استرس باعث خاکستری شدن مو می شود

به گزارش مجله 90 جعبه، به گفته دانشمندان دانشگاه هاروارد آمریکا استرس و اضطراب شدید باعث کاهش ملانوسیت در بدن و خاکستری شدن مو می شود؛ سلول های ملانوسیت که در ریشه هر تار مو پیدا می شوند، رنگدانه ای را تولید می کنند که تعیین کننده رنگ مو است.

استرس باعث خاکستری شدن مو می شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بر اساس پژوهش های جدید دانشمندان دانشگاه هاروارد اضطراب حاد می تواند منجر به خاکستری شدن زودهنگام مو شود.

پایگاه خبری ایندیپندنت در گزارشی نوشت، دانشمندان آزمایش خود را بر روی موش های آزمایشگاهی انجام دادند؛ آن ها با تزریق رزینیفراتاکسین سمی مشاهده کردند که رنگ پشم موش ها ظرف مدت چهار هفته سفید شد!

این مشاهده باعث شد که دانشمندان به پژوهش عمیق تری درباره نقش اضطراب در تسریع سفید شدن مو دست بزنند.

به همین خاطر، دانشمندان موش های آزمایشگاهی را در معرض موارد اضطراب زای متعددی، از جمله درد جسمی، اضطراب روانی و محدودیت های متعدد قرار دادند؛ هر یک از این موارد اضطراب زا، منجر به تخلیه تعدادی از سلول های ملانوسیت شد.

سلول های ملانوسیت که در ریشه هر تار مو پیدا می شوند، رنگدانه ای را تولید می کنند که تعیین کننده رنگ مو است؛ تولید سلول های ملانوسیت در بدن هر فرد با گذر زمان کاهش می یابد که منجر به خاکستری و سفید شدن رنگ مو با پیر شدن فرد می شود.

در طول این پژوهش، محققان دانشگاه هاروارد دریافتند که اضطراب تجربه شده توسط موش های آزمایشگاهی، باعث فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک آن ها شده است که منجر به آزاد شدن پیامرسان عصبی نورآدرنالین می شود؛ این تیم کشف کرد که آزاد شدن نورآدرنالین، باعث می شود سلول های ملانویست از ریشه مو دور شوند و همین نکته، دلیل خاکستری شدن رنگ مو است.

یاشیه هسو استاد رشته زیست شناسی در دانشگاه هاروارد و از نویسندگان ارشد این تحقیق می گوید: پایه دانش ما در درک این مسئله است که اضطراب چگونه اعضا و جوارح دیگر بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

هسو گفت: دانستن این که بافت های بدن چگونه تحت اضطراب تغییر می کنند، نخستین گام مهم در راستای یافتن درمانی برای اضطراب است تا تاثیرات ویرانگر آن را متوقف کنیم یا معکوس سازیم؛ هنوز راه زیادی در این جهت پیش رو داریم و بسیار باید بیاموزیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 90bux.ir شناسه مطلب: 624

به "استرس باعث خاکستری شدن مو می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس باعث خاکستری شدن مو می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید