشد که می توان از آن دوری کرد. برای این منظور لازم است والدین اصول صحیح تربیت بچه ها را بیاموزند. مرور نکات زیر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

اصول ده گانه تربیت بچه ها

1- به رفتارهای صحیح پاداش بدهید نه به سوء رفتار.

درخواست های مودبانه را تقویت کرده و از تقویت گریه و زاری و اذیت کردن و داد و بیداد راه انداختن اجتناب کنید. بحث های آرام را تقویت کنید و از تقویت جروبحث های بی فایده و مبارزه طلبی های بچه ها پرهیز کنید و آنها را نادیده بگیرید.

2- قبل از صحبت کردن اول فکر کنید و به آنچه که گفتید عمل کنید.

پیگیر نصایح و توصیه ها و دستورات خود باشید. از چیزهایی استفاده کنید که می توانند تذکرات بصری برای شما داشته باشند مانند یادداشت هایی بر روی یخچال که شما را به پایداری در تربیت کودک یادآوری می کنند. به خاطر پایداری در امر تربیت به خودتان پاداش بدهید.

3- از بچه ها خود انتظار رفتارهای خوب را داشته باشید.

آنها بایستی بدانند که شما چه انتظاری از آنها دارید و آنها چه انتظاری از شما دارند. وقتی بچه ها قادر باشند تا رفتار شما را در موقعیتی خاص پیش بینی بکند تصمیم های بهتری خواهند گرفت.

4- بچه ها حرف های والدین خود را باور می کنند.

تربیت بچه ها خود را به شکلی پیش ببرید تا کمک کند آنها در زندگی پیروز باشند. به آنها یاد بدهید که کوشش و کوشش جزء ملزومات رسیدن به پیروزیت است. زیاد از تشویق استفاده کنید. وقتی کودک خود را تشویق می کنید خواهند دید که شما نسبت به آنها اعتماد و اطمینان دارید. تشویق به آنها کمک خواهد کرد تا با موقعیت های مختلف با اعتماد به نفس بیشتر روبرو شوند.

5- مسائل و مسائل را از قبل پیش بینی کنید.

قوانین و مقررات خانواده را از قبل به آنها یادآور شوید. سعی کنید دقیق و روشن با آنها حرف بزنید. معقولانه رفتار کنید. وقتی با سوء رفتاری روبرو شدید برای رفع آن برنامه ای را ترتیب دهید. پیروزیت بچه ها را ارج بنهید. حمایت و تشویق خود را از آنها دریغ نکنید. برای تقویت برنامه های تربیتی خود از جدول تشویقی و قراردادی استفاده کنید.

6- از روش صحیح تنبیه کنید.

از تنبیه هایی استفاده کنید که بتواند تصمیم گیری های درست و معقولانه و پاسخگویی را به بچه هاتان یاد بدهد.

آنها از تنبیهات معقولی مانند تکنیک وقفه و تحمل محدودیت آسیبی نخواهند دید. موقع خشم و عصبانیت و در مواردی نظیر این موارد بچه هاتان را تنبیه نکنید. ربط دادن تنبیه به رفتار کودک مسئولیت پذیری را به او یاد خواهد داد.

7- مسئولیت پذیری و روش تصمیم گیری درست را زمانی که بچه ها تان کم سن و سال هستند به آنها یاد بدهید.

بچه ها خود را طوری آماده کنید تا بتوانند در دنیای واقعی زندگی بکنند. سختگیر و جدی اما مثبت باشید. بچه ها نیاز دارند تا حد و حدود رفتار خود را بدانند. لذا قوانین و مقررات خانوادگی را به آنها یاد داده و در کار تربیت پایدار و ثابت قدم باشید. بچه ها این گونه ویژگی ها را به عنوان نشانه ای از عشق و محبت شما نسبت به خود تلقی خواهند کرد.

8- بچه ها خود را صرف نظر از نوع رفتاری که با شما دارند دوست داشته باشید.

در تربیت بچه ها به ویژگی های مثبت آنها تمرکز کرده و به آنها یاد بدهید که برای رفتار خوب به دنبال انگیزه های درونی باشند و از اینکه رفتار درستی دارند احساس خوشحالی کنند. به دنبال تصمیم گیری های شایسته و درست بچه ها خود بوده و به آنها یاد بدهید که خودشان را دوست داشته باشند و نقاط ضعف خود را قبول کرده و بپذیرند که انسان های کامیل نیستند و ممکن است اشتباه هم بکنند. خودتان را به عنوان یک الگو برای آنها مثال بزنید. وقتی بچه ها یاد می گیرند که ضعف های خود را پذیرفته و در جهت رفع آن کوشش کنند در این صورت ضعف آنها تأثیر کمتری در زندگی شان خواهد گذاشت.

9- حتی اگر دیگران در مورد شما به داوری بپردازنده باز هم سعی کنید از خودتان حمایت کنید.

نگذارید بچه هاتان شما را عصبانی کنند. قوی باشید. رفتار خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید برای آن ها یک الگوی مناسب باشید. در این صورت بچه ها تان نیز این رفتار را از شما یاد خواهند گرفت.

10- جوی خوشایند و مطلوب در خانه ایجاد کنید.

به نقاط قوت خانواده خود اشاره کرده و نقاط ضعف خود را قبول کنید. در مورد ارزش ها و هدف های زندگی با بچه ها صحبت کنید. در این صورت خواهید دید که بچه ها برای رفع مسائل و مسائل زندگی شان به شما رجوع خواهند کرد. چنین رویه ای به هنگام نوجوانی به دردشان خواهد خورد.

کلام آخر در مورد تربیت بچه ها

والد پیروز بودن مستلزم سخت کوشی است. تربیت بچه ها خوش رفتار، مستلزم صبر و حوصله و شجاعت است. به خودتان اعتماد داشته باشید. شما بهتر از هر کس دیگری می دانید که چه چیزی به صلاح بچه ها شماست. بر موضوعات واقعی نظیر: سلامت روانی، سعادت، خودتکریمی و عشق و محبت به دیگران بپردازید.

بعضی از والدین بر این عقیده اند که عشق و علاقه به بچه ها به تنهایی خواهد توانست تا بچه ها خوبی تربیت شود. اما عشق به تنهایی کافی نبوده و رفتار مطلوب بچه ها را تضمین نمی کند. سوءرفتار همیشه ناخوشایند نیست و بیشتر مواقع راه بهتری هم برای رفع آن وجود دارد. شما حق دارید تا از والد بودن خود لذت ببرید. اجازه ندهید بدرفتاری بچه ها شما مانع این کار باشد. وارد عمل شوید. سعی کنید سوء رفتار کودک خود را تغییر داده و با آنها به تفریح بپردازید. با بچه ها خود بازی کرده و با آنها بخندید. این کار باعث خواهد شد تا احساس جوانی بکنید. اینها گرانبهاترین سالهای عمر شما هستند.

منبع: کتاب چگونه با کودک خود رفتار کنیم؟

منبع: setare.com
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1234

به "اصول ده گانه تربیت بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول ده گانه تربیت بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید