اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

به گزارش مجله 90 جعبه، تهران (پانا) - رئیس کل سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی در پیامی به مناسبت روز اورژانس پیش بیمارستانی بر پیگیری مطالبات نیروی های فوریت های پزشکی تاکید نمود و از سازمان اورژانس کشور خواست نسبت به اعتراض این نیروها خویشتندار باشد.

اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، متن پیغام دکتر محمد میرزابیگی به مناسبت 26 شهریور روز اورژانس پیش بیمارستانی به این توضیح است:

و منْ أحْیاها فکأنّما أحْیا النّاس جمیعًا (آیه 32 سوره مائده)

هر کس نفسی را نجات دهد گویا همه مردم را نجات داده است

سرمایه های انسانی در اورژانس پیش بیمارستانی، از جمله فداکارترین نیروهای نظام سلامت هستند که همیشه در بحرانی ترین و سخت ترین شرایط جسمی ؛ روحی و روانی بر بالین مردم، بیماران و حادثه دیدگان آن هم در بدترین شرایط محیطی فرشته گونه حاضر می شوند.

در واقع آنان فرشتگان نجاتی هستند که با دانش، تخصص و حس نوعدوستی در سخت ترین لحظات و ثانیه های معین نماینده مرگ و زندگی در کنار انسان های دردمند حاضر می شوند.

خدمات نیروهای فداکار اورژانس، مصداق شاخص آیه شریفه 32 از سوره مائده است. این سپیدپوشان جان برکف هر روز درکوه و بیابان؛ شهر و روستا، در جاده و خیابان، در خانه و محل کار برای نجات انسانها به ماموریت می فرایند و به فوریت برای نجات بیماران تصادفی، حادثه دیده، بیماران قلبی و عروقی، تنفسی، افراد دچار سکته، مسمومیت و در هر حادثه مرگ آوری در طلایی ترین زمان ممکن اقدام می نمایند.

خدمات اورژانس پیش بیمارستانی، پر از استرس است چرا که ثانیه ها معین نماینده هستند. با این حال این نیروهای آموزش دیده، توانمند و خستگی ناپذیر به سرعت و با سعه صدر، در پر التهاب ترین لحظات به داد مردم نیازمند می رسند و با وجود کمبود نیرو و شیفت های طولانی حتی یک لحظه از فداکاری برای مردم دریغ نمی نمایند.

سازمان نظام پرستاری روز اورژانس پیش بیمارستانی را به این انسانهای فداکار و سختکوش تبریک می گوید و از خدمات این نیروهای خدوم اعم از پرستار، تکنسین های فوریتهای پزشکی و کارشناسان بیهوشی و… قدردانی می نماید. بسیاری از این عزیزان عضو سازمان نظام پرستاری هستند و این سازمان مانند سایر پرستاران همیشه برای پیگیری حقوق آنان کوشش نموده و می نماید.

خدمات بی دریغ نیروهای اورژانس پیش بیمارستانی قبل و بعد از بحران کرونا از جمله سخت ترین خدمات نظام سلامت است که به خاطر فعالیت در خارج از فضاهای معین بیمارستانی، سختی های مضاعفی را به آنان تحمیل می نماید. در دوران کرونا و اکنون هم حجم مأموریتها؛ مقدار و سختی کار این نیروها دو چندان شده، تعداد زیادی از آنان به بیماری کووید19 مبتلا و شماری از آنان هم بر اثر این بیماری شهید شدند.

در ماههای اخیر مسئولیت واکسیناسیون هم با وجود کمبود نیرو در مراکز واکسیناسیون اورژانس به خدمات آنان اضافه شده است. در چنین شرایطی لزوم حمایت های صنفی و معیشتی دوچندان می گردد.

لیکن برخلاف این موضوع ؛ گویا؛ اعتراض قانونی و منصفانه تنها انجمن و نهاد صنفی فوریت های پزشکی درباره اضافه شدن بعضی خدمات به وظائف آنها با وجود کمبود شدید نیرو، آن هم برای وظیفه ای که نهادها و گروه های دیگرهم می توانند انجام دهند، موجب برخورد تنبیهی سازمان اورژانس کشور با معترضان این انجمن شده است.

سازمان نظام پرستاری کشور ضمن حمایت از نیروهای خدوم اورژانس کشور اعتراض آنان را به بحق می داند و از سازمان اورژانس کشور می خواهد به جای برخوردهای قهرآمیز با این نیروهای زحمتکش، خویشتنداری کند و به صدای قانونی آنان گوش دهد.

بعلاوه از وزیر محترم بهداشت که در دولت نو بالاترین مقامات آن برای برطرف مسائل نظام سلامت آستین بالا زده است؛ می خواهیم دستورات لازم را برای لغو احکام صادر شده علیه اعضای انجمن فوریتها که نیروهای خدوم اورژانس بوده و معترض هستند؛ صادر کند تا آنان بتوانند در شرایطی آرام به انجام مسئولیت های خطیر و پر اهمیت خود در نظام سلامت ادامه دهند.

سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران همزمان با پیگیری مطالبات صنفی و حرفه ای پرستاران از جمله کمبود نیرو، تعرفه گذاری، کارانه و ... مطالبات این گروه مهم و موثر نظام سلامت را هم پیگیری می نماید و بر حق برخورداری آنان از مزایای قوانین مصوب کشور از جمله قانون ارتقای بهره وری تاکید دارد.

روز اورژانس پیش بیمارستانی بهانه ای است برای یادآوری و قدردانی از نیروهای فداکار اورژانس. سازمان نظام پرستاری بار دیگر این روز را تبریک می گوید و از درگاه خداوند متعال برای شهدای اورژانس علو درجات خواهان است.

محمد میرزابیگی

رئیس کل سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 1713

به "اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اورژانس نسبت به اعتراض نیروهای فوریت های پزشکی خویشتنداری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید